Російський агент чи волонтер на Донбасі: що треба знати про затриманого Ігоря Кімаковського
Затримали, відпустили, а відтак знову затримали. Суд міста Покровськна Донеччині 18 червня взяв під варту громадянина Росії Ігоря Кімаковського, якого ж утравні і відпустив. Росіянина звинувачують у посяганні на територіальну цілісність — на думку слідства, він воював на боці бойовиків самоназваних «республік» на Донбасі й збирав інформацію про українських військових для російських кураторів.
Затримали, відпустили, а відтак знову затримали. Суд міста Покровськ на Донеччині 18 червня взяв під варту громадянина Росії Ігоря Кімаковського, якого ж у травні і відпустив.
Росіянина звинувачують у посяганні на територіальну цілісність — на думку слідства, він воював на боці бойовиків самоназваних «республік» на Донбасі й збирав інформацію про українських військових для російських кураторів.
Його прізвище було в списках на обмін іще рік тому, а правозахисники вважають, що Кімаковський — один з тих, кого Україна готова віддати за Сенцова, Кольченка та інших в'язнів Кремля. Натомість захисники Кімаковського твердять, що відпускали підзахисного, бо немає підстав тримати під вартою, а затримали знову через тиск на суд.
Громадське розповідає, хто такий Ігор Кімаковський, за яких обставин його затримали та коли суд нарешті визначиться з його подальшою долею.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Місто, куди немає дороги: фоторепортаж з Лабитнангі, де утримують Олега Сенцова
Агент ФСБ чи волонтер?
Ігоря Кімаковського затримали в липні 2015 року. Тоді Служба безпеки України повідомила, що «впіймали агента ФСБ». За даними спецслужб, він нібито збирав інформацію про передислокацію українських військових.
Три роки Кімаковський провів у СІЗО, розгляд справи по суті кілька разів переносили. Перше засідання по суті було у лютому 2018 року. Там свідки обвинувачення — прикордонники, які затримали Кімаковського, — розповідали, що чоловік виїхав до них на блокопост і показав «довідку снайпера ДНР» на ім'я Артема Сергеєва, щоправда з фотографією самого Кімаковського. Машину обшукали і знайшли паспорт РФ на ім'я Кімаковського та пістолет Макарова. У машині були також жінка й дитина.
Сам Кімаковський стверджує, що на Донбас приїхав бути волонтером:
«У Дебальцевому я опікувався гуманітарними питаннями. Від 1 по 6 червня 2015-го там була дуже важка ситуація, були обстріли. З дівчинкою, яка зі мною їхала, коли мене затримали, — тому я так і розхвилювався — згадав цю ситуацію (на судовому засіданні сторона обвинувачення надала аудіозапис свідчень жінки, яка під час затримання перебувала в машині Кімаковского), я познайомився 1 червня, на День дитини. Я тоді їздив на машині і робив фотофіксації обстрілів. Поруч з її будинком вибухнув 152-міліметровий боєприпас. Тому я її взяв із собою в Новоазовськ, куди їхав у своїх справах, щоб якимось чином вони трошки відійшли» — про це розповів Кімаковський представниці «Медійної ініціативи за права людини».
Росіяни запевняли, що Кімаковський лише викладач університету і нібито поїхав на Донбас як волонтер — допомагати відновлювати зруйновані будинки.
Та попри такі серйозні звинувачення, Кімаковського звільняли з-під варти. Двічі.
Ігор Кімаковський у СІЗО, 2017 рік screenshot з відео
З-під варти — під варту
Востаннє таке рішення ухвалив 18 травня суд міста Покровськ (колишній Красноармійськ — ред.), відпустивши Ігоря Кімаковського із зали суду. Він запевнив, що не збирається тікати і продовжував ходити на засідання. Рівно за місяць — 18 червня — його взяли під варту знову.
«18.06.18 за клопотанням процесуального керівника Красноармійським місцевим судом обвинуваченому Кімаковському обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту та заарештовано в залі суду», — про це того ж дня повідомила помічниця генерального прокурора Лариса Сарган.
