Я — Садовий, я вирішив іти в президенти: інтерв'ю із міським головою Львова
Андрій Садовий — міський голова Львова — заявив, що братиме участь у президентських виборах. Детальніше про свої плани на президентську кампанію, передвиборчий штаб, об’єднання з іншими політиками, модель спілкування із Путіним і шлях вирішення конфлікту на Донбасі та анексії Криму міський голова Львова розповів в інтерв’ю Громадському.
Андрій Садовий — міський голова Львова — заявив, що братиме участь у президентських виборах. Про це він сказав під час зустрічі з організаторами молодіжного форуму.
Попри те, що нинішній рейтинг Садового складає близько 2-3% виборців, кандидата це не лякає. Президентські вибори-2019 він збирається виграти, адже Порошенко, за його словами, «не має морального права бути президентом».
Детальніше про свої плани на президентську кампанію, передвиборчий штаб, об’єднання з іншими політиками, модель спілкування із Путіним і шлях вирішення конфлікту на Донбасі та анексії Криму міський голова Львова розповів в інтерв’ю Громадському.
Виборчий штаб
Пане Андрію, ви оголосили, що йдете на президентські вибори. Для чого вам це?
Це найважливіше рішення в моєму житті. Я не можу стояти осторонь і спостерігати. Я собі цього ніколи не пробачу. Коли ти маєш сили, маєш бажання зробити країну успішною. І я вирішив іти й робити. Я мав можливість працювати як міський голова 12 років. Це прекрасний період у моєму житті. У мене була амбіція — збудувати місто, в якому хочеться жити. І чітко зрозумів, що це можливо в повному обсязі, якщо збудувати країну, в якій хочеться жити. Тому я йду вперед — щоб будувати.
У вас уже є штаб, голова штабу?
Штаб є. Його очолює народний депутат Олег Лаврик — голова виконкому «Самопомочі» . Стосовно команди, яка буде разом працювати — я думаю, десь у середині жовтня ми матимемо окрему презентацію команди, людей по всіх напрямках.
А хто буде стратегом?
Стратегом завжди є особа, яка претендує на вищу посаду.
Тобто ви?
Я завжди був стратегом.
Чому не оголосили на з'їзді партії про кандидатство?
Юридично кампанія стартує від початку січня. Тоді буде і з'їзд, і виконані всі формальності. А на сьогодні я дав чітку позицію, щоб громадськість, люди дебатували. Можливо, хтось має якісь пропозиції, застереження.
А в «Самопомочі» ще є люди, які претендують на президентське крісло?
Ми робимо все можливе, щоб були люди, які мали би бажання бути президентами, прем’єрами, міністрами, депутатами. Обговорювалися кандидатури Оксани Сироїд, Єгора Соболєва. Багато хто називав й Олега Березюка. Для мене велика честь разом з ними працювати. Щоб ви розуміли, президент не керує один. Є велика команда людей — орієнтовно 500, які мають бути разом з тобою, які мають закривати дуже багато напрямків.
У вас є така команда з 500 людей?
Ця команда формується. І ще раз наголошую принцип, який я завжди сповідую: брати людей кращих, мудріших. І це не завжди має бути той, з ким я маю спільне політичне минуле або майбутнє. Це має бути просто людина, найкраща на сьогоднішній день.
Міський голова Львова Андрій Садовий у студії Громадського, Київ, 4 жовтня 2018 року Фото: Андрій Новіков/Громадське
Об’єднання з іншими політиками
Оголошення, що ви йдете в президенти, означає, що ви відхилили пропозицію про співпрацю з Анатолієм Гриценком?
Я запропонував панові Анатолію спільно працювати над Верховною Радою. Я переконаний, що в нього буде можливість мати там фракцію. Ми спільно вже думали про роботу в наступному парламенті, щоб створити потужну коаліцію. Президент може бути лише один, а в парламенті має бути згуртована робота.
Тобто ви припускаєте об'єднання «Самопомочі» й політсили Гриценка?
У парламенті — однозначно.
І вплив цих фракцій залежатиме від результатів президентських виборів?
Вибори треба вигравати однозначно. А парламент — це той інструментарій, який дасть можливість проводити зміни в країні, реформи. Тому що сам президент без якісної роботи з парламентом навряд чи може демонструвати успіх.
У чому ваша принципова відмінність від Гриценка?
Я думаю, некоректно в мене це питати. У мене можна питати про мене. Я — Садовий. Я оголосив про свій намір бути президентом. Я йду і маю намір перемагати, керувати й робити цю країну успішною. Якщо ви запитаєте: «Хто із Садовим?» — я вам озвучив. Це Оксана Сироїд, Олег Березюк, Єгор Соболєв. Це мої колеги-депутати в Раді, це публічні люди, які не були в політиці до 2014 року. Сьогодні це готові нові міністри.
Ви кажете, хто з Садовим. А хто за Садового? Хто вас обиратиме?
«Самопоміч» підтримують усі — і молоді, і старші, і малий, і середній бізнес. Я думаю, що нас не будуть підтримувати ті, хто ненавидить Україну, ті, хто хочуть поневолення нашої країни. А люди, які бажають успішного майбутнього — разом з нами.
