Коронавірус можна підхопити через посилку з Китаю? Чим і як вилікували понад 600 людей, якщо досі немає ані вакцини, ані ліків? А правда, що ризик зараження новим вірусом більший серед азійців? Імунолог та експерт Міністерства охорони здоров'я України Федір Лапій у студії hromadske відповів на найпопулярніші запитання українців щодо китайського коронавірусу та розвінчав деякі міфи.

Чи є вже вакцина від китайського коронавірусу? Як від нього лікують?

Наразі вакцини досі немає. ЇЇ активно розробляють, але вона потребує тестування. У важких випадках з ураженням легень пацієнтів лікують такими ж методами, як і при лікуванні грипу — це штучна вентиляція легень. Також потрібний час. Наразі в Китаї намагаються лікувати хворих препаратами від ВІЛу, однак наразі даних про ефективність такого лікування немає.

Які симптоми коронавірусу?

Вони нічим не відрізняються від симптомів застуди: підвищена температура, кашель, нежить. 

Я підозрюю, що у мене китайський коронавірус! Куди звертатися?

Якщо у вас є симптоми, то ви можете звернутися до свого сімейного лікаря за консультацією. При важкому ураженні легень хворих госпіталізує бригада швидкої допомоги, а медзаклад проінформує про важкий випадок відповідні органи.

Якщо у мене слабкий імунітет, я захворію?

Наразі стверджувати чи заперечувати це експерти не беруться. До прикладу, від пандемічного вірусу грипу літні люди та діти страждали рідше. Можливо, це пов’язано з особливістю їхньої поведінки: люди літнього віку більше дбають про контакти з іншими людьми, а дітей від небажаних контактів оберігають батьки. Водночас в Китаї заявляють, що у 80% випадків людям, які загинули через новий коронавірус, було понад 60 років.

Також, попри інформацію в мережі, наразі немає даних, які стверджують, що європейці більш стійкі до нового коронавірусу, ніж азійці.

Якщо я захворію, мене зможуть вилікувати?

«В мене є більше так, ніж ні. Україна пройшла хорошу школу у 2009-2010 і наступні роки, коли зустрілася з пандемічний вірусом грипу. Основна проблема грипу і коронавірусу – це важка пневмонія. Ми мали втрати, бо не мали практики у 2009 році. Тоді ми оновили апарати штучної вентиляції легень. Звичайно, вони також мають свій ресурс. Але цей досвід залишився з нами. Пройшло всього-на-всього 10 років і ми використовуємо цей досвід в лікуванні інших тяжких вірусних пневмоній. Це не означає, що ми можемо врятувати всіх, але цей досвід не минув дарма», — наголосив Лапій. 

Чому в Україні не ізолюють людей, які прилетіли з Китаю?

Наразі Україна виконує рекомендації ВООЗ. Як зазначив імунолог, за його інформацією, українці, яких невдовзі евакуюють з епіцентру поширення вірусу в Китаї, перебуватимуть в ізоляції 14 днів.

Пасажири літаків, як прибували з Китаю раніше, перебувають лише на контролі, оскільки вони прилетіли з району, який розташований за 1200 кілометрів від епіцентру поширення.

Чи можна заразитися коронавірусом від посилки з Китаю?

Посилки з Китаю є безпечними. Ці питання виникають і в інших країнах, ризиків немає. Вірус зберігає життєздатність поза організмом людини, при найкращих для нього умовах, 48 годин – 2 доби.

«Якщо ви замовляєте через AliExpress хворого китайця, і він за час поїздки в Україну в посилці, скажімо, не одужав, а зберігає симптоми захворювання і ви з ним радо обнімаєтесь після того як посилку розпакували, ви можете заразитися», — сказав імунолог.

Коли епідемія піде на спад?

«Я думаю, що найближчий місяць буде досить таки показовим. Поки ми бачимо, що кількість хворих, кількість померлих зростає. І цей відсоток (2, 3, 5% від кількості хворих) він залишається більш-менш стабільним … Я думаю, що за 2, 3, 4 тижні інформації буде більше для того, щоб сказати, чи буде поширюватися, чи буде обмеження», — зазначив імунолог.

Ми всі помремо?

 «Понад 600 людей вже вижило, так що не всі … 4-5% (від загальної кількості хворих — ред.), ми говоримо, це кількість померлих. Ми не говоримо, що це реальні цифри, ми відштовхуємося від тих, що ми знаємо. Тому говорити, що ми всі помремо, ні», — переконує імунолог.

Водночас він зазначив, що відсоток померлих від коронавірусу до хворих є найбільшим серед сучасних інфекцій. Небезпечність нового коронавірусу полягає у тому, що наука його досі погано знає і він відрізняється від вже відомих.

Нагадаємо:

  • У грудні 2019 року в китайському місті Ухань (провінція Хубей) зафіксували спалах пневмонії, викликаної досі невідомим збудником. Згодом стало відомо, що вірус передається від людини до людини.
  • Намагаючись обмежити поширення вірусу, в Китаї запровадили повні або часткові обмеження на пересування у 15 містах, зокрема повністю ізолювали Ухань, в якому мешкають понад 11 мільйонів людей.
  • За останніми даними, він коронавірусу померли 427 людини, кількість хворих перевищила 20 тисяч.
  • За межами Китаю випадки зараження зафіксували у більше як 25 країнах, зокрема у США, Франції, Австралії, Канаді, Німеччині, Фінляндії та Індії. Деякі країни намагаються евакуювати своїх громадян з Китаю та призупиняють авіасполучення.
  • У Китаї кілька сотень людей, які раніше були інфіковані коронавірусом, вже виписали з лікарень після одужання.
  • 30 січня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила надзвичайний стан у сфері охорони здоров'я у світі.

Наразі нова інфекція проявляється як пневмонія або інші респіраторні захворювання. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, вірус, найімовірніше, поширився від тварин до людей, але здатний також передаватися від людини до людини. Його симптомами є підвищена температура, кашель та ускладнене дихання.

Вчені відзначають схожість нового коронавірусу до іншого вірусу, який є збудником потенційно смертельно небезпечного тяжкого гострого респіраторного синдрому (ТГРС). Унаслідок спалаху цього захворювання у 2002-2003 роках загинули понад 700 людей у ​​всьому світі. Тоді спалах почався у Китаї й загалом заразив понад 8000 людей у ​​26 країнах.

Поділитись: