Медпрацівник у захисному костюмі біля автомобіля швидкої допомоги на території Київської міської клінічної лікарні №4, Київ, 3 квітня 2020 року
Фото:

Ковальчук Віктор/УНІАН

Щодня кількість хворих на COVID-19 у світі зростає. На 7 квітня в Україні їх уже 1462. Чи готові українські інфекційні лікарні до масової госпіталізації та чи достатньо забезпечені зараз? hromadske запросило офіційну статистику в департаментів охорони здоров’я, а також дізналось думки лікарів з 9 областей.

Івано-Франківщина

Офіційна статистика: На території Івано-Франківської області функціонує 2 інфекційні лікарні. Крім того, в районах та містах обласного значення є інфекційні відділення, у яких налічується 405 ліжок. В області є 112 апаратів штучної вентиляції легень, отримані 5000 експрес-тестів.

Володимир Кифорук, головний лікар Коломийської інфекційної лікарні:

Були проблеми з медикаментами, з продуктами. Але зараз немає абсолютно. Підприємці, міська рада, районна рада, об’єднані громади навезли нам стільки, що вистачить на пів року. І бензин є, медикаменти є, все є. 

Сесія Коломийської міської ради скасувала своє попереднє рішення про ліквідацію Коломийської районної лікарні.

Є підозрілі. Може, хтось із-за кордону приїхав, із групи ризику. Лежать вони в нас, карантинні заходи всі вжиті. 

Я не бачу проблеми в організації. Є вже маски, експрес-тести також мали привезти, вони вже є у Івано-Франківську. Одягу ще немає, але кошти виділені, в Києві замовлені костюми, маски, шоломи, респіратори. Просто є дефіцит самого товару. Думаю, за день-два будемо мати.

Старі халати, але що робити? Те, що мали, то мали. То проблема держави, а не головного лікаря. В нас уже є рентген-апарат, якого ніколи не було. Допомогли з апаратом вентиляції легень. Паніки немає, є настороження. Але то в усьому світі біда.

Медсестра в спеціальному захисному костюмі в палаті для пацієнтів в Івано-Франківській обласній клінічній інфекційній лікарні, Івано-Франківськ, 26 лютого 2020 року
Фото:

Кашуба Тарас/УНІАН

Тернопільщина

Офіційна статистика: В області немає інфекційних лікарень, при міських та районних функціонують 15 інфекційних відділень на 410 місць. В лікарнях є 137 апаратів штучної вентиляції, 4727 тестів на коронавірус.

Ярослав Чайківський, директор Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої допомоги, заслужений лікар України:

В інфекційному відділенні перебувають пацієнти з підтвердженим діагнозом COVID-19.

У нас є все необхідне. Є засоби індивідуального захисту з розрахунку десь на 30 днів роботи. Є певні матеріали, яких більше, є комбінезони, яких вистачить на 20-25 днів, це за умови, якщо в нас 20-30 пацієнтів перебуватимуть в інфекційному відділенні.

Щоденно є пошук і закупівля, склад поповнюється, але на сьогоднішній день, купити на українському ринку неможливо нічого — дефіцит. Ми шукаємо різних постачальників, замовляємо. На сьогоднішній день постачальникам не дуже цікаво працювати з бюджетом, всі хотіли б мати передоплату, ми цього зробити, звичайно, не можемо, тому просимо людей, вмовляємо. Міська рада виділяє досить серйозні кошти, але як з одягом, так і з медичним обладнанням у нас дуже напружена ситуація. 

Станом на сьогодні ми маємо 8 апаратів ШВЛ середнього та експертного класу. В наявності, звісно, є набагато більше апаратів, але апарати вітчизняного виробництва, вони не є якісними при наданні допомоги хворим із пневмонією внаслідок COVID-19. Окрім того, ми вже замовили більше 10 апаратів за кошти міської ради. Є попередні домовленості, очікуємо з-за кордону більше 10 апаратів.

У нас сьогодні є 114 швидких тестів, але ми лікувальна установа, у нас немає амбулаторної служби, в нас тільки стаціонарна служба. Коли пацієнт поступає на лікування, то йому вже або провели тести, або ми використовуємо лабораторний метод.

Але є в нас проблема кадрова. Вона стосується середнього та молодшого персоналу. У нас вже звільнилося минулого тижня 8 працівників — три медсестри та 5 працівників молодшого сестринського складу. І думаю, що ще будуть звільнятися.  