Про повторне затримання клопотала прокуратура:
«Не погодившись з таким рішенням, та враховуючи те, що суд фактично не обмежив обвинуваченому свободу пересування, та за наявності ризиків втечі його за межі України або на непідконтрольну територію, прокуратура направила до суду клопотання про його арешт».
Нині Ігоря Кімаковського захищає адвокатка Наталія Молчанова. Каже, що про повторне взяття під варту дійсно клопотала прокуратура, попри те, що її підзахисний приходив на судове засідання 12 червня й нібито нікуди не збирався тікати. За її словами, вона має дві версії того, що відбувається: або це пов'язано з обміном полонених, або це елемент залякування.
Адвокат Валентин Рибін, який захищав Кімаковського в суді до 2017 року, вважає, що екс-підзахисного відпустили з-під варти абсолютно законно, а от затримали знову після того, як почався розголос у пресі, що, мовляв, небезпечного злочинця відпустили з-під варти:
«Така сама схема, як з Лусваргі. Просто пред'явили щось формальне, направили до суду, і суд з переляку знову вирішує взяти під варту. Він три роки просидів. Випустили — не втік, не ховався, а його знову затримали».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Дійшов до Києва: що буде з екс-бойовиком так званої «ДНР» Лусваргі
Водночас адвокат повідомив Громадському, що затримали Кімаковського раніше — 16 червня:
«Близько 17:30 Кімаковського схопили невідомі і повезли з місця перебування у невідомому напрямку».
Що відбувалося саме 16 червня захисниця Кімаковського не знає, але стверджує, що ні протоколу затримання, ні якоїсь нової підозри не було:
«Зі слів мені відомо, що до нього прийшли невідомі озброєні люди, без знаків розпізнання. Мені так і не сказали, хто це. Кімаковський, очевидно, погодився піти з ними».
До речі, від послуг адвоката Валентина Рибіна Кімаковський відмовився сам через те, що його захисник не з'являвся на судові засідання. Як казав сам підсудний у коментарі «Медійній ініціативи з прав людини»: «Хотів, щоб справа рушила з мертвої точки».
Не виключено, що він має рацію, і справа невдовзі таки зрушить з місця.
Адвокат Валентин Рибін захищав Кімаковського в суді до 2017 року, згодом від послуг адвоката Рибіна Кімаковський відмовився (на фото — Валентин Рибін під час засідання Голосіївського суду Києва у справі затриманих російських спецпризначенців Олександра Александрова і Євгена Єрофеєва, 11 квітня 2016 року) Фото: Олександр Синиця/УНІАН
Чи можливий обмін?
Ігор Кімаковський один із тих, кого готові віддати в межах обміну полонених і бранців Кремля з українського боку. Офіційно прізвища не називають, але уповноважена президента з питань мирного врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко постійно наголошує, що є 23 людини, яких готові віддати в обмін на звільнення Олега Сенцова та Олександра Кольченка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Розумію, що Сашко вже в Крим не повернеться» — інтерв'ю з матір'ю Кольченка
Кімаковський розповідає, що його вже збиралися обміняти — у грудні 2017 року. Напередодні 27 грудня йому так само змінили запобіжний захід і випустили з-під варти. Але невдовзі повернули назад у СІЗО.
«Медійній ініціативі з прав людини» Кімаковський сказав, що не знає, чому його так і не обміняли:
«Ніяк мені не пояснили, до того ж, виходить, мене викрали. Після того, як суд мене звільнив, я не був вільною людиною. Я перебував спершу в Зеленій Рощі під охороною силових структур, а потім протягом доби взагалі не знаю, де перебував».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Великий обмін: кого звільнили з полону бойовиків на Донбасі
Кімаковський каже, що сподівається на обмін, але про те, коли саме це станеться, не думає. Представники російського посольства не приходять ні на засідання суду, ні в СІЗО. Утім, за інформацією джерел «Медійної спілки з прав людини», ним таки опікуються високопосадовці з посольства Російської Федерації в Україні.