12-річна дівчина з Англії хоче судитися з TikTok через незаконне використання даних дітей. Суд гарантував їй анонімність
Високий суд Лондона почав розгляд заяви від 12—річної дівчини проти TikTok. Позивачка стверджує, що соцмережа використовує дані про своїх неповнолітніх користувачів у незаконний спосіб.
Дії дівчини публічно підтримала уповноважена у справах дітей в Англії Енн Лонґфілд. На її думку, політика TikTok із опрацювання даних порушує закони ЄС і Сполученого Королівства, повідомляє BBC.
За словами Лонґфілд, соцмережа використовує дані про неповнолітніх користувачів для покращення алгоритму рекомендацій, який пропонує дітям рекламу, і таким чином збільшує прибутки платформи.
Під час попереднього розгляду справи у Високому суді Лондона посадовиця заявила, що в разі перемоги дівчини суд може зобов’язати TikTok видалити інформацію про неї з платформи, що стане прецедентом.
Суддя на цьому етапі, втім, лише постановив, що в разі початку розгляду справи по суті 12-річній позивачці має бути гарантована анонімність. На думку судді, вона може постати перед «ворожими реакціями = інфлюенсеріввпливовців у соцмережах, які вважатимуть, що їхнім статусу чи доходам щось загрожуватиме».
TikTok, своєю чергою, заявив, що його політики спрямовані на захист приватності й даних усіх користувачів, зокрема й наймолодших. «Оскільки позов подали без попереднього повідомлення, ми вперше про нього дізналися [в день попереднього розгляду справи] й нині аналізуємо його наслідки», — йдеться в заяві компанії.
В умовах користування TikTok прописано, що соцмережею не можуть користуватися діти віком до 13 років включно. А контент, який створено такими користувачами, платформа зобов’язана аналізувати й видаляти.
Це вперше із TikTok судяться через дані дітей?
Ні. Найбільш гучне розслідування завершилося у лютому 2019 року у США. Тоді американські Міністерство юстиції та Федеральна торгова комісія встановили, що TikTok недостатньо контролював присутність дітей на платформі, й наклали на нього 5,7 мільйона доларів штрафу.
Після цього TikTok зобов'язався видаляти відео й особисті дані про своїх американських користувачів віком до 14 років. Утім цьогоріч ЗМІ повідомляли про поновлення перевірок соцмережі на тлі перемовин про продаж американського сегмента TikTok.
У липні 2020 року через неналежне поводження з даними про дітей TikTok оштрафували й у Південній Кореї.
TikTok — це сервіс коротких музичних відео. Користувачі можуть записати ролик на смартфон, змонтувати його просто в додатку й накласти спецефекти та музику з бібліотеки. Китайську версію TikTok — Doyuin — запустили у 2016-му, а роком пізніше виникла й міжнародна.
TikTok є однією з найпопулярніших платформ у світі. Від часу створення її встановили понад 2 мільярди разів. Світова аудиторія TikTok на липень 2020 року зросла до 700 млн активних користувачів щомісяця. Щодня соцмережею користується 50 мільйонів американців.
Формат, схоже, такий популярний, що його з незначними доповненнями «запозичив» Facebook, запустивши конкурента TikTok у межах свого додатку Instagram. Слідом за Facebook свій «тікток» запустив і YouTube.