Громадське-2017: найважливіші репортажі, фільми та публікації
У 2017 журналісти Громадського висвітлювали важливі події в Україні та світі: війна на Донбасі та в Сирії, референдум у Каталонії, довгоочікуваний безвіз, реформи, конфлікт між правоохоронними та антикорупційними органами, методи управління країною президента Порошенка, а також звільнення кримських політв'язнів та багато іншого. Напередодні Нового року — добірка найважливіших матеріалів.
ВІЙНА В УКРАЇНІ ТА СИРІЇ
В лютому 2017 бойовики кілька днів поспіль обстрілювали Авдіївку, місто залишилось без світла, води та опалення. Температура у квартирах не піднімалась вище 16 градусів. Однак, на п’ятий день ситуацію в місті почали контролювати рятувальники, поліція та місцева влада.
В місті запрацювали пункти обігріву, людям роздавали їжу, та надавали медичну допомогу. Охочих евакуювали до Маріуполя та Святогірська.
Журналісти Громадського перебували в Авдіївці не один день. Як це було — дивіться у спеціальному репортажі.
«Зрізаємо фруктові дерева і гріємося» — спецрепортаж з Авдіївки
Фото: Костянтин Рєуцький/Громадське
А от завершився рік іншою важливою подією. 27 грудня на Донбасі відбувся обмін заручників. Це перший за два роки великий обмін.
За даними СБУ, на підконтрольну територію повернулися 73 заручники. Україна передала на окуповану територію 233 людини.
Журналісти Громадського були присутні під час обміну, бачили перші обійми та сльози тих, хто зустрічав рідних і близьких після років розлуки.
«Мамо, не плач, я вже дома», — спецрепортаж Громадського про звільнення заручників
Фото: Анастасія Власова/Громадське
Після вибуху на Чорнобильській АЕС у 1986 році багато міст і сіл, розташованих поруч з епіцентром катастрофи, знелюдніли. Після низки указів про добровільне чи обов'язкове відселення територія навколо ЧАЕС перетворилася на зони посиленого радіоекологічного контролю.
За 30 років після аварії частина сіл почала відновлюватися. За рахунок іншої катастрофи — війни на Донбасі. Новими мешканцями стають переселенці з Донбасу.
Фото: Анастасія Власова/Громадське
Навесні 2017-го минуло шість років від початку конфлікту в Сирії. Війна забрала життя півмільйона людей. Для нас Сирія — це новини про ісламістів, далекі і жорстокі вбивства та апокаліптичні зображення розбомблених міст. Хіба підживлює цю війну знайомий диктатор по сусідству. Громадське розповідало про тих, хто вижив і хто рятував життя під час облоги Алеппо.
Журналісти Громадського підготували спецпроект про обличчя конфлікту — сирійців, чиї долі варті сценарію для фільму, але які так легко зрозуміти.
Волонтерка, яка після шести років конфлікту має зупинитися, щоб віднайти сили, аби допомагати іншим. Учитель, котрий збирає гроші на те, щоб садити дерева в розбомбленому місті, аби було куди повертатися після війни. Юнак-фотограф, що звільнився з полону та хоче рятувати молодь від радикалізації. Дівчинка, яка перенесла 9 операцій, і змушена залишити школу, бо однокласники сміються зі шрамів.
Обличчя сирійської війни — СПЕЦПРОЕКТ
Фото: Олександр Назаров/Громадське
ЗВІЛЬНЕННЯ КРИМСЬКИХ ПОЛІТВ'ЯЗНІВ
У середині вересня так звані «суди» в окупованому Криму винесли вироки Ахтемові Чийгозу та Ільмі Умерову.
Ахтем Чийгоз мав провести в російській колонії 8 років, Ільмі Умеров — 2 роки із забороною публічних виступів ще на 3 роки. Обоє вироки не визнавали та подали апеляції. Чийгоз залишався в СІЗО, в Умерова — підписка про невиїзд, але останні п’ять днів перед звільненням він провів у лікарні, куди потрапив з високим тиском.
25 жовтня обоє прибули спершу до Анапи, а звідти полетіли в Анкару, звідки згодом вирушили до Києва.
Те, що Кремль звільнив заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу, стало несподіванкою не лише для всіх небайдужих, а й для них самих.
Воля для Умерова і Чийгоза: як звільняли кримських політв'язнів
Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO
РЕФОРМИ В УКРАЇНІ
Цього року український парламент ухвалив кілька важливих реформ. Серед них — медична та пенсійна.
19 жовтня Верховна рада 240-ка голосами нарешті ухвалила законопроект №6327 «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» — ключовий у пакеті урядової медичної реформи.
Після триденного обговорення в сесійній залі й піврічного — у комітетах та кулуарах, законопроект зберіг ключові принципи, але й зазнав кількох важливих змін.
