«Ляпас по обличчю США»: Верховний лідер Ірану вперше за вісім років провів п’ятничну молитву в Тегерані

Верховий лідер Ірану аятола Алі Хаменеї провів п’ятничну молитву в Тегерані — це сталося вперше з 2012 року. На ній він розкритикував США через вбивство іранського генерала Касема Сулеймані, а також назвав європейські країни «лакеями» Вашингтона.

Як передає CNN, Хаменеї назвав посадовців США «американськими клоунами», а Францію, Німеччину та Велику Британію — «лакеями» Вашингтона, яким не можна довіряти.

«Якщо ви (американці — ред.) стоїте близько до Ірану, то лише з наміром встромити ножа в груди народу», — сказав він.

Верховний лідер Ірану ще раз нагадав про вбивство іранського генерала, командувача спецпідрозділу «Аль-Кудс» Корпусу вартових Ісламської революції Касема Сулеймані, назвавши його «мучеником».

«Ми побачили, як на наших очах твориться історія. Це незвичайні дні. Те, що держава, нація, все ж має духовну місць, аби відповісти найбільшій державі-хулігану світу таким ляпасом по обличчю, — це свідчення божественної десниці, десниці Аллаха», — мовив Хаменеї.

Він також висловив співчуття рідним і близьким загиблих у катастрофі літака Boeing 737-800 компанії «МАУ», який збила іранська ракета, але водночас додав, що закордонні ЗМІ намагалися ввести іранців в оману.

«Наш ворог намагався маніпулювати печальною аварією літака, аби відтінити наші досягнення... Події, що сталися після аварії, не повинні мати шансу повторитися», — зауважив Хаменеї.

Верховний лідер Ірану є найвищою духовною і політичною особою в Ірані. Для нього проведення п’ятничних молитов є надзвичайно рідкісним явищем: востаннє він це робив у 2012 році з нагоди 33-ої річниці Ісламської революції 1979-го.

Як припускають журналісти CNN, рішення аятоли Алі Хаменеї може бути пояснене необхідністю заручитися підтримкою населення через останні протести в Ірані. Нагадаємо, вони спалахнули після того, як 11 січня влада країни визнала, що літак Boeing 737-800 компанії «Міжнародні авіалінії України» в ніч на 8 січня збила іранська ракета.

Нагадаємо:

  • 29 грудня американські військові провели серію «точних оборонних ударів» по базах іракського шиїтського угруповання «Катаіб Хізбалла» в Іраку та Сирії. Вони заявили про причетність угруповання, яке пов'язують з Іраном, до атаки на американську військову базу в Іраку 27 грудня, внаслідок якої загинув один американський цивільний підрядник, а кілька військовослужбовців США та працівників з Іраку зазнали поранень.
  • 31 грудня в столиці Іраку Багдаді декілька тисяч протестувальників атакували посольство США, причиною став авіаудар американців по шиїтському угрупованню «Катаіб Хізбалла».
  • 3 січня США завдали ракетного удару по міжнародному аеропорту Багдада в Іраку. Внаслідок цього загинули щонайменше семеро людей, зокрема командувач спецпідрозділу «Аль-Кудс», що належить до Корпусу вартових Ісламської революції Ірану, генерал Касем Сулеймані.
  • Президент США Дональд Трамп заявив, що іранського генерала Касема Сулеймані вбили, «щоб зупинити війну, а не щоб її розпочати». А президент Ірану Хасан Рухані назвав вбивство командира елітного підрозділу «Аль-Кудс» генерала Касема Сулеймані «величезною помилкою американців».
  • 6 січня центральні вулиці столиці Ірану Тегерана переповнилися натовпами людей, які прийшли на церемонію прощання з генералом Касемом Сулеймані. Повідомлялося про «мільйони присутніх», утім інформацію підтвердити з незалежних джерел неможливо.
  • 7 січня Сполучені Штати відмовили у видачі візи міністру закордонних справ Ірану Мохаммаду Джаваду Заріфу, який мав відвідати засідання Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку 9 січня.
  • Крім того, іранський парламент на відкритому засіданні ухвалив рішення внести Міністерство оборони США у свій список терористичних організацій. У квітні 2019 року США визнали терористичною організацією Корпус вартових Ісламської революції Ірану — вбитий генерал Касем Сулеймані був командувачем їхніх сил спецпризначення.
  • А в рідному місті Сулеймані Керман внаслідок тисняви під час церемонії прощання із вбитим іранським командувачем загинуло щонайменше 40 людей, ще 213 людей зазнали поранень.
  • 8 січня іранські військові випадково збили літак Boeing 737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України».