Як пережити втрату та попри все повернутися до нормального життя
Втрата — невідворотна частина життя, кожен із нас рано чи пізно змушений її пережити. Вона може мати різні форми: смерть близької людини, розрив стосунків, втрата роботи, здоров'я чи навіть матеріальної власності. Кожна з них має своє емоційне забарвлення, кожна впливає на наше життя. Якою б не була ця втрата, наше життя триває, тож поміркуймо разом, як прийняти тяжкі зміни та впоратися з цим болем.
Якою може бути втрата
Смерть близької людини
Смерть — найважча втрата. Відчуття спустошення, смутку та розпачу можуть здаватися непереборними.
Розрив стосунків
Розрив стосунків — чи це романтичний зв'язок, дружба чи навіть відносини в родині — також може бути надзвичайно болісним. Зникає значна частина нашого життя, тож від нас немов вислизає відчуття стабільності, довіри, підтримки.
Втрата роботи
Втрата роботи може вплинути на фінансове становище і загалом ускладнити життя, збиваючи нас із ніг. Це призводить до додаткового стресу, що лише посилює інший дискомфорт — понижену самооцінку, підірвану професійну й суспільну ідентичність.
Проблеми зі здоров'ям
Суттєві ускладнення фізичного чи ментального стану ми також сприймаємо як втрату частини себе, адже це тягне за собою непрості зміни в житті.
Матеріальні втрати
Втрата дому, автомобіля чи інших матеріальних цінностей можуть суттєво підірвати наш психічний стан, викликати чуття невпевненості та безпомічності. Така власність забезпечує нам комфорт і захист, а її набуття часто потребує сил і часу.
Які є стадії горя?
Переживання втрати — непростий процес. Він потребує часу та внутрішньої роботи. Деколи нам здається, що на цю роботу в нас немає сил, що ми більше не можемо рухатися далі. Це відчуття цілком природне, адже «шлях горя» має свої стадії — слід пам’ятати, що ми неодмінно їх пройдемо. Знаючи це, ми можемо допомогти собі пережити горе. То які ці стадії?
- Заперечення
На початку ми можемо відчувати шок — і відмовлятися приймати реальність втрати.
- Гнів
Болісні зміни штовхають нас у злість — подекуди ми шукаємо винуватців втрати, деколи навіть накладаємо вину на себе. Гнів може бути спрямований на себе, на інших людей або навіть на життя в цілому.
- Торгівля чи компроміс
На цьому етапі ми вже усвідомлюємо втрату, проте все ще не приймаємо її незворотність — шукаємо спосіб повернути втрачене. Дехто докладає зусиль і шукає практичне рішення, навіть якщо воно забирає ще більше енергії; а дехто в процесі розв'язання проблеми звертається до «вищих сил».
- Депресія
Нездатність змінити ситуацію викликає в нас глибокий смуток, відчай і безнадійність.
- Прийняття
Зрештою ми усвідомлюємо нову реальність, вчимося жити з відчуттям втрати, не уникаючи його, а приймаючи як даність.
То як пережити втрату?
Дозвольте собі горювати
Не пригнічуйте свої почуття, намагаючись оминути біль. Переживання болю є важливою частиною процесу зцілення, а відкладення такого переживання лише розтягує його в часі й приховує його до наступного тригера.
Прийміть підтримку близьких
Не занурюйте себе у самотність. Часто ми ізолюємось або навіть хочемо «убезпечити» близьких від такого ж переживання. Втім, саме спілкування з друзями та родичами дає нам потрібну емоційну підтримку.
Зверніться по професійну допомогу
Якщо вам важко впоратися з втратою самостійно, не соромтесь звернутися до психолога або психотерапевта. Професійна допомога може бути надзвичайно корисною. Нині існує багато сервісів, де ви можете отримати професійну підтримку — якщо ж у вас бракує на це грошей, для українців існують і благодійні безплатні служби.
Допомагайте собі
Будь-яка зовнішня допомога полегшить ваш шлях, однак варто знайти в собі сили, щоб у момент полегшення використати його, аби міцніше встати на ноги. Робіть те, що приносить вам радість і допомагає відновитися. Це можуть бути корисні хобі, фізичні вправи, медитація чи просто прогулянки на природі.
Створіть нові здорові зв'язки
Якщо ви переживаєте втрату зв’язку з людиною, не закривайтеся від інших. Нові відносини не значать неповагу до попередніх, але допоможуть вам знайти нові сенси у житті та впоратися з болем.
Як повернутися до звичного життя після горя?
Прийняття втрати та зцілення не має дедлайнів і норм. Для кожної людини та для кожного конкретного випадку цей процес триватиме різний час. Подекуди, щойно ми відчуваємо полегшення, нам хочеться закріпити його й стрімко повернутися до нормального життя. Втім, повернення має бути поступовим — залишайтеся до себе чуйними. Змінюйте все потроху, відновлюючи знайомі й комфортні для вас звички й справи.
Відновлення рутини
Налагодьте побут, створіть розклад, дотримуйтеся корисних звичок — це допоможе повернути відчуття контролю над своїм життям. Звісно ж, пам’ятайте про ощадливість зусиль — рухайтеся крок за кроком.
Плануйте майбутнє
Зосередьтеся на нових цілях і задумах. Погляд у перспективу допоможе вам віднайти інтерес, відчути надію та надихнути себе на рух вперед.
Будьте вдячними
Ми часто не помічаємо добро та допомогу і сприймаємо їх як належне чи навіть зайве. Проте вдячність до себе та до ближніх дозволяє нам краще відчути життя, перелаштувати наше мислення на позитивний лад. Кажіть «дякую» іншим і навіть собі — можете для цього завести «щоденник вдячності».
Турбуйтеся про себе
Зосередьтесь на своєму фізичному та психічному здоров'ї. Почніть з ґрунту, фундаменту вашого стану: налагодьте правильне харчування, сон, дихайте свіжим повітрям, будьте чуйні до себе. Щойно ви матимете сили, дотримуйтеся регулярних вправ — вони допоможуть відновити енергію та сили.
Втрата — тяжке й непересічне випробування. Та пам'ятайте, що ви не самотні у своїй скорботі. Зрозуміти, прийняти й впоратися з болем можливо. Навіть якщо життя не буде таким, як раніше, воно набуде кольорів і принесе вам нові радощі. Для цього важливо нагадувати собі про це, дати собі час і бути терплячим. І пам’ятайте: кожен шлях до зцілення — індивідуальний процес.
Це авторська колонка психологині Альони Федюшиної. Думка редакції може не збігатися з думкою авторки. Текст створено у партнерстві з Rozmova — платформою перевірених психотерапевтів.