Катастрофа МН17: підозрюваний Цемах заявив, що йому пропонували громадянство Нідерландів в обмін на свідчення
Підозрюваний у причетності до катастрофи малайзійського Boeing рейсу МН17 на Донбасі Володимир Цемах, якого Україна передала Росії в межах обміну полонених, стверджує, що представники Нідерландів пропонували йому громадянство в обмін на свідчення у справі про авіакатастрофу.
Про це він сказав в інтерв’ю виконавчому директору інформагенції «Россия сегодня» Кирилу Вишинському, якого також звільнили у межах обміну.
За словами Цемаха, у Києві в його допиті брали участь представники поліції Австралії й поліції Нідерландів.
«Пропонували програму захисту свідка, пропонували громадянство, будиночок в Нідерландах чомусь. Чому не в Австралії? Ось це мене здивувало, я торгуватися не став», — сказав він.
Цемах стверджує, що Україна не змогла надати будь-якої об’єктивної інформації про його причетність до збиття Boeing.
«Це беззаконня якийсь. Адже у них реально проти мене нічого немає і бути не може. Тому що я не брав участі в цих подіях. І намагатися зробити з мене цапа відбувайла? Це нецікаво», — сказав підозрюваний.
«Я вважаю це актом тероризму української держави стосовно мене — намагатися навішати. Ну був я начальником ППО. Я їм пояснював, що, за великим рахунком, я перелякав їхню авіацію. Один раз літаки пролітали, і більше в районі Сніжного не літали», - додав він.
На питання, чи планує Цемах звертатися до міжнародних судів через «викрадення» його українськими силовиками, він відповів, що «розглядає таку можливість».
- Українські спецслужби затримали Володимира Цемаха в місті Сніжне в кінці червня 2019 року. Bellingcat очікували, що арешт матиме істотний вплив на розслідування об'єднаної слідчої групи JIT щодо катастрофи МН17, бо саме Цемах, ніби-то, допоміг приховати ракетну установку «Бук» і частину її екіпажу 17 липня 2014 року — про це він заявляв він у 2015.
- 7 вересня відбувся великий обмін полонених. З російського полону повернулися 35 українців, а Україна передала російській стороні осіб, звинувачених у співпраці з бойовиками на Донбасі або з російськими спецслужбами. Серед них був і Володимир Цемах, колишній командир ППО бойовиків.
- Після обміну президент України Володимир Зеленський заявив, що Володимира Цемаха перед відправкою до Росії допитали голландські слідчі.
Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.
Офіційне слідство підтвердило, що ракета «Бук», яка збила літак MH17 неподалік Сніжного Донецької області, була привезена на окуповану територію Донбасу з Росії й належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Збройних сил Росії, яка розташована у Курській області.
Влада РФ заперечує причетність своїх структур до трагедії, заявляючи, що літак збили українські військові з села Зарощенське.