Як працюватиме ухвалена медична реформа — читайте у матеріалі Громадського.
Трохи раніше, 3 жовтня, депутати віддали 288 голосів за базовий законопроект про пенсійну реформу, 255 — за відповідні зміни до бюджету. Документ складався з двох частин. Перша — це так зване осучаснення пенсій. Уряд запропонував перерахувати пенсії більш ніж 5 мільйонам пенсіонерів на базі середньої зарплати за 2014 — 2016 роки. На це витратять майже 12 мільярдів бюджетних гривень, а середній рівень доплат сягне 700 гривень.
Не віком, а стажем: що треба знати про пенсійну реформу
Фото: Владислав Мусієнко/POOL/УНІАН
Цього року сталася й інша важлива подія в житті України — 11 травня Рада Європейського Союзу підтримала надання Україні безвізового режиму із країнами Шенгенського простору. Це рішення означало завершення довгої епопеї: Рада ЄС була останньою з головних інституцій Євросоюзу, які мали дати своє «зелене світло» на український безвіз.
Громадське пояснювало, які можливості надає безвізовий режим громадянам України і які обмеження діють із набуттям чинності нових правил для поїздок до ЄС.
Безвіз з Європою: 15 практичних речей, які вам допоможуть
Фото: EPA/RAINER JENSEN
РЕФЕРЕНДУМ У КАТАЛОНІЇ
1 жовтня в автономному регіоні Іспанії — Каталонії відбувся референдум про незалежність. Закриття дільниць люди привітали оплесками. Офіційна влада Мадрида визнала його незаконним і заборонила проведення. Тож голосування не минуло мирно — у сутичках з поліцією постраждало більше семисот людей, серед них — майже сорок правоохоронців. Деякі з дільниць поліції все ж вдалося закрити.
Гумові кулі та блокування Інтернету: як відбувався референдум у Каталонії
Фото: EPA-EFE/ALBERTO ESTEVEZ
«РАЙСЬКІ ДОКУМЕНТИ»
Цей судовий процес британська преса назвала одним з найдорожчих в історії англійського права. 2 мільярди доларів у 2013-му році український бізнесмен Віктор Пінчук вимагав у Високому суді Лондона від інших двох українців — Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.
Пінчук стверджував, що в середині 2000-х передав їм гроші для купівлі одного з найбільших в Україні підприємств з видобутку залізної руди. Позивач доводив, що не отримав від Коломойського та Боголюбова ні підприємства, ні грошей. Утрачений за всі ці роки прибуток Пінчук оцінив у 2 мільярди доларів.
Чим закінчилася суперечка в лондонському суді Віктора Пінчука, Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова? Мировою угодою, яка вражає уяву й умови якої вони ретельно приховували. І лише завдяки міжнародному розслідуванню «Paradise Papers» журналістам Слідства.Інфо вдалося дізнатися чим закінчилася битва українських олігархів в Лондоні.
«Трафальгарська битва» українських олігархів
ПОЛІТИКА — ЯК ПОРОШЕНКО КЕРУЄ КРАЇНОЮ
Подробиці внутрішніх робочих процесів Порошенка люди з його оточення розповідають неохоче та виключно на умовах анонімності. Тож, щоб зрозуміти як президент підбирає людей, розподіляє між ними обов'язки та ухвалює рішення Громадське поспілкувалося із керівництвом Адміністрації президента і фракції БПП, та з членами Стратегічної ради – неформального органу, до складу якого входять вищі керівники держави.
Стратегічна дев’ятка, ситуативна кімната та facebook по будильнику: як Порошенко керує країною
Ілюстрація: Тора
HROMADSKE.DOC: ЄДИНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІННИЙ ТРАЛЬЩИК
Разом з військовими моряками Польщі, Туреччини, Іспанії та Німеччини наш тральщик шукає в акваторії міни, щоб знешкодити їх. Такі спільні з НАТО навчання не проводилися від 2004-го року. А тепер старенький «Генічеськ» лідирує в маневрах, ведучи за собою групу потужніших європейських кораблів.
Історія єдиного українського мінного тральщика «Генічеськ»: від анексії Криму — до кораблів НАТО в Чорному морі. Дві доби з екіпажем маленького, але гордого корабля, провів документаліст Громадського телебачення Богдан Кутєпов.
«Генічеськ»: історія єдиного українського мінного тральщика — Hromadske.doс
Фото: Богдан Кутєпов/Громадське
ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОГО АНДРЕГРАУНДНОГО КЛУБНОГО РУХУ
Київські рейви відвідує не менше людей, ніж концерти поп-зірок. Техно знову наймодніша музика, а українську столицю називають новим Берліном — одним із центрів андеграундного клубного руху. У фотопроекті Громадського — історії трьох завсідників київських івентів Схеми, HDSH та фестивалю Brave! Factory.
Фото: Анастасія Власова/Громадське