«Краще жити без очей, ніж без мозку. Мені пощастило» — військовий без зору

«Простий, забери мене!» — кричав у рацію штурмовик Олександр Юрченко. Вона гула невідомим голосом: «Простий — 200»…
«Олія, забери мене!». Поранений боєць згадував позивні побратимів, які точно знали дорогу до нього. Через цей незнайомий ліс під Куп’янськом вони виходили зі своїх позицій, коли потрапили під мінометний обстріл.
Усі розбіглися, а в Олександра міна вибухнула перед лицем. Він залишився на місці. Очі пекли вогнем.
«Олія — 200», — відповів хтось невідомий по рації й порадив ховатися.
Того листопадового дня 2023-го вперше випав сніг. Це останнє, що бачив 36-річний військовий Олександр Юрченко — раніше будівельник з Прилук на Чернігівщині.
«Мозги в тебе отличні, серце — бомба, живи і процвітай»
«Мамка моя каже: “Луччє б тобі по голові прилетіло, ти ж у касці був”», — сміється боєць мені у телефонну слухавку. Його мама думає, що це врятувало б синові зір.
Сам він спершу вірив, що очі просто засипало землею, сміттям. Від вибухової хвилі на обличчі з правого боку з’явилася гематома, як кулак, — щохвилини вона збільшувалася й зрештою затулила око.
З іншого боку м’язи затисли ліве око й не давали розплющити. Олександр роздирав його руками. Не допомогло.
Потім ще один приліт. Уламками побило руки. Він довго лаявся, кричав. Змерз. Не дочекавшись підмоги, рушив наосліп. Зараз дивується: вважає дивом, що не наштовхнувся на дерева й уцілілим дістався до українського бліндажа. Звідти його доставили до шпиталю.
Я вдячний харківському хірургу, який відразу сказав правду: «Бачити не будеш». Голос у нього був добрий. Я вмію по голосах людей розрізняти. А тоді додав: «Мозги в тебе отличні, серце — бомба, живи і процвітай!».Олександр Юрченко, ветеран
Ветеран, сміючись, запевняє: «Я й сам думаю, що краще жити без очей, ніж без мозку. Мені пощастило, да. Лице в мене не побите — чисте, як яєчко. А під одним оком — всього 13 швів».
Я не знаю: дивуватися його оптимізму, чи почуттю гумору. Згодом зрозумію: Олександр — із тих людей, які не здаються. На таких кажуть «живчики».
Попри слова офтальмолога, що зір не повернути, крихітну надію чоловік плекав:
«Не вірив у біонічні протези. Не прагнув, аби мене возили по якихось Австріях, як моя мамка каже. Лишень хотів, аби мене глянув американський лікар Ричард. Він був у “Незламних” у Львові.
Перед тим запитав у хлопців-військових: “Хочу зрозуміти, що у мене з очима. Зовсім печалька?”. Вони чесно відповіли: “Дуже печалька”».
Лікар зайшов, підняв повіки — і мовчки вийшов. Юрченко зрозумів, що діла не буде. Свій діагноз — руйнування очних яблук — ще тижнів зо два ні в кого навіть не питав: мовляв, яка різниця, як це називається, — головне, що не бачиш.
Мене цигарки на ноги поставили
Наступного дня після відвідин Ричарда, у палату до Олександра завітали з товариства сліпих. Принесли тростину — він і досі називає її «брєвно». Показали, як нею користуватися. А потім підвели до ветерана якогось чоловіка.
Кажуть мені: «Ось Володимир — він з народження не бачить. Налаштує тобі телефон і навчить тебе, що до чого». А я й здивувався: сліпий налаштує мені телефон? Я в своєму житті лише одного сліпого бачив — старого діда. А тут таке! Цей Володимир як уцепив мій телефон, як давай по ньому лупасить! Я й прозрів.Олександр Юрченко, ветеран
Нині ветеран уміє користуватися телефоном, але більше любить вмикати музику на ноутбуці. Розповідає, що вчився бути самостійним ще в лікарні. Один-єдиний раз його погодувала медсестра, а на другий він відмовив: «У мене руки є, я сам».
Неочікувано корисною стала шкідлива звичка. У першій лікарні, ще у Харкові, Олександру дозволяли курити в туалеті палати. А от у львівському реабілітаційному центрі заборонили: «У нас не курять. Можна лише на вулиці».
Поранений військовий запитав, на якому він поверсі та чи далеко йти. Виявилося, що на шостому…
«Я плюнув, взяв палку і пішов. Так я і навчився ходити. Цигарки на ноги поставили», — чоловік детально розповідає, як дійшов до ліфта навпомацки, когось попросив вивести на вулицю, а потім так само дістався назад.