Зараз ми вирішуємо питання з місцевою владою щодо працевлаштування. Крім того, міська влада подбала про мотивацію. Ми виплатили працівникам преміальні в розмірі місячного окладу і наступного місяця, усі працівники, які надаватимуть допомогу особам з COVID-19, будуть премійовані у розмірі 10 тисяч гривень. Також сподіваємось на державу — вона обіцяла, що лікарі будуть отримувати надбавки.

Є наляканість, ризик. Отримуючи заробітну плату 4-5 тисяч, люди не хочуть наражати на небезпеку себе та родину. Є люди пенсійного віку, хтось має якісь хронічні захворювання, хтось проживає далеко від центру, а питання з транспортом не вирішено.

Львівщина

Офіційна статистика: В області 1 інфекційна лікарня на 300 місць. Є 10 апаратів штучної вентиляції. Станом на 30 березня лікарня отримала 2000 тестів на виявлення коронавірусу.

Ігор Берник, заступник головного лікаря Львівської інфекційної лікарні:

Зараз у нас лежать близько 40 осіб з підозрою на коронавірус, які очікують результати.

Лікарня забезпечена всіма необхідними спецзасобами, антибіотиками, подвійними розчинами, усім медичним обладнанням. Єдине, що ми не знаємо, на яку кількість важких чи дуже важких розраховувати. Наша лікарня розрахована на 300 таких пацієнтів.

У відділенні інфекційної терапії спочатку в нас було шість ліжок, а в теперішніх умовах розширили до 10 і плануємо розширити до 16. У нас всі ліжка інтенсивної терапії забезпечені підводом кисню. 

Маємо засоби індивідуальної гігієни — костюми, респіратори, окуляри, маски, піжамки захисні. Маємо апарати штучної вентиляції легенів. Наразі їх 10, але маємо ще домовленості про дозакупівлю, бо якщо будемо працювати у такому безперервному режимі, можуть трапитися перебої.

Медперсонал у нас укомпклектований, готові виконувати своє завдання. Студентів ми не залучали і поки не збиралися.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!
Медична працівниця перевіряє температуру тіла лікарів швидкої допомоги, які в цей час доставляють пацієнта до відділення у Львові, 26 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/MARKIIAN LYSEIKO

Дніпропетровщина

Офіційна статистика: В області є 2 інфекційні лікарні — у Дніпрі та Кривому Розі. Кількість апаратів та тестів — невідома.

Тетяна Боярова, в.о. головної медичної сестри Дніпропетровської інфекційної лікарні:

Наразі всього вистачає, оскільки напливу немає, плюс щодня надходять поставки. Це і засоби індивідуального захисту, і антисептики, і апарати штучної вентиляції легень, і маски, і кисневі концентратори.

Загалом лікарня може вмістити 180 людей. В разі надвеликого спалаху — до 250.

Тести у нас також є. Їх не меньше 200 штук, якщо не більше, але у нас такої кількості хворих наразі навіть із підозрами немає. Тобто зараз усі, хто під підозрою, відразу спостерігаються, а потім вже за потреби їм роблять швидкі тести. Наразі це до 20 людей.

Харківщина

Офіційна статистика: У Харківській області є 2 інфекційні лікарні, в яких розгорнуті 470 ліжок, в разі необхідності можна додати ще 50. Станом на 31 березня в інфекційних лікарнях є 19 апаратів ШВЛ, з них 16 діють.

Юлія Танчук, завідувачка лікувально-діагностичного відділення №1 Харківської обласної клінічної інфекційної лікарні:

Працюємо стабільно, хворих наразі не більше, ніж завжди — 126 людей. Жодного з підозрою та підтвердженням коронавірусу. 

У нас достатня кількість обладнання та медикаментів, ми готові до роботи. Жодної паніки немає, у нас працюють лікарі, які відпрацювали грип у 2009-2010, тому все добре. І у разі необхідності зможемо прийняти до 240 людей.

Медсестра Харківської обласної інфекційної лікарні у захисному костюмі біля лікарні в Харкові, 31 березня 2020 року
Фото:

Марієнко Андрій/УНІАН

Луганщина 

Офіційна статистика: В області є 14 інфекційних відділень у складі міських та районних лікарень. Загальна кількість ліжок 338. У відділеннях працюють 33 лікаря-інфекціоніста. В лікарнях є 166 апаратів штучної вентиляції легенів та 5 000 тестів.

