Лукашенко знову поговорив з Путіним: той гарантував підтримку від РФ

Президент Білорусі Олександр Лукашенко та його російський колега Володимир Путін вдруге за вихідні обговорили телефоном ситуацію у Білорусі. РФ гарантувала підтримку у разі загострення ситуації.

Про це пише білоруське видання «БелТа».

Лукашенко і Путін обговорили ситуацію в Білорусі. Вони ще раз підтвердили домовленість, що в разі загострення ситуації в частині зовнішніх загроз реагуватимуть спільно, відповідно до положень, передбачених Договором про колективну безпеку.

Попередня розмова

Лукашенко з Путіним говорили телефоном за вихідні вже двічі. Напередодні вони домовилися, що РФ на перший запит надасть допомогу щодо забезпечення безпеки, повідомила білоруська державна інформагенція «БелТа». Але згодом видання виправило новину й у новій версії уточнили, що йдеться про допомогу «у випадку зовнішньої агресії».

У Білорусі вже тиждень тривають акції протесту після президентських виборів.

Що цьому передувало?

Перед цим Лукашенко заявив, що протести в Білорусі загрожують не лише Білорусі, тому йому треба поговорити з Путіним. Він переконаний, якщо білоруси не витримають хвилю протестів, вона піде за кордон.

Лукашенко постійно переконує, що акції протестів у Білорусі організовують з-за кордону, а самі учасники акції люди з кримінальним минулим і сьогодні безробітні та «вівці».

Цікавою є зміна риторики Лукашенка щодо Росії. Перед виборами він натякав, що за кандидатом Віктором Бабариком (зараз у СІЗО, на вибори його не допустили) стоїть чи то Газпром, чи навіть хтось з російської влади. Також він затримав найманців російської ПВК «Вагнера», які фактично працюють на Кремль.

Однак після виборів Лукашенко віддав Росії «вагнерівців», а у контексті нібито втручання у протести згадує «Відкриту Росію» та Навального — опозиційні Кремлю російські сили. Ну і, на відміну від Польщі, Нідерландів та України, Путін не погребував привітати Лукашенка з перемогою на, м’яко кажучи, сумнівних з точки зору демократичності виборах.

Що відбувається у Білорусі

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. За остаточними результатами, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) нібито проголосували 80,1% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — 10,1%.

Незгодні з результатами люди щодня виходять на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі. 13 серпня протести відбулися мирно, влада змінила тактику і припинила жорстоко придушувати акції. Також страйкувати почали працівники великої кількості місцевих підприємств.

Загалом влада затримала приблизно 7 тисяч людей. У ніч із 13 на 14 серпня людей почали масово випускати.

14 серпня на державних підприємствах Білорусі співробітники продовжили виходити на страйки, акції протесту не припиняються. Люди вимагають проведення чесних виборів, звільнення ув'язнених та відставки Лукашенка.

Сама Тіхановська 11 серпня виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.