Китай попри санкції відправляв росії військове обладнання, як-от деталі для вертольотів — CNN
Тоді як багато провідних економік світу розірвали зв’язки з москвою, китайські державні оборонні фірми протягом 2022 року підтримували торговельні відносини з російськими оборонними компаніями, які потрапили під санкції.
Про це пише CNN із посиланням на митні документи.
Записи показують, що протягом 2022 року, принаймні до середини листопада, пекінський оборонний підрядник Poly Technologies надіслав щонайменше десять постачань. Вони, зокрема, включали деталі для вертольотів.
Як свідчать торгові дані, торговельний партнер Poly Technology — Улан-Уденський авіаційний завод, постачальник вертольотів військового класу — також продовжував надсилати деталі та кілька вертольотів пекінській компанії минулого року.
Більшість деталей гелікоптера, які постачалися до росії, мали маркування для використання в багатоцільовому вертольоті Мі-171Е, призначеному для транспортування, пошуку та рятування.
За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), Китай почав імпорт цієї моделі з росії більш як 10 років тому.
Військові експерти та експерти з безпеки кажуть, що запчастини, відправлені китайською фірмою до росії, є базовим обладнанням для літаків російського виробництва, яке може бути частиною наявних контрактів і стандартних ділових відносин між компаніями.
Немає доказів того, що будь-який з обмінених товарів безпосередньо підживлює війну росії, наголошує CNN.
Звідки документи?
CNN зазначає, що митні записи були отримані з двох джерел. Перше — компанія з торгових даних Import Genius, чия інформація зібрана з вторинних джерел з офіційної російської митниці та записів про відправлення.
Другий набір записів надав Вашингтонський центр C4ADS, який збирає офіційні митні записи, отримані від багатьох сторонніх постачальників.
Китайська зброя для росіян
Останнім часом західні посадовці та медіа почали повідомляти про наміри Китаю надати росії військову допомогу. The Wall Street Journal писало, що у США розглядають можливість оприлюднення розвідувальних даних, які можуть свідчити про те, що Китай обмірковує постачання зброї росії для війни проти України. Міністерство закордонних справ Китаю відповіло, що це «лише припущення».
Згодом генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс помітив ознаки того, що Китай розглядає можливість постачати озброєння росії. Міністерство оборони США попередило, що Китай «матиме наслідки», якщо вирішить надати летальну військову допомогу росії для війни проти України.
CNN із посиланням на джерела писало, що Китай розглядає можливість постачання росії безпілотників, боєприпасів та артилерії. А німецьке видання Der Spiegel заявило, що китайський виробник безпілотників може продати росії 100 дронів-камікадзе.
Водночас очільник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов 27 лютого заявив, що не бачить ознак того, що Китай погодиться передати росії озброєння.