Президент США Дональд Трамп схвалив угоду про партнерство соцмережі коротких відео TikTok з американськими компаніями Oracle і Walmart. Раніше Трамп вимагав продажу американського сегмента TikTok від власника — китайської компанії ByteDance, вважаючи його загрозою національній безпеці США.

«Я дав угоді своє благословення. Якщо вони ухвалять її, це буде чудово. Не ухвалять — теж нормально», — сказав Трамп журналістам під час брифінгу 19 вересня, передає CNN.

TikTok і ByteDance, своєю чергою, додали, що раді «благословенню» Трампа. У впливовій китайській газеті Global Times умови партнерства з американськими компаніями назвали «несправедливими», але все ж кращими за повну заборону роботи TikTok у США.

Тепер угоду про партнерство має ще схвалити уряд Китаю, оскільки ByteDance підпадає під китайську юрисдикцію. У ByteDance запевняють, що це станеться якнайшвидше.

Що передбачає «угода про партнерство»?

Деталі угоди сторони не розкривають через комерційну таємницю. Точно відомо, що внаслідок її підписання буде створена нова компанія TikTok Global зі штаб-квартирою у США (серед імовірних варіантів розташування ЗМІ називають Техас), більшість керівництва в якій складатимуть американці.

TikTok Global буде володіти безпосередньо соцмережею TikTok. Oracle і Walmart отримають у компанії частки в 12,5% і 7,5% відповідно. Решта (80%) лишиться у власності ByteDance.

Але, як пояснило Reuters обізнане джерело, якщо врахувати американських інвесторів ByteDance, пряма і непряма частка американського капіталу в TikTok Global сягатиме 53% — тобто більше ніж половина.

У будь-якому разі, угода про партнерство не відповідає попереднім заявам Трампа, який вимагав у ByteDance прямо продати весь американський сегмент соцмережі TikTok.

Чого американський TikTok так активно хочуть купити?

6 серпня Дональд Трамп підписав укази про боротьбу з загрозою TikTok та WeChat. Вони мали набути чинності через 45 днів — 20 вересня — якщо китайські власники не вирішать продати свої компанії. Укази забороняють будь-які операції з китайськими компаніями ByteDance та Tencent (власниками TikTok та WeСhat) в юрисдикції США.

Своє рішення Трамп пояснив тим, що TikTok автоматично фіксує велику кількість інформації про користувачів: геолокацію та історію веб-перегляду. Це, на думку Трампа, надає Комуністичній партії Китаю доступ до особистої інформації американців, що потенційно дозволяє китайським спецслужбам відстежувати американських чиновників.

Раніше керівники TikTok заперечували співпрацю з китайськими спецслужбами. Пізніше соцмережа відкрила свої алгоритми для фахівців, щоб ті переконалися — «китайське походження» компанії не несе загрози для користувачів соцмережі. А потім узагалі подала до суду на адміністрацію Трампа, бо не вважає себе загрозою нацбезпеці.

А що таке TikTok?

Це сервіс коротких музичних відео. Користувачі можуть записати ролик на смартфон, змонтувати його безпосередньо в додатку і накласти спецефекти й музику із бібліотеки. Китайську версію TikTok, Doyuin, запустили у 2016-му, а роком пізніше виникла й міжнародна.

TikTok є однією з найпопулярніших платформ у світі. Із часу створення її встановили понад 2 мільярди разів. Світова аудиторія TikTok на липень 2020 зросла до 700 млн активних користувачів щомісяця. Щодня соцмережею користується 50 мільйонів американців.

Формат, схоже, настільки популярний, що його із незначними доповненнями «запозичив» Facebook, запустивши конкурента TikTok у межах свого додатку Instagram. Слідом за Facebook свій «тікток» запустив і YouTube.

Поділитись: