Коронавірус у Чернівцях: що відомо, як захиститися та чи готова Україна
В Україні ― перший випадок захворювання на коронавірус SARS-CoV-2. Захворів мешканець Чернівців, що разом із дружиною нещодавно повернувся з Італії, європейського епіцентру епідемії. У жінки симптомів наразі немає.
Всього у світі виявили більше 90 тисяч випадків захворювання на китайський коронавірус, з них більше 3 тисяч виявилися летальними. В Італії заразилися більш 2 тисяч людей.
hromadske розповідає, чи готова Україна до вірусу, як працюватимуть лікарні і що робити для захисту себе та близьких.
Що відомо про коронавірус у Чернівцях
Зранку 3 березня головний санітарний лікар Віктор Ляшко повідомив про перший підтверджений випадок захворювання на коронавірус в Україні. Інфікованим виявився мешканець Чернівців, що недавно разом з дружиною подорожував Італією. Вони повернулися до України автівкою 26 лютого і на кілька днів вирішили ізолюватися.
Під час перетину кордону температура в чоловіка була нормальною, але за два дні, 28 лютого, у нього почалася гарячка і першіння в горлі. Чернівчанин звернувся до сімейного лікаря. Уже наступного дня його госпіталізувала спеціальна бригада, призначена для виїздів до тих, хто має підозру на коронавірусну інфекцію. Тест на коронавірус показав позитивний результат 2 березня.
У дружини інфікованого наразі немає симптомів захворювання. Прикордонники, що контактували з чоловіком на пункті пропуску «Порубне», були в масках і рукавичках. Наразі лікарі встановлюють коло спілкування інфікованого, але уже зараз наголошують, що воно було невеликим. Наразі цей чоловік ― єдиний госпіталізований зі встановленим коронавірусом.
У Чернівецькій області почала працювати «гаряча лінія» для громадян, що виявили в себе симптоми коронавірусу. Телефонувати можна за номером 066 084 93 13.
Водночас у місті почали знезараження громадського транспорту, а кондуктори та кондукторки тролейбусів отримали марлеві пов’язки. Крім того, місцеві школи перевірять на дотримання санітарних норм та порад Червоного хреста. До прийому хворих готові інфекційне відділення Чернівецької обласної клінічної лікарні та військовий госпіталь.
Чи готова Україна протистояти епідемії
Зоряна Скалецька, міністерка охорони здоров’я, запевняє: українська медична система готова боротися з коронавірусом. Наразі інфекційні стаціонари мають 2 тисячі ізольованих боксів, можуть прийняти в неізольованих палатах 12 тисяч пацієнтів, з якими готові працювати 2 тисячі інфекціоністів та ще 5 тисяч спеціально підготовлених медичних працівників.
МОЗ направив до обласних лікарень і лабораторій інструкції для лікарів-клініцистів, епідеміологів і вірусологів. Зокрема, у документі рекомендують терміново інформувати лабораторні центри МОЗ у разі підозри зараження пацієнтів на коронавірус, дотримуватися спеціальної інструкції під час відбору та доставки біологічного матеріалу та керуватися вказівками ВООЗ під час лікування.
Наразі в Україні є тести для обстеження майже тисячі людей. Також Україна може передавати біологічні зразки до міжнародних лабораторій ― таких у Європі є шість.
Пресслужба МОЗ у коментарі hromadske зазначила, що підстав для оголошення епідемії в країні немає. Крім того, у Міністерстві радять працедавцям звертати увагу на стан працівників і керуватися правилом «захворів — сиди вдома».
Кабінет Міністрів України ще 3 лютого встановив режим підвищеної готовності на випадок епідемії на території країни. Люди, що побували в китайській провінції Хубей (епіцентрі епідемії), в Україні мають провести два тижні на карантині.
В українських аеропортах та на прикордонних пропускних пунктах продовжують вимірювати температуру й перевіряти новоприбулих на симптоми ГРВІ. Тим часом Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявила, що перевірка температури на кордоні не допомагає зупинити поширення вірусу, адже подорожні можуть не мати симптомів на перших стадіях розвитку хвороби або ж вірус перебуває в інкубаційному періоді.
Від 28 лютого в українських лікарнях почалися навчання, в них беруть участь медики, рятувальники, поліція та місцева влада. Наразі навчання пройшли в Києві та Луцьку, решта міст долучаться згодом.
Крім того, Центр громадського здоров’я спільно з ВООЗ провів дводенний тренінг для епідеміологів і вірусологів. Лікарів навчали, як реагувати на повідомлення про коронавірус, як діяти у випадку зараження, як проводити тести та як працювати з оточенням занедужалих. Тренінг пройшли 70 лікарів з різних регіонів України.
Також Центр запустив онлайн-курс про коронавірус та окремий курс про екстрену допомогу при складних випадках у пацієнтів та пацієнток із ГРВІ та коронавірусом. Свій тренінг для працівників та працівниць Міністерства охорони здоров’я провела і ВООЗ.
Як захистити себе
Щоб уберегтися від коронавірусу, варто дотримуватися порад ВООЗ, передусім — правил гігієни:
- мийте руки з милом не менше 20 секунд або використовуйте спиртовмісний антисептичний розчин — віруси поза межами людського організму припиняють множитися і стають вразливими до хімічних речовин;
- зберігайте дистанцію приблизно 1 метр від співрозмовників, що мають ознаки захворювання — під час кашлю з рота вилітають дрібні краплі слини й мокротиння, які можуть містити вірус і які ви можете вдихнути;
- намагайтеся не торкатися руками очей, губ, носа — через слизові оболонки вірус може проникнути всередину;
- регулярно влаштовуйте вологе прибирання з очисними засобами вдома та на робочому місці, особливу увагу приділяйте дверним ручкам, поручням, стільницям;
- поставте на робочому чи навчальному місці спиртовмісний антисептичний розчин або рідке мило;
- якщо помітили в себе симптоми (підвищення температури, кашель, утруднене дихання), обов'язково зверніться до лікаря — це може виявитися звичайною застудою, але краще перевіритися;
- під час подорожей перевіряйте ризик передачі вірусу у певній країні та дотримуйтеся рекомендацій від Міністерства закордонних справ України
- якщо ви нещодавно повернулись з Китаю чи Італії та маєте симптоми ГРВІ — терміново зверніться до лікаря.
Як захистити тих, хто вас оточує
Якщо відчуваєте симптоми ГРВІ — дотримуйтеся наступних правил:
- обов'язково зверніться до лікаря;
- за можливості залишайтеся вдома;
- кашляйте, затуляючи рота серветкою або згином ліктя ― серветку відразу викидайте до сміттєвого відра з кришкою, а руки мийте; прикриватися долонею не варто, адже потім ви будете вітатися з людьми й торкатися дверних ручок, перил та інших предметів у громадському просторі.
І головне: незалежно від подальшої ситуації, поширюйте не паніку, а інструкцію з власної безпеки та перевірену інформацію.