Медведчук заявив, що компанія з Харкова просить МОЗ зареєструвати російську вакцину. Ляшко назвав це неможливим

Лідер проросійської партії ОПЗЖ Віктор Медведчук заявляє, що харківська фармкомпанія «Біолік» попросила Міністерство охорони здоров'я України про державну реєстрацію російської вакцини проти коронавірусу. Водночас головний санлікар Віктор Ляшко назвав таку реєстрацію неможливою, адже препарат РФ не пройшов третьої фази клінічних досліджень.

Слова Медведчука цитує телеканал «112 Україна».

Політик стверджує, що звернення компанія направила 30 грудня. Він переконує, що Росія готова передати українському підприємству лінію для виробництва вакцини.

«Відмова влади або будь-яке перешкоджання правовій процедурі реєстрації вакцини від COVID-19 «Спутник V» в Україні свідчитиме про злочинний намір влади позбавити українських громадян права на отримання медичного захисту від коронавірусу — чуми XXI століття», — каже Медведчук.

Але варто зазначити, що на початку грудня 2020 року з’являлася схожа інформація щодо «Біолік». Тоді у Російському фонді прямих інвестицій (РФПІ), який розробив «Спутник V», заявили, що харківська фармкомпанія «Біолік» уже почала виготовляти препарат. Про таке нібито тоді домовилися директор фонду Кирило Дмітрієв і Медведчук.

Водночас на підприємстві це заперечили. Там переконували, що не підписували жодних контрактів із росіянами, не отримували від них жодних трансферних технологій щодо виробництва вакцини «Спутник V» і ніколи не виготовляли подібних вакцин. А щоб розпочати виробництво препарату, потрібна державна реєстрація.

Реєстрація неможлива

Головний санітарний Лікар України Віктор Ляшко назвав реєстрацію російської вакцини проти коронавірусу неможливою, адже вона не пройшла третьої фази клінічних досліджень. Водночас розробники «Спутника V» планують закінчити її аж у грудні 2021 року.

«Тому всі чутки та політичні заяви щодо державної реєстрації в Україні російської вакцини-кандидата не відповідають дійсності», — наголосив Ляшко.

Він додає, що нині вже є вакцини проти COVID-19 дозволені до використання за спеціальними процедурами. Відтак Україна реєструватиме лише вакцини, які зареєстровані в країнах з жорсткою регуляторною політикою, каже головний санлікар.

28 грудня голова Офісу президента Андрій Єрмак також заявляв, що Україна домовляється про поставки вакцини від коронавірусу зі всіма виробниками, крім російського.

Віктор Медведчук тоді розкритикував таке рішення. Він називає брехнею те, що конкуренти «Спутника V» — Pfizer/BioNTech, Moderna та AstraZeneca — завершили третю фазу клінічних досліджень, тоді як російська вакцина — досі ні.

Але слід наголосити, що усі три названі вакцини (Pfizer/BioNTechModerna) таки завершили третю фазу досліджень. Лише у випадку з AstraZeneca проводять додаткові дослідження через дещо дивний результат третьої фази.

Водночас під час третьої фази досліджень російської вакцини її творці відмовились вводити добровольцям плацебо. Це фактично означає провал дослідження.

Російська вакцина

«Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії. У серпні російське видання «Фонтанка» вивчило непублічний звіт щодо «Спутник V» і з’ясувало, що в 38 дорослих здорових добровольців, які брали участь у випробуваннях препарату, зафіксували 144 побічні ефекти.

У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група вчених (детальніше читайте в нашому матеріалі). Проте самі розробники «Спутник V» критику відкидають: кажуть, що ефективність препарату перевищує 95%, а небажаних побічних ефектів у випробовуваних виявлено не було.

А ще під час вакцинації «Спутником» не можна пити алкоголь, і препарат може не подіяти, якщо у людини стрес.

Вже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Тобто дослідження ще не завершили, а людей уже вакцинують. І, як вже вказано вище, у підсумку творці вакцини відмовились вводити добровольцям плацебо, що означає провал дослідження.