Нафтогаз поскаржився на Газпром до Єврокомісії за антиконкурентні дії
Національна акціонерна компанія Нафтогаз подала скаргу до Єврокомісії на антиконкурентні дії російського Газпрому у справі про транзит газу до ЄС.
Про це повідомив виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.
«Щойно ми відкрили новий фронт у протистоянні з Газпромом — подали скаргу до Європейської комісії на антиконкурентні дії Газпрому», — повідомив Вітренко.
За його словами, подавши скаргу до Єврокомісії, Нафтогаз намагається зберегти транзит газу через ГТС України після 2019 року, коли закінчиться чинний контракт на транзит. Наразі транзит газу приносить щороку по 4% ввід ВВП України.
Також у скарзі проти Газпрому Нафтогаз намагається зменшити вартість імпорту газу, який Україна купує у ЄС. Більшість цього газу надходить саме з Росії.
«У цій скарзі ми детально аналізуємо як завдяки Північному потоку-2, блокуванню віртуального реверса, контролю над компаніями на європейському ринку газу, Газпром зловживає своїм домінуючим становищем та обмежує конкуренцію», — зазначив Вітренко.
Таким чином, у Нафтогазі скаржаться на те, що Газпром зловживає своїм монопольним становищем на європейському ринку, диктуючи умови, на яких газ постачають до ЄС. У своїй скарзі Нафтогаз також пропонує конкретний механізм вирішення ситуації, що склалася на ринку газу у Європі.
Напередодні голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що Росія вже почала готуватись до нових переговорів щодо укладання транзитної угоди з Україною після того, як російський президент заявив, що «Україна залежить від російського газу».
Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.
Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.
Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.
Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.
21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.
На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.
Напередодні переговорів уНафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.