Міжнародний суд ООН назвав дату першого слухання у справі про захоплення українських моряків у Керченській протоці
Арбітражний трибунал Міжнародного суду ООН 11 жовтня почне слухання у справі за позовом України про незаконне захоплення українських моряків і суден Росією в Керченській протоці, що сталося в листопаді 2018 року.
Про це 30 вересня повідомила пресслужба суду.
Слухання відбуватимуться в залі суду в Гаазі у змішаному форматі: частина учасників буде присутня фізично, частина — долучиться у форматі відеоконференції. Вступні слова кожної сторони (України та Росії) транслюватимуть онлайн.
Очікується, що 11 і 14 жовтня свої усні аргументи представить Росія, а 12 і 15 жовтня — Україна. За потреби суд проведе додаткове засідання 16 жовтня. Решту слухань публічно транслювати не будуть відповідно до регламенту суду.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що справа через захоплення Росією українських моряків і суден є важливою для нашої країни й усього світу, бо позиція Києва ґрунтується на нормах міжнародного права, фактах і юридичних позиціях.
«Я впевнений, що за нашим позовом Росія буде притягнута до відповідальності, скільки б часу це не зайняло. Ефективна робота МЗС у міжнародних судах — це інструмент встановлення справедливості та ще один важіль тиску на Москву», — зазначив він.
Про що йдеться?
Зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир і пошкодило його.
Під час виходу з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі. Загалом на трьох суднах були 24 українські військові, двоє з них — службовці СБУ. Троє з них зазнали поранень.
Росія звинуватила всіх українців у незаконному перетині свого кордону в Чорному морі. 29 листопада 2018 року їх вивезли до СІЗО Москви.
25 травня 2019 року Міжнародний трибунал ООН з морського права зобов'язав Росію до 25 липня звільнити українських моряків і передати Україні українські судна.
У вересні 2019-го українські моряки повернулися додому внаслідок великого обміну полонених. А в листопаді Росія повернула й українські військові кораблі.