Просто електорат Анатолія Гриценка і ваш перегукуються. Такі собі опозиційні демократи.
Напевно, є люди, які вагаються, за кого голосувати. Вони мають можливість вибору. Можуть обирати, хто більш симпатичний, хто буде більш фаховим.
Так ви, виходить, підіграєте нинішньому президенту на майбутніх виборах.
Чому?
Тому що розмиваєте ось цей опозиційний електорат .
А я не думаю, що сьогоднішній президент має багато шансів знову керувати країною. Це моє переконання. Тому що треба мати моральне право керувати.
Усі чекають об'єднання Садового також із Вакарчуком. Ви з ним спілкуєтеся щодо об’єднання політичних зусиль?
Безперечно, ми з ним спілкуємося. У парламенті треба робити все можливе, щоб була якомога більша кількість адекватних людей. І тут Славко може допомогти.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Заочні дебати українських політиків: шарм, нудьга і чужі заслуги
Міський голова Львова Андрій Садовий у студії Громадського, Київ, 4 жовтня 2018 року Фото: Андрій Новіков/Громадське
Програма
Яка ваша головна позиція президента? Що має бути змінено насамперед?
Технологічна модернізація країни — ми відстали на десятки років від розвинутих країн світу. Ніхто сьогодні нас там не чекає. Повернути віру українцям у нашу країну. Побороти політичну корупцію, яка стала домінантою, яка унеможливлює розвиток бізнесу й узагалі майбутнє нашої країни.
Ви вже брали участь у виборах. Скільки це коштує?
Я мав досвід парламентської кампанії. Здається, ми витратили більше 24 мільйонів гривень. Отримали пристойний результат. Я думаю, що підтримка малого й середнього бізнесу, підтримка українців — це те, на що ми можемо сподіватися.
Скільки коштуватиме президентська кампанія?
Не маю кінцевої ціни, скажу вам чесно. На сьогодні ми матимемо активність в мережах. Стосовно телевізійної реклами — це сьогодні досить дороге задоволення.
На парламентських виборах, коли «Самопоміч» потрапила у парламент, найбільше підтримали її виборці в Києві та Львові. Знаємо, що в Києві фракція в міській ради саморозпустилася. На кого тепер будете покладатися?
Є міська організація, яку очолює Оксана Сироїд. Є колеги в міськраді. Є самі кияни. Знаєте, найстрашніше — втратити довіру киян. А стосовно депутатів — це життя. Не можна поєднувати бізнес і політику. Адже принципи, які панують у бізнесі й принципи, які мають бути в політиці, часто відрізняються.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сергій Гусовський: «Буду вважати за честь працювати з Вакарчуком»
А взагалі як з регіональними осередками працюватимете? Ми розуміємо, що у ваших конкурентів — Юлії Тимошенко, Петра Порошенка — доволі сильні осередки на місцях. У «Самопомочі» не так.
Щоб ви розуміли, більшість партійних осередків в Україні — це франшиза, яка віддається місцевим феодалам. Ми в жодному регіоні на таку співпрацю не пішли. Ми шукали місцевих активістів, дали їм можливість входити в місцеві ради на виборах. Вони вчаться, набираються досвіду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Канцлер, референдум, 13 гривень за долар: що пропонує виборцю Юлія Тимошенко
Де феодали — там гроші. Де гроші — там вплив.
Де феодали — там є феодальна країна і країна, яка має частину своїх територій в окупації. Мене цей шлях не влаштовує.
У 2016 році у Львові була історія з блокування вивезення сміття. Ви тоді казали, що люди з адміністрації президента цим опікувалися. Можете назвати конкретних організаторів?
Ви почитайте допис Віктора Трепака, який він свого часу написав. Це той, який був першим заступником керівника СБУ, який передав оту чорну бухгалтерію «Партії регіонів». Він чітко сказав, що це була спецоперація, до якої були залучені силовики. В Адміністрації президента в мене була зустріч за декілька днів після цього підпалу полігону, коли почалася сміттєва блокада. Мені фактично запропонували, щоб «Самопоміч» перейшла в інше керування.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Спецпроект Громадського про історію львівського сміття.
Хто запропонував?
Люди, які мають справу на такі пропозиції. Звичайно, вони мають прізвища, але я не називатиму. Бо не хочу робити речі, які можуть бути шкідливими для країни.
Скажімо так — у цій сміттєвій блокаді ви програли свої політичні рейтинги. Ви програли певну боротьбу Петру Порошенко, не знайшовши з ним компромісу. А як президенту вам доведеться домовлятися з такими фігурами, як Путін. Як ви будете спілкуватися з ним?
Я завжди готовий на компроміси, але я не піду на компроміс зі своєю совістю. І не піду на компроміс, який буде шкідливим для країни. Це недопустимі речі.
