Лідери країн Заходу провели відеодзвінок через загрозу російського вторгнення в Україну. Що вирішили?

Лідери країн Заходу відзначили реальність військового нападу на Україну з боку РФ, водночас наголосили на важливості продовження діалогу з Росією.

Про це свідчать підсумки онлайн-переговорів 11 лютого, присвячених ситуації навколо України.

Учасники наголосили, що будь-яка подальша агресія Росії проти України буде дорого коштувати. Водночас вони підтвердили, що готові продовжувати діалог із Росією.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг попередив, що ризик військового конфлікту в Європі є реальним. Він додав, що міністри оборони НАТО наступного тижня обговорять, як іще більше посилити оборонну позицію Альянсу, окрім розгортання додаткових сил у Східній Європі.

Також він нагадав, що запросив Росію та всіх інших членів Ради Росія — НАТО на подальші зустрічі для обговорення безпеки в Європі, зокрема ситуації в Україні та навколо неї, відносин між НАТО та Росією, прозорості та зниження ризиків, а також контролю над озброєннями.

На онлайн-зустрічі були присутні лідери США, Канади, Європейського Союзу, Франції, Німеччини, Італії, Польщі, Румунії, Великої Британії та НАТО.

Нагадаємо, за даними джерел The Guardian, Байден нібито сказав іншим лідерам країн НАТО та ЄС, що, за даними США, президент РФ Володимир Путін вирішив здійснити вторгнення в Україну найближчими днями.

Європейський дипломат сказав, що США захотіли терміново зателефонувати союзникам, щоб поділитися новими розвідданими.

Згодом стало відомо, що низка країн порадили своїм громадянам покинути територію України через російську загрозу — зокрема Чорногорія, Нідерланди, Японія, Норвегія, Латвія, Велика Британія й Естонія. Ізраїль, крім таких рекомендацій, також заявив про евакуацію сімей своїх дипломатів. Південна Корея наказала своїм громадянам виїхати з України, погрожуючи відповідальністю у разі невиконання.

Можливий напад з боку РФ

Росія нині вимагає від НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс уже відповіли й не погодилися на такі вимоги.

Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною. За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових. А в Білорусі на лютий заплановані військові навчання з Росією, і солдати вже починають прибувати до країни.

В українській розвідці кажуть, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.

На тлі зростання кількості російських військових біля кордонів лідери західних країн проводять переговори з президентом Володимиром Зеленським та президентом РФ Володимиром Путіним. Наприклад, 7 та 8 лютого президент Франції провів переговори з Путіним, а потім із Зеленським. За словами Макрона, найближчі дні будуть вирішальними для деескалації ситуації навколо України.