Чи торкнеться блокування Telegram в Росії українського інтернету?
Намагаючись заблокувати месенджер Telegram російська федеральна служба Роскомнагляд частково закрила доступ на території РФ до багатьох популярних міжнародних інтернет—сервісів та сайтів. Як саме вони це зробили та чи може блокування торкнутися і українського сегменту інтернету — розповів Громадському Роман Родоманський, CTO компанії веб—розробника Ralabs.
Як саме Роскомнагляд блокує сайти?
Роскомнагляд не блокує, а робить лише моніторинг спеціально розробленою для цього системою «Ревізор». Складається вона з мережі приладів які мають назву «Агенти». Із грудня 2015-го року їх пропонують встановлювати у російських інтернет-провайдерів. Блокування виконують саме вони. В «Агентах» завантажені скрипти для фільтрування інтернет-трафіку. Списки із забороненими в РФ ресурсами надає «Ревізор». Якщо провайдери їх ігнорують, Роскомнагляд їх штрафує.
Логіка «Агента» технічно стійка до тривіальних обходів захисту та збоїв, але 19-го квітня у погоні за спробою заблокувати Telegram Роскомнагляд заблокував зокрема і свою систему.
До речі, вона коштувала Роскомнагляду 84 мільйони російських рублів (35 мільйонів гривень).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Москві тисячі людей вийшли на мітинг проти блокування Telegram
Чи можуть ці блокування зачепити український сегмент інтернету?
Схоже обернене питання: чи вплинули на російський сегмент ринку блокування соцмережі ВКонтакте, Mail.ru, Яндексу та інших ресурсів РУнету в Україні? Відповідь — так. Вплинуло, особливо на бізнес-орієнтований сегмент:
- Яндекс не зміг запустити Яндекс.Таксі в Україні;
- бізнес, який використовував безкоштовний Yandex.Mail для корпоративної пошти, також не працює без VPN/Proxy;
- ВК втратив велику частину трафіку з українського сегмента.
Повернемося до України. Технічно наші інтернет-мережі напряму не пов’язані з мережами в РФ. Тому, наприклад, для громадян на території України не буде жодних проблем у користуванні популярними українськими сервісами типу «Приват24», або сервісами мобільних операторів.
Не станеться перебоїв і в роботі особистих акаунтів соцмереж або пошти, якщо ви, звісно, не використовуєте сервіси, які знаходяться на серверах на території РФ. Якщо ж сервіс російський (і досі не заблокований у нас), але він технічно пов’язаний із серверами Google чи Amazon, проблеми з доступом також можуть бути.
Або, якщо ваш бізнес використовує спільні із партнерами з РФ месенджер-канали у Viber, Telegram, Facebook, або, наприклад, ви ведете спільні стріми через популярний американський сервіс Twitch — так, блокування в РФ може зачепити вас.
Мої знайомі розробляють гру, яка використовує інтернет-сервіс GameSparks (його недавно купив Amazon). Вони були змушені відтермінувати плановий реліз гри через проблеми із доступом до серверів Amazon у РФ.
Аналогічна ситуація у знайомих з медичним проектом, який використовує сервіс для аудіо/відео зв’язку. Виконувати його практично неможливо, оскільки сервіс працює з великим перебоями, бо зав’язаний на Amazon серверах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Telegram тримає удар: як месенджер протистоїть Роскомнагляду.
Чи може РФ побудувати щось на кшталт китайського файерволу?
Публічно є згадки що РФ планує зробити альтернативу Великому Китайському Файерволу — «Золотому щиту». Він у першу чергу блокує трафік простими і ефективними засобами — дублює вміст ресурсів, та паралельно із переглядом ресурсів виконує перевірки за списком заборонених слів, або по чорному списку доменних імен.
Наприклад, поки ви переглядаєте сторінку, «Золотий щит» сканує вміст ресурсу в пошуках заблокованих слів. Якщо знаходить — блокує її на декілька хвилин. Під час повторних запитів — період блокування буде зростати.
Через «Золотий щит» проходить весь трафік китайської інтернет-аудиторії, що катастрофічно впливає на швидкість роботи зовнішніх ресурсів. Списки заборонених слів постійно оновлюються, і локалізуються (англійська, китайська, та інші мови).
Ідея «Великого Файрволу» у КНР виникла ще в 1994-му, коли голова республіки зрозумів про перехід світу від Індустріальної Епохи до Інформаційного століття. Проект ініціювали у 1998-у, та усі фази розробки тривали приблизно 10 років.
Невідомо навіть приблизну кількість грошей, яку витратили на розробку та інтеграцію The Golder Shield Project. За неофіційними даними, це 50-80 мільярдів доларів США. А будували цей «Щит» десятки тисяч людей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи заблокують у Росії Facebook і що потрібно знати про битву за Рунет — розмова з дослідником інтернету
Нагадаємо, суд РФ постановив заблокувати месенджер Telegram на території Російської Федерації 13 квітня 2018-го. До блокування у РФ, Telegram повністю блокували тільки в Афганістані. У листопаді 2017 року уряд заборонив два месенджери — Telegram і WhatsApp. Роботу месенджерів на території країни припинили, щоб «вирішити технічні проблеми» та протестувати телекомунікаційні мережі. Опір влади Telegram зустрів і в Ірані у 2015 році. Сервіс заблокували через відмову компанії співпрацювати з урядом країни, проте за тиждень блокування зняли. Другу спробу здійснили наприкінці грудня 2017 року, коли в Ірані проходили протести проти чинної влади. Дуров пов'язав блокування з відмовою закрити канали, які використовують учасники протесту. 14 січня Telegram в Ірані знову розблокували, а 30 квітня 2018-го суд постановив знову заблокували месенджер на території країни.
У 2017 році Telegram тимчасово блокували в Індонезії. За даними місцевих ЗМІ, причиною блокування месенджера стало розповсюдження «незаконного контенту», а також те, що додаток нібито «широко використовується терористами для спілкування». Проблеми з роботою Telegram виникали й в Казахстані. Останній збій користувачі помітили 20 березня 2018-го. Міністерство інформації та комунікацій країни заявило, що збої в роботі Telegram пов'язані з блокуванням матеріалів опозиційної організації «Демократичний вибір Казахстану», визнаної на території країни екстремістською.