Хто в країні головний: що означає «відставка» уряду Гончарука
«Я звернувся до президента України. Передав йому заяву про свою відставку, — сказав 17 січня прем'єр-міністр Олексій Гончарук, виступаючи з трибуни Верховної Ради, — вона написана відповідно до Конституції України на ім'я голови Верховної Ради, і в президента є право внести її до парламенту в будь-який момент».
Насправді процедура виглядає інакше. Конституція (у пункті 12 статті 85) передбачає, що прем'єра та уряд звільняє парламент. Президент у цій процедурі не задіяний. За законом, Гончарук мав просто надіслати заяву про відставку до Верховної Ради, а депутати мали або проголосувати за неї, або — ні. Замість цього прем'єр надіслав заяву президентові, і тепер той може або скерувати її до парламенту, або залишити у себе. Поки що Зеленський вирішив надати Гончаруку шанс працювати далі.
Поки заява Гончарука не опиниться у парламенті, вона не матиме юридичних наслідків. Натомість матиме політичні — Гончарук демонстративно ввірив свою долю Володимиру Зеленському. Парламент публічно таке рішення Гончарука не оскаржив. Як, принаймні до цього часу, і президент. Це ще одне свідчення того, що хоч юридично Україна парламентсько-президентська держава, на практиці поки що виходить навпаки.
Уряд під атакою
За словами Гончарука, заява про відставку — його відповідь на «інформаційні атаки, які останнім часом здійснювались на уряд». Виступаючи у парламенті, голова уряду нічого не сказав про те, чи хоче піти з посади. Натомість підкреслив, що прийшов у владу завдяки Зеленському, якого поважає, тож таким чином хоче продемонструвати, що він з президентом одна команда.
«Для нас принципово мати довіру всередині команди на 100%», — сказав Гончарук. Такий рівень довіри тепер матиме практичне вираження у можливості Зеленського звільнити голову уряду — для цього президенту достатньо направити його заяву до Ради.
За два дні до заяви Гончарука, 15 січня, у telegram та YouTube з'явилися фрагменти аудіозаписів, на яких начебто зафіксована нарада голови уряду з міністрами, а також керівництвом Національного банку та Офісу президента щодо стану економіки. На записах хтось із голосом, схожим на голос Гончарука, каже: «У Зеленського дуже примітивне розуміння економічних процесів». І додає, що сам є «профаном» в економіці, бо має освіту юриста.
Записи одразу ж обговорили на засіданні президентської фракції «Слуга народу», яка має більшість у парламенті. Депутати Олександр Дубінський та Максим Бужанський публічно заявили, що прем'єр має піти у відставку. Керівники фракції Давид Арахамія та Олександр Корнієнко спитали у решти «слуг народу», чи підтримують вони думку колег. Однак із 170 депутатів, що були присутні на засіданні, ідею Дубінського та Бужанського підтримали не більше 20-ти. Здавалось, інцидент вичерпано.
Під руку президента
Після публікації «плівок» Гончарук спочатку відреагував у faсebook. «Проти команди президента й уряду працюють багато людей, яким хотілось, щоб нам нічого не вдалося. Звертаюся до тих, хто бореться проти нас: вам нас не злякати!», — написав голова уряду та позначив у дописі Володимира Зеленського. Однак, цього прем'єру виявилось замало.
Тож 17 січня він зустрівся з президентом і передав тому заяву про відставку. Поки підлеглі Гончарука теж у facebook підтримували прем'єра та хвалили президента, Зеленський дав доручення силовикам за два тижні з'ясувати, хто ж саме прослуховував голову уряду. Що він робитиме із заявою Гончарука, президент поки що не повідомив.
Натомість спікер парламенту Дмитро Разумков повідомив, що поки не отримував заяву про відставку прем'єра. Спікер парламенту не заперечив, що голова уряду подав заяву про звільнення не йому, як того вимагає Конституція, а Зеленському. Гончарук вже заявив, що до моменту, коли Зеленський ухвалить рішення, уряд продовжує працювати.
В уряді підозрюють, що за публікацією плівок стоїть колишній співвласник ПриватБанку Ігор Коломойський. Такі думки в розмовах із hromadske висловили двоє наближених до Гончарука чиновників.
Олігарх вимагає компенсації за націоналізацію банку, яку вважає незаконною. Натомість уряд поділяє позицію Міжнародного валютного фонду про неможливість перегляду націоналізації. Однак поки що публічно урядовці не готові звинувачувати Коломойського.
Сам Ігор Коломойський відповів hromadske, що не має стосунку до публікації плівок.
Публічно урядовці не розповідають, чи радився з ними Гончарук перед тим, як писати заяву, та запевняють, що уряд — одна команда.
«Це більше політичне рішення самого Олексія Гончарука — подати заяву про свою відставку саме до Володимира Зеленського. Олексій Гончарук, як і інші члени уряду, є командою, — сказала hromadske Олена Шуляк, представниця уряду у Верховній Раді. — Для того, щоб зняти всі питання, які стосуються довіри й поваги до президента, у зв’язку з цією інформаційною атакою з відомими плівками, політично Олексій ухвалив таке сильне командне рішення».
Заява про відставку Гончарука поповнила «колекцію» аналогічних заяв від членів команди президента. Зокрема керівництва Офісу президента включно з його головою Андрієм Богданом. Він теж написав таку заяву. Навіть опублікував її, однак залишився на посаді.
«Ми — всі ключові люди, які зі мною прийшли — домовилися з самого початку, що напишемо заяви на звільнення, — пояснював згодом Зеленський. — Якщо суспільство чи президент відчуватимуть, що та чи інша людина не може впоратися з поставленими Україною завданнями, то в будь-який момент ця людина, не тримаючись за крісло, піде у відставку».
На практиці виявилось, що написання заяви не означає відставки — Богдан і досі очолює Офіс президента.
hromadske існує завдяки фінансовій підтримці глядачів, адже ми — незалежне медіа і не маємо власника. Допоможи журналістам і далі робити свою роботу, фондуй на Спільнокошті.
Що далі
На початку вересня минулого року, за тиждень після формування уряду Олексія Гончарука, Зеленський зібрав чиновників та силовиків на велику нараду. Тоді президент ставив завдання та встановлював дедлайни. Зокрема й урядовцям. Більшість дедлайнів спливли з початком нового року. Заява прем’єра — привід для президента перевірити, чи виконали урядовці його завдання.
Це підтверджують і слова самого Зеленського. Вже ввечері 17 січня після зустрічі із Гончаруком він заявив:
«Я отримав від вас заяву про звільнення у зв’язку з останніми конфліктними ситуаціями чи скандалами, як завгодно... Ви знаєте, яке у мене до вас особисте ставлення і до вашого молодого уряду… Я вирішив надати вам шанс і шанс вашому уряду».
Водночас президент висловив ряд вимог до Кабміну. Зокрема, на його думку, треба оптимізувати роботу уряду, можливо — звільнити міністрів, які не досягли реальних результатів, а також налагодити діалог із парламентом.
Міжнародні партнери України, з якими співпрацює уряд, поки що реагують на заяву Гончарука стримано.
«У якому напрямку б тепер не пішли політичні зміни, наша співпраця з українським урядом продовжиться. Внутрішня політика — це внутрішня політика. І для демократії вона важить багато. Такі речі стаються постійно, і це лише підтверджує живучість української демократії», — заявив у коментарі hromadske Матті Маасікас, посол делегації Європейського союзу в Україні.