5 історій волонтерів, які допомагають українським медикам під час епідемії
Лікарні в Україні забезпечені обладнанням для госпіталізації пацієнтів із Covid-19 лише на 70%, а медичні працівники засобами захисту — на 58%. hromadske розповідає історії 5 волонтерів, які кожен у свій спосіб взялися допомагати лікарям у боротьбі з коронавірусом.
Єгор Іштван відправляє на ремонт неробочі апарати ШВЛ
Харків’янин Єгор Іштван викладає електроніку та комп'ютерне програмування, але зараз вирішив допомагати лікарням, в які госпіталізують пацієнтів із Covid-19. Таких у Харкові всього сім. Від лікарів Єгор дізнався, що однією із найбільших проблем є неробочі апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ), які потребують діагностики та ремонту.
«Самим ремонтом ШВЛів я не займаюся, бо для цього потрібна сертифікація. Навіть якщо це буде якісніше, ніж зробить завод — це кримінальна відповідальність. Тому я їх відправляю в Київ на діагностику, бо в Україні є тільки два сервіси, які мають сертифікацію, і вони в Києві», — каже Єгор.
Ще однією проблемою харківських лікарень є недостача інкубаційних трубок та індивідуальних фільтрів для підключення пацієнтів до апарата ШВЛ. Оскільки ремонт та витратні матеріали дорого коштують, допомогти з фінансуванням зголосилася спільнота айтішників Kharkiv IT Cluster, які самі організували благодійний фонд. Єгор координує процес — комунікує з лікарями, збирає дані щодо стану апаратів, відправляє їх та співпрацює з фондом.
«Зараз ми ведемо перемовини з одним сервісом, щоб привезти в Харків спеціаліста, який зможе відремонтувати з десяток апаратів. Це буде швидше і дешевше», — каже Єгор.
Наразі 13 апаратів уже пройшли первинну діагностику, на черзі ще близько 70.
Вероніка Турська віддала гроші, зібрані на випускний, лікарні
Допомогти лікарям із засобами індивідуального захисту вирішили випускники разом з батьками Тернопільської школи № 3. Частину грошей, які зібрали на святкування випускного, вирішили віддати на благодійність. В інфекційне відділення міської дитячої лікарні передали 130 респіраторів та 17 настінних дозаторів для дезрозчинів.
«Я думаю, що буде ще багато свят, і вважаю, що класом прийняли правильне рішення. Ми точно зберемося класом, але, напевно, це вже не буде так, як ми планували», — розповідає Вероніка Турська, учениця 11-В класу.
Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!
Випускники назвали акцію «Дітям від дітей» та закликали інші школи підтримати ініціативу.
Андрій Пальчик знає все про захисні щитки
Основні засоби індивідуального захисту в медиків, які лікують пацієнтів із Covid-19, — це спецодяг, респіратори, окуляри та рукавички. До цього комплекту Андрій Пальчик, винахідник з Тернополя, пропонує додавати “другу лінію оборони” — захисні щитки, які повністю закривають обличчя. Вони складаються з одноразового екрану та багаторазового пластмасового тримача, який друкують на 3D-принтері.
Андрій працює доцентом комп’ютерних технологій в університеті та є представником Центру науки Тернополя. Минулого року за результатами Громадського бюджету центр отримав фінансування і на ці гроші придбав 3D-принтер. Андрій каже, що гріх ним не скористатися в таких умовах.
«Зараз ми виготовляємо тримачі, але є один мінус. На одну штуку йде біля години. Тому методом мозкового штурму зійшлись на тому, що потрібно придумати, як оптимізувати цей процес і щоб до нього змогли долучитися люди без спеціального обладнання. Так ми придумали, що оптимальним варіантом буде картон або пластикові палітурки, наприклад, з курсової роботи. Якщо буде працювати команда, то можна до 400 таких одноразових щитків виготовляти», — каже Андрій.
Про свою ідею Андрій написав у соціальній мережі, після чого люди взялися самостійно виготовляти щитки. Однак він застерігає, що важливо допомагати медикам тільки за умови, що людина на сто відсотків відчуває себе здоровою і не має температури. А ще необхідно і самому волонтеру працювати у захисному щитку, з рукавичками та маскою, щоб не нашкодити лікарям.
Ірина Мякоткіна шиє маски для всіх
Якось Ірина пішла на пошту відправляти посилку та звернула увагу на працівників у масках. Маски були з технічної тканини, тому працівникам у них було некомфортно. Після цього Ірина почала сама шити маски для всіх — медикам, таксистам, волонтерам і просто знайомим.
Наступними клієнтами після працівників пошти стали волонтери, які безкоштовно возять медиків на роботу. Через те, що вони контактують з іншими, захистити їх не менш важливо. За тиждень Ірина пошила і роздала біля 200 масок.
«Коли мене попросила про маски поліклініка, я сиділа цілу добу і шила, бо розуміла, що для них потрібно швидко це зробити», — розповідає Ірина.
Власні матеріали швидко розійшлися, тому вона написала пост у соціальних мережах: чи може хтось поділитися тканиною для доброї справи? Загальна ціна матеріалів, які йдуть на один виріб, складає 25 гривень, але більшість масок вона віддає безкоштовно. Деякі люди добровільно дають гроші або приносять тканину.
Ірина зізнається, що їй складно самотужки забезпечувати всіх масками, тому опублікувала у соціальних мережах майстер-клас, щоб кожен зміг долучитися і допомогти ближньому.
Banda стрижеться вдома
На другий тиждень карантину Дмитро Адабір, директор із розвитку креативної агенції Banda, опублікував в інстаграмі сторіс, на якому підстриг машинкою себе та сина. Так з’явилася ідея запустити флешмоб із хештегом #стрижусявдома, щоб заощаджені на барбешопах та салонах краси гроші люди могли жертвувати на допомогу лікарям.
Учасники флешмобу можуть стригтися самі або за допомогою близьких. Також можна залучати до флешмобу дітей або домашніх тварин. Потім у соціальних мережах треба опублікувати фото чи відео з хештегом #стрижусявдома, перерахувати гроші благодійному фонду і відмітити 5 друзів.
Агенція об’єднала зусилля з благодійним фондом «Пацієнти України». Вони збирають гроші на засоби індивідуального захисту для бригад екстреної допомоги, які щодня виїжджають до пацієнтів із підозрою на коронавірус. Аби забезпечити один день роботи бригади, потрібно близько 5 тисяч гривень. Тому агенція поставила собі за ціль зібрати один мільйон гривень.
«Як виявилося, не всі люди готові йти на ризик і легко позбутися волосся. Але за 6 днів нам вдалося зібрати понад 70 тисяч гривень. І вже з наступного тижня будемо закупляти першу партію засобів захисту», — розповідає Катерина Тригуб, піарниця агенції Banda.
До флешмобу вже долучилися блогери, політики, радіоведучі, музиканти. А один із харківських барбершопів навіть пообіцяв, що після карантину зможе виправити зачіску за пів ціни, якщо стрижка таки не вдалася.
Ви можете робити разом з нами якісний контент і показати, що відбувається у різних регіонах України в умовах карантину. Знімайте відео з ваших міст, розповідайте, як переносите ізоляцію, чи є в аптеках маски, як ходить громадський транспорт — і надсилайте на адресу editor.hromadske@gmail.com з темою «Марафон». Ми покажемо ваші матеріали у прямому ефірі марафону «Хроніки коронавірусу», який випускаємо щодня о 9:00 та о 18:00.