Я хочу вигравати війну. Порошенко робив те, чого президент не має права робити. Бог йому суддя. Щоб вигравати війну й говорити з Путіним, треба мати сильну економіку та сильну армію. Те, що ми маємо сьогодні, — не добрий рівень. Якщо ми матимемо рівень життя, пенсій удвічі вищий, ніж у Росії, ми зможемо повернути частину окупованих територій Донецької і Луганської областей. Матимемо в чотири рази вищий — повернемо Крим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сутінки президента: з чим Порошенко підійшов до старту виборчої кампанії
Нам треба мати високоточну зброю, нам треба мати сильну авіацію, треба мати сильну ПВО, надсучасне озброєння. На сьогодні бюджет Міністерства оборони — 80 мільярдів гривень. 80 відсотків іде на проїдання, а нам треба мати більше можливостей закуповувати техніку.
Ніхто ж не сперечається із цим. Але ж ви найближчим часом претендуєте на те, щоб стати президентом. Які будуть ваші дії в переговорному, дипломатичному сенсі? Ви сядете з Путіним за стіл переговорів?
Насправді, найважливіша річ — мати розуміння в нашому проукраїнському політикумі. Адже сьогодні дуже багато людей, які впливають на Україну, мають бути поза межею. Не працює Генпрокурор, не працює СБУ. Як можна перемагати у війні? Путін сьогодні говорить «Браво», тому що в нас немає боротьби з корупцією. Щоб мати розмову, треба мати сильні позиції.
Міський голова Львова Андрій Садовий у студії Громадського, Київ, 4 жовтня 2018 року Фото: Андрій Новіков/Громадське
Питання Донбасу і Криму
Як вирішити питання Донбасу?
Я думаю, питання Донбасу не вирішиться найближчий рік, два, три і навіть десять.
Тобто, якщо ви станете президентом, питання не вирішиться?
Ні, я просто кажу, як це запрограмовано на сьогодні. Щоб його вирішувати, треба мати повноваження, інструментарій. Сьогодні, якщо рівень економіки в Україні підніметься, ми будемо мати сильну армію, тоді будуть зовсім інші можливості говорити. Україну мають боятися — тоді нас поважатимуть. Росія завжди говоритиме на рівні з тими, хто сильний. Сьогодні Україна має слабку позицію.
Але ж президент не вирішує питання економіки. Це прерогатива Кабміну, Нацбанку.
Президент має надзвичайно великі повноваження, адже визначає стратегію країни. І коли є можливість мати мудрого генпрокурора, керівника СБУ, керівника МЗС — це серйозний інструментарій. Треба зробити все можливе, щоб до парламенту пройшли якісні депутати. Це можна зробити, лише ухваливши закон про виборчі відкриті списки в прапорційних системах. Обіцяли новий закон про вибори. Де він? Усі мовчать.
Знову ж таки, це не президентські повноваження.
У моєму розумінні президент — це той камертон, який дає чистий звук. І цей звук на місцях дає нормальну можливість до росту. Якщо зверху є фальшивий звук, тоді є какофонія. Він має право апелювати до людей, він має право ініціативи. Має бути якісна співпраця з урядом, якісний парламент.
«Самопоміч» вкотре не підтримала законопроект про особливий статус Донбасу. Це певна позиція щодо того, як має вирішуватися конфлікт на Сході України. Має бути війна за повернення на Донбасу?
Головне сьогодні — щоб не гинули люди. І це голосування неправильне. «Самопоміч» не підтримала цей законопроект, тому що це «дорога в нікуди». Мінські угоди реально не працюють. Натомість ви побачили спільне голосування БПП і «Опозиційного блоку». Це реальна коаліція, яка нині працює в нашій країні.
Одне питання — повернути території. Інше — ментально об'єднати схід і захід. Як ви виконуватимете оцю об'єднуючу функцію?
На сьогодні є український вплив. Там, де присутня українська влада. Треба робити все можливе, щоб люди мали повагу до влади. Поїдьте до Авдіївки, де стоять українські війська, і запитайте, який відсоток мешканців підтримує українську владу. Ви будете здивовані — відсотків 20. 80 — не підтримують. Має бути просвітництво та серйозна пропагандистська робота. Вони не мають там дивитися російське чи телебачення так званих республік.
Нормандський формат часто критикують. Зокрема, законопроект про особливий статус Донбасу — це частина Мінських угод. Як ви ставитеся до Нормандського формату?
Він не дав вирішення питання війни. Я, чесно кажучи, думаю, що це не був той шлях, на який треба було погоджуватися.
Покращувати економіку — це дуже стратегічна річ. Що будете робити насамперед прикладного?
Воювати з ядерною державою — це надзвичайно великий ризик. Треба вимагати від країн, які були гарантами Будапештського меморандуму, щоб вони виконували свої зобовязання. Без активного втручання США важко отримати кращі позиції. Але ми повинні бути зрозумілими для наших союзників. Якщо ми не мінімізуємо рівень корупції, на нас просто дивитимуться як на менших.
Про виконання Будапештського меморандуму говорить і Юлія Тимошенко. Але як цього досягати?
Усі мають про це говорити.
Хто вийде в другий тур президентських виборів?
Садовий, однозначно. Готовий до інших опонентів.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ VoxCheck: Андрій Садовий — про сміття