«Ідіот» і «брехун» — що ми дізналися з нової книжки про Трампа
11 вересня у США вийшла нова книжка «Страх: Трамп у Білому Домі». Її автор — журналіст газети «Washington Post» і двічі лауреат Пулітцерівської премії Боб Вудворд. Одну з них він отримав за статті про Вотерґейт — скандал, що призвів до відставки президента Річарда Ніксона на початку 1970—х років.
Іще до свого виходу книжка спричинила бурю. У ній — деталі про існування Білого Дому за правління Трампа. Усе тут радше схоже на божевільню, ніж на систему врядування найпотужнішої держави на планеті.
Інформацію, яку подає Вудворд, він зібрав, за його словами, завдяки «сотням годин» інтерв'ю, які він провів з багатьма колишніми та нинішніми працівниками Білого Дому. Джерел журналіст здебільшого не розкриває, хоча заявляє, що всі інтерв'ю є в записі.
Утім, після появи книжки багато хто з тих, кого цитує Вудворд (часто зі слів інших людей) заперечували, що вони таке коли-небудь говорили.
Назва книжки походить з фрази самого Трампа, який ще під час виборчої кампанії сказав в інтерв'ю Washington Post: «Справжня влада — це… страх».
Напередодні виходу книги, журналісти деяких американських видань ознайомилися з її змістом і опублікували, на їхню думку, найсенсаційнішу інформацію, яка в ній міститься.
Громадське розповідає, про що йдеться в книжці Боба Вудворда, на основі публікацій Washington Post та CNN, які мали ексклюзивний доступ до книги.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Вогонь і гнів»: що розповідає скандальна книга про Білий Дім
Посадовці проти боса
У книжці чимало тверджень і цитат про те, як посадовці Білого Дому намагалися завадити Трампу здійснювати кроки, які вважали руйнівними для Америки й світу.
Вудворд навіть називає всі ці хитрощі «управлінським державним переворотом». Фактично, Трамп є часто мішенню маніпуляцій його власних підлеглих.
Відкривається книжка характерною сценою, пов'язаною з корейською темою. Трамп хотів вийти з торговельного договору з Південною Кореєю, вважаючи, що він шкодить американським інтересам. Але секретна частина цього договору передбачає розташування військових потужностей США в Південній Кореї, які дозволяли б вичислювати ракети Північної Кореї через лічені секунди після запуску.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи зміниться світ після зустрічі Трампа й Кім Чен Ина?
Аби не дати Трампу здійснити крок, який міг перетворитися на оборонну катастрофу, тодішній економічний радник Трампа Ґарі Кон просто… поцупив листа про вихід США з договору з робочого столу Трампа.
Так само він учинив і з листом про вихід Америки з Північноамериканського договору про вільну торгівлю.
За словами Кона, Трамп зникнення навіть не помітив.
Директор Національної економічної ради Ґарі Кон (у центрі) слухає Трампа під час зустрічі президента США з членами Конгресу для обговорення питань зовнішньої торгівлі в Білому Домі, Вашингтон, округ Колумбія, США, 13 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/ALEX WONG/POOL
«Ідіот» і «школяр»
Важливий вимір цього ставлення працівників Білого Дому до свого боса — це епітети, якими вони його характеризують.
Наприклад, стомившись пояснювати Трампу, чому важлива американська присутність на Корейському півострові, міністр оборони Джеймс Меттіс якось сказав: «Трамп поводиться як «п'яти- чи шестикласник».
Керівник адміністрації Білого Дому Джон Ф. Келлі часто втрачав терпіння. Вудворд наводить цитату Келлі на одній із закритих зустрічей: «Він просто ідіот. Немає сенсу намагатися переконати його в чомусь. Він просто з'їхав з глузду. Ми живемо в божевільні».
Іще красномовнішим був колишній державний секретар Рекс Тіллерсон: «Він й**аний бовдур» (fucking moron)», — якось сказав він.
Зліва направо: колишній державний секретар США Рекс Тіллерсон, президент США Дональд Трамп і міністр оборони Джим Меттіс під час зустрічі з членами уряду, Вашингтон, округ Колумбія, США, 13 березня 2017 року Фото: EPA/MICHAEL REYNOLDS
Twitter: «диявольська лабораторія»
Знаменитий Twitter Трампа теж зводить усіх з розуму.
Райнс Прібус, попередник Келлі на посаді керівника адміністрації, розповідає, як Трамп зачиняється у своїй спальні, дивиться телебачення та розсилає на весь світ свої твіти.