Едуард Кравченко, головний лікар КНП «Рубіжанська центральна міська лікарня»:

У нас недостатньо дихальної апаратури — респіраторів, кисневих концентраторів. А ті, що є, експлуатуються давно та неодноразово ремонтувалась. 

Є 30 койкомісць у інфекційному відділенні. Також ми можемо додатково розгорнути ще 20. 

У нашій лікарні, у відділеннях анестезіології та інтенсивної терапії, є 4 апарати штучної вентиляції легенів. Ще один нам подарували в кінці минулого тижня. Це апарат вищого класу, інші фізично зношені. Ми потребуємо ще принаймні 5 апаратів штучної вентиляції легенів.

Ольга Мартиненко, завідувачка інфекційного відділення КНП «Рубіжанська міська центральна лікарня»:

За березень у лікарні було 10 людей із підозрою на COVID-19. У пʼяти підозри не підтвердились. У одного пацієнта лабораторно підтверджений діагноз. Його стан задовільний, і вчора ми вже відправили перший контрольний мазок до Києва. 

У трьох людей перші результати негативні, чекаємо на другий результат. І ще одна жінка поступила до нас нещодавно. Тільки перший аналіз її поїхав до Києва. Всі хворі мають стан середньої тяжкості.

Колектив інфекційного відділення виконує всі свої обовʼязки, ніхто у нас не написав заяву про звільнення. Ми отримали 750 тестів. Але це тест не самого вірусу, а який визначає, чи є в людини антитіла. Вони зʼявляються на 7-10 день з моменту захворювання.

Галина Горбаченко, головна лікарка КНП «Старобільске районне територіальне медичне об’єднання»:

Наше інфекційне відділення розраховане на 30 ліжок. Додатково розгорнуті 10 ліжок. Ми є резервним закладом Рубіжанської клінічної лікарні — у разі, якщо там не буде місць для хворих, то їх почнуть госпіталізувати до Старобільська. 

У нас 11 апаратів штучної вентиляції легенів. Здійснили передоплату ще за два апарати, обіцяють їх поставити до 15 квітня.  

Жодної підозри не поступало. У нас є 300 експрес-тестів. Ми замовили тести за рахунок районного бюджету. Ми потратили вже понад 1 мільйон гривень на придбання захисту для персоналу, виявлення та лікування COVID-19.

Запорізька область

Офіційна статистика: В області є 5 закладів для прийому хворих на COVID-19. Кількість апаратів та тестів — невідома.

Володимир Шинкаренко, директор інфекційної лікарні Запорізької області:

Ми замовляли респіратори, костюми — нам допомогли небайдужі люди. Швидкими тестами ми не користуємося. А пересічні громадяни хай не ходять на пікніки, між собою не тусуються. Бо ми тут стоїмо на рубежі, а вони себе поводять, так, як ото «пір во врємя чуми».

Питання пересування медиків, напевно, ніколи не врегулюють через складну логістику. Багато людей живе в селах, добиратися важко, а якщо добрався, то питання, чи варто їхати назад з підозрою до своїх рідних.

Зарплати більше не стало. Звільняються чи ні? Ви ж розумієте, що за ці зарплати я не те що втримати людей не можу, я й умовляти не маю права.  

Америка теж не була готова, про що ми говоримо? Потужність лікарні на сьогоднішній день — 280 ліжок. У нас є 4 апарати ШВЛ високого класу, плюс місто Запоріжжя нам у позичку дає ще мінімум 4. Тобто, на перший подвиг ми готові. А от що буде на другий — я не знаю.

Навчання медиків щодо запобігання поширенню вірусних інфекцій у Запоріжжі, 4 березня 2020 року
Фото:

Прилепа Олександр/УНІАН

Одещина

Офіційна статистика: В області є 7 закладів для госпіталізації пацієнтів із COVID-19. Загалом у них є 2105 ліжок, 84 міста для ізоляції інфікованих. На 7 лікарень є 48 апаратів штучної вентиляції легень.

Співробітники Одеського обласного клінічного медичного центру (опорний заклад для госпіталізації пацієнтів із COVID-19) записали відеозвернення, в якому заявили, що офіційні дані Національної служби здоров'я України не відповідають дійсності і відверто завищені. Так, за словами лікарів, замість заявлених чиновниками 19 анестезіологів у лікарні працюють усього шестеро. У статистиці вказано 10 апаратів ШВЛ. В наявності їх шість, три з яких лише недавно були надані благодійниками.