Ветеран хоче, щоб інші поранені, які втратили зір, пішли таким же шляхом, як він. Тобто якомога швидше ставали незалежними.
Я з багатьма спілкувався. Той 7 років не бачить — почав ходити лиш 3 роки тому. Той сидить і мохом обростає у своєму ліжку. Я з ними говорю, а в них у голосі образа звучить. Вони жалкують, як і де вони зазнали своєї травми. А я не шкодую, бо мене ніхто на війну не гнав. Я сам пішов.Олександр Юрченко, ветеран
Запитував у інших незрячих, як же вони живуть. Того мама доглядає, тому сусід пиво купує. «Кажу: ну ти красунчик. Я б за стільки років уже всю Україну об’їздив», — сердиться чоловік.

Не пускав батьків провідувати
Ветеран кілька місяців ходив по реабілітаційному центру — підтримував поранених і без зору, і з іншими травмами. Зараз зізнається: це було непросто.
«Я держався довго, щоб не впасти в депресію, щоб ніхто не постраждав від моїх психів. Там були хороші люди — не хотів їм показувати свій інший бік. Але місяців через чотири почало в мені вистрілювати. Чіплявся до хлопців: “Що це таке? Чого не ходиш?”», — повторює з викликом тодішні свої інтонації.
Визнає, що депресія в нього таки була. Був і страх, що в лікарні з усього маху вдарятиметься головою об торець на дверях.
Я страх переборов — став ходити ще швидше. А те, що інших смішив, то й мені від того легшало. Інакше я не вмію. Як поранені бачили, що сліпий лікарнею носиться, менше соплі розвішували.Олександр Юрченко, ветеран
Коли в нього запитували, чому його не відвідують рідні, різко відповідав: «Думаєте, в мене неблагополучна сім'я? Вона даже дуже благополучна».
Пояснює: якби мама чи батько приїхали (а він живе з ними), то розвернув би їх назад. Не хотів чути, як вони плачуть. Не бажав, щоб йому поправляли подушки, приносили каву в ліжко, водили за руку. Знає: це б йому заважало. Не дало б загартуватися.
Чоловік переконаний: «Я б моментально скотився в депресію. Атрофувався. Нічого б не робив, командував би близькими».
Навіть коли вже повернувся додому, просив, аби батьки за нього нічого не робили. Вчився ходити по будинку сам.
«Якщо не влупишся, не піде кров — не навчишся. Це єдиний шлях. Ти сто разів можеш спіткнутися об той самий поріг, а на сто перший взяв і переступив. І ти красунчик, бо вивчив, де той поріг і якої він висоти».
Поки в Олександра ще не все гаразд із вестибулярним апаратом: коли йде, його хитає. Лікарі запевняють, що після поранення минуло замало часу. Проте ветеран своє відновлення налаштований прискорити: «Хочу якнайшвидше стати, яким був раніше. Тому на 20 день після поранення вже ходив».
Табір «Життя після війни»: і борщ зварити, й одружитися!
Олександр говорить зі мною з табору підтримки та відновлення ветеранів, які втратили зір на війні, а також членів їхніх родин. Його організовує Національна Асамблея людей з інвалідністю.
Двотижневий табір відбувається час від часу в багатьох містах. Цього разу — у Вінниці. Запропонований там курс соціальної адаптації й реабілітації — єдиний в Україні.
«Команда тут хороша, всю душу вкладають. Очні протези мені поставили для естетики. Навіть колір мій підібрали — карий. Тепер можу без окулярів ходити, а то були такі — лише дітей лякати», — жартує чоловік.
У таборі ветеранів без зору вчать багатьох речей: орієнтуватися в кімнаті та більших приміщеннях, а ще — ходити на вулиці, складати одяг за кольорами й фактурами. Ветерани освоюють комп'ютер, телефон, читають за шрифтом Брайля і навіть готують.
Олександр радіє: «У мене виходить картоплю чистити. Думаю, як повернуся додому — борщ зварю!».
Розповідає про товариша, який у таборі вже вдруге. Після першого разу став таким впевненим і сміливим, що познайомився зі зрячою дівчиною. Під час другого табору їй освідчився. І вона погодилася!
Юрченко каже, що використає всю інформацію від команди. Найбільше ж йому цікаві такі, як він, — які повністю не бачать.
Є люди, які люблять, щоб їм допомагали, але мені інтересні ті, які самі справляються. Я сам їздив забирати документи з військкомату, сам по реабілітаціях, сюди дістався автобусом. У мене в планах через рік після травми — бігати й у футбол грати. Пів року в мене ще є.Олександр Юрченко, ветеран
- Поділитися: