Медведчука не взяли під варту. Його відправили під цілодобовий домашній арешт
Печерський суд Києва відправив голову політичної ради партії «Опозиційної платформи — За життя» Віктора Медведчука під цілодобовий домашній арешт на два місяці. Обвинувачення просило його взяти під варту з альтернативою застави у 300 мільйонів гривень.
Це повідомили під час нашої трансляції із зали суду.
Рішення, зокрема, означає, що Медведчуку заборонено залишати місце проживання до 9 липня включно. Він також повинен з'являтися у правоохоронні органи за викликом, носити електронний браслет і здати свій закордонний паспорт.
Після оголошення рішення суду Медведчук розповів про свої подальші плани: «Ми будемо зараз радитися з адвокатами й ухвалювати рішення щодо подальших дій. І в плані оскарження, і в плані проведення усіх слідчих дій».
Прокурори просили взяти під варту Медведчука, наголошуючи, що він може втекти від слідства й чинити тиск на інших ймовірних невстановлених фігурантів справи. Обвинувачення також наголошувало, що доказів вчинення Медведчуком злочинів достатньо, просто не всі з них уже були відкриті.
Адвокати ж наголошували на незаконності досудового слідства, зокрема негласні слідчі (розшукові) діїНСРД. Захисники Медведчука запевняли, що їхній підзахисний не буде тікати, й сумнівалися в незалежності проведених експертиз: мовляв, вони були підконтрольні СБУ.
«Ми розуміли усі ризики, але в нас була принципова позиція — максимально співпрацювати зі слідством, тому ніхто ховатися не буде. Це принципова позиція Віктора Володимировича. Ми будемо приймати удар і захищатися», — сказав адвокат Богдан Коваль.
Що про це все думає сам Медведчук?
«На початку підозри йдеться про те, що Віктор Медведчук, тобто я, виступав проти політичного курсу чинної влади. І тут я погоджуюсь. Оскільки близько 75% опитаних громадян вважають курс влади неправильним. Усе інше в матеріалах — так звані доводи, так звані обставини — це спроба протистояти тій політиці, яку проводить наша партія та я особисто», — сказав Медведчук на суді.
Ще Медведчук раніше говорив, що його рахунки заблоковані, й сам він заплатити 300 мільйонів гривень застави не зможе (хоча таку суму у своїй власності має). Водночас депутат заявив (і його однопартійці підтвердили), що має «достатньо багато друзів».
Прокурор у справі так пояснив розмір застави у 300 мільйонів гривень у суді: «Ми оцінили майновий стан родини Віктора Медведчука, а також імовірні збитки. Таким чином вирахували суму застави».
12 травня Медведчук прибув до Офісу генерального прокурора на допит, де заявив, що вважає слідство проти нього «політичними репресіями й незаконними кримінальними переслідуваннями» проти себе, а також тиском на нього як керівником ОПЗЖ.
Що відбувалося під судом?
Під Печерським судом, де розглядалося питання про запобіжний захід Медведчуку, прийшли представники охоронних структур, пов'язаних із ОПЗЖ, а також організація «Патріоти — За життя» нардепів Іллі Киви та Віктора Чорного. Поряд напротивагу їм пікетували націоналісти з організацій «Національний корпус» та «С-14». Їх розділяли кордони поліції та Національної гвардії.
Сам Медведчук пояснив, що під судом були присутні не охоронці, а прихильники, «Патріоти — За життя» та ті, хто підтримує їхню політсилу. Керівник охоронної фірми «Шторм» Іван Бойченко сказав, що на місці були представники структури, але їх було не більше, ніж 30 людей.
Крім того, журналісти, зокрема й наша кореспондентка Вікторія Рощина, повідомляли про перешкоджання з боку невідомих людей у чорному. Вони заважали журналістам і намагалися не пустити їх у будівлю суду.
Що передувало?
11 травня генеральна прокурорка Ірина Венедіктова підписала підозри Медведчуку та народному депутату від ОПЗЖ Тарасу Козаку. Перед тим СБУ прийшла з обшуками до будинку на вулиці Монтажників, де Медведчук живе із сім'єю, та кількох приміщень, пов'язаних із ним.
Обвинувачення підозрює Медведчука у державній зраді (стаття 111 Кримінального кодексу; максимальне покарання — до 15 років ув’язнення) та порушенні законів та звичаїв війни (стаття 438 Кримінального кодексу; максимальне покарання — до 12 років позбавлення волі).
Зокрема, Медведчука й Козака вважають причетним до трьох епізодів: замах на розкрадання природних ресурсів України, передання секретної інформації про Збройні Сили та організація підривної діяльності.
Медведчук і Козак у центрі уваги
2 лютого РНБО запровадила санкції проти Тараса Козака — народного депутата від «Опозиційної платформи — За життя» та соратника Віктора Медведчука. Під санкції потрапили й 8 компаній, які володіють телеканалами ZIK, «112 Україна» та NewsOne.
19 лютого Рада нацбезпеки і оборони України запровадила санкції проти Медведчука та Козака. Обмеження ввели у зв'язку з розслідуванням СБУ щодо фінансування тероризму.
Ще один епізод стосується частини нафтопродуктопроводу «Самара — Західний напрямок» — основного джерела постачання російського дизпалива до України. Ним володіла ТОВ «Прикарпатзахідтранс» — компанія, що офіційно не належить Медведчуку, але, як вважається, пов'язана з наближеними до нього людьми.
Влада вважає, що частину проводу компанія отримала незаконно, а НАБУ порушило справу через привласнення цього об’єкта. У квітні влада арештувала нафтопровід й передала його в управління «Укртранснафті».
На початку березня також відбулися масштабні обшуки у мережі АЗС, яку пов'язують з Медведчуком. Її підозрюють у несплаті 240 мільйонів гривень податків.