«Наша лікарня ніяк не пристосована до того, щоб надавати допомогу хворим на інфекційні захворювання. У нас немає навіть поділу на умовно чисту і брудну зони, не кажучи вже про бокси. Ми протягом тижня зверталися до головлікаря з цими питаннями, але відповідей так і не отримали. У п'ятницю у нас був епідеміолог, який констатував, що ми не готові. Від головного лікаря була відповідь, що він готовий до втрат. Ми, правда, не зрозуміли, до втрат кого: нас як лікарів або людей, які сюди надійдуть», — заявили медики.

 Херсонщина

Офіційна статистика: У Херсонській області є 10 медичних закладів для лікування хворих на COVID-19 для 499 осіб. Кількість апаратів штучної вентиляції — 172 для дорослих та 21 для дітей, усі в робочому стані. Заплановано придбати ще 25 апаратів ШВЛ. Станом на 24 березня до області надійшло 5000 тестів.

Володимир Мітковський, директор Херсонської обласної інфекційної лікарні ім. Г.І. Горбачевського:

У разі масового одночасного надходженні хворих ми забезпечені засобами захисту медперсоналу, медикаментами, киснем на 15 днів для того, щоб організувати роботу приймального, реанімаційного відділень та відділення № 2. 

Маємо 9 місць у реанімаційному відділенні та 25 спеціалізованих ліжок у відділенні №2 для надання невідкладної допомоги важким пацієнтам. 

Наразі в лікарні перебувала 1 пацієнтка з підозрою на коронавірус, 30 березня лабораторне дослідження не підтвердило наявність захворювання. Пацієнтка отримує лікування за стандартною процедурою.

У лікарні в наявності є 7 апаратів штучної вентиляції легень, кисневі концентратори, очікуємо на додаткове обладнання. Медикаментами, які необхідні для лікування коронавірусу згідно з протоколами МОЗ, ми забезпечені. Отримали наказ Міністерства щодо алгоритму поводження з важкими пацієнтами, хворими на коронавірус, в умовах стаціонару. Тобто ми знаємо, що і як робити, та готові надавати кваліфіковану допомогу.

Коштів, які є на рахунку лікарні, достатньо, щоб закупити додаткові засоби захисту медперсоналу та медикаменти, якщо в цьому буде потреба. З резервного фонду обласного бюджету на потреби лікарні поступило 649 тисяч гривень, після закупівель залишилось 333 тисячі гривень.

У лікарні є резерви для розгортання додаткових ліжок. Йдеться про 29 боксів із окремими входами, де можуть бути госпіталізовані 82 людини.

Інші області

Донецька: станом на 15 квітня діють дві інфекційні лікарні на 145 ліжок, в них наявні 3342 експрес-тести на виявлення COVID-19 і 4 апарати штучної вентиляції легенів.

Волинська: станом на 17 квітня діє одна інфекційна лікарня на 165 ліжок. В ній є 31 експрес-тест та 6 апаратів ШВЛ.

Хмельницька: станом на 14 квітня діє одна інфекційна лікарня на 150 ліжок. В ній є 1056 експрес-тестів та 6 апаратів ШВЛ.

Миколаївська: Станом на 15 квітня діє один інфекційний госпіталь — Миколаївський обласний центр лікування інфекційних хвороб. Він розрахований на 150 ліжок, є 1014 експрес-тестів та 17 апаратів ШВЛ (плюс 1 портативний).

Черкаська: станом на 17 квітня тут працюють одна інфекційна лікарня та 22 інфекційні відділення загалом на 520 ліжок. В них є 219 апаратів ШВЛ та 2763 тести.

Закарпатська: станом на 15 квітня в області є одна інфекційна лікарня на 100 ліжок. Є 7 апаратів ШВЛ та тестів для виявлення COVID-19 для б 700 зразкiв. В області також працюють інфекційні відділення на 288 ліжок.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Ви можете робити разом з нами якісний контент і показати, що відбувається у різних регіонах України в умовах карантину. Знімайте відео з ваших міст, розповідайте, як переносите ізоляцію, чи є в аптеках маски, як ходить громадський транспорт — і надсилайте на адресу [email protected] з темою «Марафон». Ми покажемо ваші матеріали у прямому ефірі марафону «Хроніки коронавірусу», який випускаємо щодня о 8:00 та о 18:00.

Поділитись: