Зеленський: Україна з 2008 року претендує на членство в НАТО, а їй не можуть передати 7 комплексів Patriot
Президент України Володимир Зеленський очікує від саміту НАТО у Вашингтоні не «декларативної», а «практичної підтримки». За його словами, таким «практичним підсумком» було б надання 7 зенітно-ракетних комплексів Patriot та рішення США передати свої винищувачі F-16.
Про це глава держави розповів журналістам New York Times. Відео з інтерв’ю опублікували на сторінці президента.
Зеленський сказав, що Україна хотіла б отримати запрошення в НАТО, хоча й розуміє, що стати членом зможе лише після закінчення війни.
«Жодного тиску з нашого боку не буде. Усі кажуть, що [запрошення] — це ескалація. Я вважаю, що Сполучені Штати та Німеччина не готові до цього», — зазначив президент.
Не очікуючи від саміту у Вашингтоні запрошення до НАТО, Зеленський сказав, що Україна сподівається отримати хоча б більше засобів протиповітряної оборони та літаків.
«Ми можемо отримати від країн НАТО 7 комплексів Patriot? Ми б хотіли закрити усі наші області й мати 20-30 таких систем. Окей, забули. Можна отримати бодай 7?» — риторично запитав глава держави.
Він нагадав, що Україна претендує на членство у НАТО з 2008 року, а зараз бореться за демократію в усьому світі. Також він вважає, що США могли б надати Україні свої винищувачі F-16.
«Без них флоту зі 130 літаків в України не буде. А це значить, що не буде сенсу про це більше говорити, адже не буде адекватного флоту, спроможного воювати з російською авіацією», — пояснив Зеленський.
Зрештою, глава держави підсумував: «Лише ці два рішення. Чи це багато? Якщо це багато, тоді перепрошуємо».
Україна та НАТО
З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.
Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.
Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.
Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.
Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе лише після завершення бойових дій.
- Поділитися: