2016: 10 головних подій світу

2016 рік став роком багатьох потрясінь та несподіванок: Британія вийшла з ЄС, президентом США став непередбачуваний мільярдер Дональд Трамп, Європою прокотилися серія жорстоких терактів, а євроскептичні, консервативні та навіть проросійські настрої дедалі більше загрожують єдності європейського континенту. Громадське зібрало 10 головних подій світу у 2016—му році.

1. Дональд Трамп — новий президент США 

Новим президентом США став кандидат від консервативної партії, 70-річний мільярдер Дональд Трамп. 19 грудня понад 270 членів колегії виборців проголосували за нього забезпечивши його перемогу на виборах. Кандидат від Демократичної партії Гілларі Клінтон набрала на понад 2 млн голосів виборців більше за Трампа.  Інавгурація Дональда Трампа відбудеться 20 січня 2017 року.

Новообраний президент США Дональд Трамп і російський лідер Владімір Путін зійшлися в оцінці нинішнього вкрай незадовільного стану російсько-американських відносин і домовились про зміцнення співробітництва у різних сферах.

Журнал Time назвав обраного президента США, бізнесмена Дональда Трампа Людиною року. Журнал назвав Трампа президентом «розділених штатів Америки».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Як змінилася риторика Трампа після перемоги на виборах»

2. Падіння Алеппо, Сирія 

У грудні 2016 відбувся один із найтрагічніших епізодів війни в Сирії – падіння міста Алеппо, яке колись було найбільшим містом країни, її головним промисловим і фінансовим центром. Мешканці Алеппо переважно підтримували поміркованих повстанців з Вільної Сирійськох армії.  ІДІЛ в самому місті не було вже три роки, тоді як у передмісті залишалися позиції ісламістів.

У вересні 2015 місто почала бомбити російська авіація. Москва долучилася до війни на боці сирійського президента Башара Асада – начебто з метою спільно знищити терористів з Ісламської держави. Однак, ударів російські сили завдавали переважно по цивільних кварталах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «В очікуванні смерті: історії з Алеппо»

Від осені 2016 року місто оточили сили Асада, Алеппо перебувало в облозі, 250 тисяч людей лишилися без їжі, води та медикаментів, місто опинилося на межі гуманітарної катастрофи. Прорвати блокаду повстанцям так і не вдалося, відрізані від поставок продовольства та зброї, під російськими бомбами з неба, вони змушені були один за одним здавати квартали.

Всередині грудня, за даними російського Міноборони, урядові сирійські війська контролювали 98% території міста, нині проводяться остаточні зачистки та розмінування об’єктів. В ООН занепокоєні ймовірними чистками, які армія Асада може влаштувати місцевому населенню.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Це мій шанс жити далі: чи є справжнім твітер 7-річної дитини з Алеппо

3. Brexit

23 червня 2016 року у Великій Британії відбулося історичне голосування. Британці на всенародному референдумі вирішили,  варто Великій Британії чи не варто залишатися країною-членом ЄС.  За офіційними даними, 51,9% британців проголосували за вихід країни з ЄС.

Численні дослідження показали, що жителі великих міст, освічені люди та молодь схилялися більше до того, аби залишитися в ЄС. Натомість бідніші класи та старші люди тяжіли до того, аби покинути Євросоюз.

Громадське аналізувало головні наслідки референдуму

Водночас, вихід Британії з ЄС не може відбутися в один день. Сьогоднішній Євросоюз – це організм із безліччю зв'язків і розірвати їх буде дуже складно. Процес виходу Британія з ЄС вочевидь розтягнеться на роки.

4. Серія терактів в Європі та поза нею 

2016-й запам'ятався жахливими терактами: в Орландо, Брюсселі, Ніцці, Берліні, Багдаді, Стамбулі, Каїрі та багатьох інших місцях.

Орландо, США. 13 червня 2016 близько другої ночі на ЛГБТ-клуб «Pulse» в Орландо у штаті Флорида в США здійснили озброєний напад. Чоловік зі штурмовою гвинтівкою та пістолетом увірвався в приміщення клубу та відкрив вогонь по відвідувачах, пізніше він забарикадувався в приміщенні і взяв заручників.У результаті 50 осіб загинули (серед них — нападник), ще 53 постраждали.  Американські ЗМІ вже назвали подію найкривавішим масовим вбивством в історії США.

Ніцца, Франція. Під час святкування національного свята Франції, день взяття Бастилії, 14 липня, у Ніцці стався теракт. Терорист розігнав величезну вантажівку і спрямував її прямо на натовп людей84 людей загинули, з них 10 дітей та підлітків.

Брюссель, Бельгія. 22 березня у Брюсселі сталося два теракта: дві бомби вибухнуло в аеропорті, також стався вибух в метро на станції Маальбек. Загинуло понад 30 осіб.

