У Росії заявили, що їхню неперевірену вакцину почала виготовляти фармкомпанія з Харкова. На підприємстві заперечують

У Російському фонді прямих інвестицій (РФПІ), який розробив неперевірену вакцину від коронавірусу «Супутник V», заявили, що препарат почала виготовляти харківська фармкомпанія «Біолік». Водночас на підприємстві це заперечують.

Відповідне повідомлення РФПІ з’явилося 8 грудня на його офіційному сайті.

Там повідомили, що можливість виготовлення вакцини в Україні директор фонду Кирило Дмітрієв обговорив із кумом Путіна, депутатом Верховної Ради від «Опозиційної платформи — За життя» Віктором Медведчуком.

Дмітрієв каже, що Росія готова виробляти свою вакцину в Україні й подати документи для її реєстрації тут. І водночас стверджує, що «випуск готової форми вакцини на території України вже налагодила одна з провідних фармацевтичних компаній — АТ "Біолік"».

Але у «Біолік» це заперечують. Там переконують, що не підписували жодних контрактів із росіянами, не отримували від них жодних трансферних технологій щодо виробництва вакцини «Супутник V» і ніколи не виготовляли подібних вакцин.

Водночас у «Біолік» зазначають, що вони як національний виробник вакцин технічно здатні виготовити препарат для щеплення від коронавірусу, але для цього потрібна його державна реєстрація в Україні.

«АТ “Біолік” проводить виробничу діяльність виключно відповідно до чинного законодавства України та виробництво будь-якого лікарського засобу можливе лише за умови його державної реєстрації», — наголошують у фармкомпанії.

Оновлено: як пишуть російські «РИА Новости», у РФПІ відреагували на таку заяву «Біотеку», заявивши, що вона не суперечить їхнім словам. Там продовжують стверджувати, що у Харкові були виготовлені «перші тестові розливи вакцини «Спутник V, ідентичні виробництву».

Що це за вакцина?

«Спутник V», або «Гам-Ковід-Вак» — препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені Гамалії.

У серпні російське видання «Фонтанка» вивчило непублічний звіт Центру Гамалії, у якому розробили «Спутник V», і з’ясувало, що в 38 дорослих здорових добровольців, які брали участь у випробуваннях препарату, зафіксували 144 побічні ефекти, частина з яких спостерігається досі.

У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група вчених (детальніше читайте в нашому матеріалі).

Недовіру до російської вакцини висловлюють і самі росіяни: про готовність зробити щеплення «Спутник V» заявляли 40% опитаних росіян, тобто менш як половина.

Однак самі розробники «Спутник V» критику відкидають. Так, вони заявили, що ефективність препарату перевищує 95%, а небажаних побічних ефектів у випробовуваних виявлено не було.

Зараз препарат проходить подвійне сліпе рандомізоване плацебо-контрольоване клінічне випробування, у якому беруть участь 40 тисяч добровольців.

Водночас уже два виробники вакцин від коронавірусу (Pfizer і BioNTech та Moderna) заявили про високу ефективність своїх препаратів після проходження всіх етапів клінічних досліджень.