«Це просто «диявольська лабораторія», — казав Прібус. Коли щоранку і недільними вечорами Трамп розпочинав свої Twitter-пости, це були просто «відьомські години».
Посадовці навіть намагалися сформувати комітет, який проглядав би твіти Трампа до публікації, але це нічим не закінчилося.
Сам Трамп бачив своє високе Twitter-призначення: він називав себе «Ернестом Гемінґвеєм, що вкладається в 140 знаків».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як змінювався президент США: 100 днів Трампа у твітах
Баннер із зображенням президента США Дональда Трампа і логотипами Twitter у Белграді, Сербія, 12 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC
Принижувати і насміхатися
Важливий стиль Трампа — постійні кпини над іншими людьми. Наприклад, свого попередника, Барака Обаму, він називав «слабким пі*юном» (weak dick) через його небажання втручатися в сирійську війну.
Трамп також міг перекривляти свого безпекового радника Макмастера і зауважити, що він вдягається як «продавець пива».
Генерального прокурора Джефа Сешнса називав «розумово відсталим» та «тупим південцем».
Любив він принижувати також і головного критика в «Республіканській партії», нещодавно померлого сенатора Джона Маккейна. Зокрема, Трамп розповідав, що нібито під час в'єтнамського полону Маккейн скористався становищем, коли батько отримав високу військову посаду, та домігся свого звільнення з полону.
Коли міністр оборони Меттіс указав Трампу, що насправді все було навпаки — Джон Маккейн відмовився від звільнення, доки не звільнять усіх полонених — Трамп лише знизав плечима: «А, ну окей».
Мірятися
У книжці Трамп також очікувано постає таким собі американським мачо, якому дуже хочеться з кимось чимось помірятися.
Під час знаменитого Twitter-протистояння з північнокорейським лідером Кім Чен Ином, Трамп цілком явно пояснював свою стратегію: «Це все — лідер проти лідера. Мужик проти мужика. Я проти Кіма».
Команда в Білому Домі, звісно, була не в захваті: мало кому хочеться мати третю світову через те, що комусь закортіло з кимось чимось помірятися.
Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин (ліворуч) і президент США Дональд Трамп під час історичного саміту в Сингапурі, 12 червня 2018 року Фото: EPA-EFE/KEVIN LIM/THE STRAITS TIMES
На боці ультраправих
У серпні 2017 року в американському Шарлоттсвіллі автівка в'їхала в учасників мітингу, які виступали проти ультраправих. Одна жінка загинула і 19 людей отримали травми.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Страх і ненависть у Шарлоттсвіллі: що відомо про сутички на марші правих у Вірджинії
Тоді Трамп засудив «насильство з усіх боків». Заява, яка встановлювала моральну еквівалентність між агресором і жертвою, обурила багатьох.
Відтак під тиском власної команди Трамп виступив із засудженням ультраправих. Але одразу накричав на підлеглих — «Це була найгірша моя промова!» і «Найбільша й**ана помилка (fucking mistake)».
Зоопарк
«Страх» описує гнітючу атмосферу в самому Білому Домі. На думку респондентів Вудворда, все скидається на якийсь тераріум. Підлеглі Трампа часто копіюють його стиль і гризуться між собою.
Прібус називає їх «природними хижаками»: це коли «ви запускаєте змію, щура, сокола, кролика, акулу, тюленя в зоопарк без мурів, усе стає огидним і кривавим», — казав він.
Важливий стиль Трампа — постійні кпини над іншими людьми (на фото — президент США Дональд Трамп під час зустрічі з головами комітетів, Вашингтон, округ Колумбія, США, 10 березня 2017 року) Фото: EPA/SHAWN THEW
Тюрма?
Нарешті, в книжці Вудворд дає власну версію ставлення Трампа та його помічників до розслідування спеціального прокурора Роберта Мюллера щодо російського втручання в американські вибори.
За даними Вудворда, колишній адвокат Трампа Джон Дауд вирішив влаштувати репетицію перед можливим допитом з боку Мюллера. Дауд ставив складні питання, які Трампа постійно дратували.
З цього Дауд зробив висновок, що Трамп не здатний свідчити перед Мюллером. Мачистська природа Трампа, звісно, цього допустити не могла — як це так, мовляв, президент ховається від прокурора.
Але Дауд мав залізну позицію: «Або відмова, або тюрма».
Чому? Бо, вважає Дауд, Трамп постійно бреше, вигадує, маніпулює — і досвідченому прокурору просто і легко впіймати його на брехні.
Дауд тут лаконічний, і сказав Трампу все в очі: «Ви просто й**аний брехун» (fucking liar).