Італійська партія просить від Єврокомісії спостерігачів на слухання в справі нацгвардійця Марківа

Секретар італійської політичної партії «+Європа» Бенедетто Делла Ведова надіслав листа президенту Європейської комісії Урсулі фон дер Лаєн та Європейському комісару з питань юстиції Дідьє Рейндерсу, де просять скерувати офіційних спостерігачів від Єврокомісії на всі засідання апеляційного суду у справі нацгвардійця Віталія Марківа.

Про це йдеться у заяві політичної сили.

«Віталій Марків був ідеальним винуватцем. Він є іммігрантом. Більше того, йому пощастило: він отримав італійське громадянство, оскільки виріс в нашій країні зі своєю родиною. У журналістських публікаціях, які судова влада прийняла та посилила, він одразу став офіційно «українським нацистом», «бандерівцем» так само, як змальовувалися десятиліттями радянською пропагандою українські патріоти», — йдеться у заяві.

У зверненні партія також акцентує на процесуальних неточностях у вироку першої інстанції.

«Ми вважаємо, що перед ризиком побачити повторення грубого акту неякісного правосуддя, жертвою якого став Віталій Марків, найвищі посадові особи Європейського Союзу не мали б залишатися байдужими», — написали політики.

Нагадаємо, 12 липня суд Італії засудив до 24 років ув'язнення нацгвардійця Віталія Марківа, звинуваченого у причетності до вбивства італійського фотографа Андреа Роккеллі на Донбасі у 2014 році. При цьому італійський прокурор вимагав засудити Марківа до 17 років ув’язнення. Цей вирок будуть оскаржувати.

В останньому слові Марків сказав, що є українським військовим, простим солдатом, патріотом, і додав, що завжди захищатиме Україну.

Президент України Володимир Зеленський доручив Міністерству закордонних справ і Генпрокуратурі терміново зайнятися питанням повернення нацгвардійця Віталія Марківа. 20 листопада Україна подала апеляційну скаргу на вирок Марківу.

  • Віталій Марків, який має громадянство України та Італії, перебуває за ґратами з 30 червня 2017 року, коли його затримали в аеропорту Болоньї.
  • Його звинуватили у вбивстві за попередньою змовою з групою осіб італійського фотографа Андреа Роккеллі та його російського перекладача Андрія Миронова. Вони загинули внаслідок мінометного обстрілу 24 травня 2014 року біля підніжжя гори Карачун під Слов’янськом, на контрольованій тоді бойовиками території.
  • Прокурори вважають загибель Роккеллі умисним убивством. За їхньою версією, перебуваючи на горі Карачун, Марків передав інформацію про перебування журналістів українській армії.
  • Захист відкидав ці звинувачення, наполягаючи на тому, що журналісти перебували в зоні війни без розпізнавальних знаків і стали жертвами перехресного вогню.
  • Італійська сторона відмовилася від проведення слідчих дій на місці події, а також проігнорувала пропозиції України щодо створення спільної слідчої групи, які лунали після арешту Марківа.
  • Звинувачення проти Марківа базуються на свідченнях французького журналіста Вільяма Рогелона (ключовий свідок у справі), який був разом з Мироновим та Роккеллі біля пагорба Карачун під Слов’янськом і якому єдиному вдалося вижити.

Журналістка hromadske Ольга Токарюк у співпраці з трьома італійськими колегами знімає документальний фільм про загибель журналістів Роккеллі та Міронова на Донбасі та справу Марківа The Wrong Place («Не в тому місці, не в той час»). Це незалежне розслідування, яке так і не провели італійські слідчі. 

Автори фільму побували на місці загибелі Роккеллі та Міронова під Слов’янськом та на пагорбі Карачун, де перебував Марків і українські військові. Журналісти провели слідчі експерименти та поспілкувалися зі свідками подій, чиї покази раніше ніде не фігурували. В результаті вимальовується картина, яка суттєво відрізняється від версії італійського суду, що ув’язнив Марківа на 24 роки.

Вихід фільму заплановано на весну 2020 року.

14 лютого в парламенті Італії має відбутися презентація проєкту документального фільму «Не в тому місці, не в той час».