Берлін, Німеччина. 19 грудня 2016німецька поліція повідомила про 12 загиблих внаслідок в'їзду вантажівки у натовп на різдвяному ярмарку у німецькому Берліні. 48 осіб дістали поранень, частина з них у вкрай важкому стані.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Тероризм в Європі: 5 речей, які ми не помічаємо» 

Сайт Storymaps нарахував загалом 1785 терактів у 2016, жертвами яких стали понад 15 тисяч людей. Як можна побачити з карти [http://storymaps.esri.com/stories/2016/terrorist-attacks/], головні країни, які були епіцентрами терактів – це не європейські країни, а Ірак, Туреччина, Сирія, Ліван, Лівія, Афганістан, Сомалі, Єгипет, Ємен та інші країни Азії та Африки.

Найкривавішими були теракти у Багдаді (3 липня, понад 300 жертв) та сирійських містах Джаблех та Тартус (23 травня, 184 жертви).

5. Туреччина: спроба перевороту

У липні в Туреччині відбулася спроба державного перевороту. Її швидко придушили і заколотники не протрималися навіть кількох годин. Громадське слідкувало за подіями під час нічного марафону.

Президент Ердоган використав заколот для масштабних репресій та придушення опозиції. Сучасна Туреччина є прикладом країни, де агресивний консерватизм пішов у наступ – і водночас зберігає демократичну легітимність, бо користується підтримкою великої кількості громадян.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Світ у 2016 році: 16 головних трендів

6. Голландський референдум

У квітні в Нідерландах відбувся референдум щодо Угоди про асоціацію між ЄС та Україною. Україна була тільки підтекстом: референдум насправді став битвою голландських євроскептиків проти єврооптимістів. Євроскептики в битві перемогли – але так і не пояснили своїм прихильникам, за що вони голосували. Адже основна частина Угоди про асоціацію ратифікується наддержавними органами ЄС, а не на рівні окремих держав-членів.

Громадське вже аналізувало наслідки референдуму. Тоді ми прогнозували, що голландський уряд та органи ЄС шукатимуть компромісу – наприклад, окремого протоколу до Угоди, який обмежуватиме дію деяких її положень в Нідерландах. Схоже, саме такого компромісу уряд зараз і шукає.

Окрім того,  у 2017-му в Нідерландах відбудуться вибори, і до влади можуть прийти значно більш євроскептичні сили.

7. Олімпіада

У серпні в бразильському Ріо-де-Жанейро відбулася Олімпіада.

Політичні підтексти, допінговий скандал, тріумф американської команди, проблеми з організацією, переселення людей через будівництво олімпійських об'єктів, команда біженців — ось чим запам'яталася ця подія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 8 фактів, які ми запам'ятаємо після Олімпіади-2016

8. Вибори: загроза консерватизму  

У деяких важливих для України країнах відбулися вибори чи були проведені референдуми, чиї результати здебільшого свідчать про наступ консерватизму і популізму, а в деяких випадках – перемогу проросійських сил.

Окрім референдумів у Нідерландах та Британії, свій референдум відбувся в Італії. Він стосувався змін до конституції, але його результатом стала відставка про європейського уряду Маттео Ренці.

У Молдові на виборах переміг проросійський кандидат Ігор Додон; Придністров'я також вибрала найбільш проросійського місцевого політика з можливих. Проросійський кандидат прийшов до влади у Болгарії. Є великий ризик перемоги проросійського політика на виборах 2017 року у Франції.

Натомість в Австрії проросійський кандидат програв; у Німеччині жорстка щодо Кремля Ангела Меркель продовжує тримати позиції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що думає Німеччина? Сім речей, важливих для України

9. Поза межами Заходу: М'янма, Філіппіни, Південна Корея

У М'янмі вбивають мусульман рохінджа; міжнародні інституції говорять про злочин проти людяності та можливий геноцид. Президент Філіппін хизувався тим, що вбивав людей. У Китаї відбувся саміт Великої двадцятки, на якому говорили про кліматичні зміни, ядерну загрозу від КНДР та проблеми Південно-Китайського моря. У Південній Кореї протести проти президентки Парк Гін-хе збирали понад півтора мільйони людей.

10. Смерть Фіделя Кастро

У 2016-му помер Фідель Кастро. Він правив Кубою цілих півстоліття: від 1959 до 2006-го. Оцінки йому дають різні: хтось вважає його революціонером, хтось – диктатором. Але в його шляху є багато типового для ХХ століття: колишні революціонери часто ставали диктаторами, відігравали ключові ролі під час Холодної війни, але з її завершенням ішли у забуття. Сьогодні ж на авансцену виходять інші диктатори: радше реакціонери, ніж революціонери.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фідель Кастро: найцікавіші факти з життя коменданте; Куба без Фіделя: чим запам’ятався лідер революції