путін погодився стати посередником між США та Іраном у переговорах щодо ядерної зброї — Bloomberg

Ілюстративне фото. Президент США Дональд Трамп та глава рф володимир путін під час зустрічі на саміті G20 у липні 2017 року
Ілюстративне фото. Президент США Дональд Трамп та глава рф володимир путін під час зустрічі на саміті G20 у липні 2017 рокуSAUL LOEB / AFP via Getty Images

Президент США Дональд Трамп запропонував російському лідеру володимиру путіну стати посередником у перемовинах з Іраном щодо ядерної зброї. Очільник кремля погодився.

Про це пише Bloomberg, покликаючись на власні джерела.

За даними агентства, цю тему обидва лідери порушували під час телефонної розмови в лютому. Також російські та американські посадовці обговорювали це під час зустрічі в Саудівській Аравії.

Речник путіна Дмитро Пєсков у коментарі Bloomberg заявив, що США та Іран повинні «розв'язати всі проблеми шляхом переговорів», а москва зі свого боку «готова зробити все, що в її силах, для досягнення цієї мети».

Водночас представник Міністерства закордонних справ Ірану Есмаїл Багаї заявив, що для країн «природно» пропонувати свою допомогу.

Нагадаємо, раніше президент США Дональд Трамп заявляв, що хоче укласти угоду з Іраном щодо ядерної програми країни.

«Я хотів би, щоб з Іраном було укладено угоду… Я б віддав перевагу цьому, ніж розбомбити його до біса. Вони не хочуть помирати. Ніхто не хоче помирати. Якби ми уклали угоду, Ізраїль не бомбив би їх», — сказав Трамп.

До цього команда Трампа обговорювала можливість превентивних авіаударів по Ірану, аби стримати його ядерну програму.

Ядерний потенціал Ірану

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.

Одним із головних пунктів договору було зобов’язання Тегерана не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.

2018 року тодішній президент США Дональд Трамп вийшов із пакту, вважаючи його недостатнім, а Ізраїль привітав цей вихід. Решта учасників угоди не підтримали це рішення й заявили, що продовжать дотримуватися домовленостей.

Натомість Іран відтоді активізував певну ядерну діяльність, поклавши край прагненню світових держав повернутися до угоди. А втім, сам Тегеран заперечує намір створити ядерну зброю і каже, що його програма спрямована лише на мирні цілі.

2021 року намагалися відновити переговори щодо повернення до ядерної угоди. Але помітного успіху в перемовинах не було. А зараз переговорам щодо угоди може завадити військова співпраця Ірану з росією.

А в лютому 2023 року МАГАТЕ виявило, що Іран збагатив уран до 84% — це лише на 6% менше, ніж необхідно для створення ядерної зброї. Тегеран це заперечує. Наразі інспектори визначають, чи Іран це зробив навмисно, чи така концентрація виникла випадково.