Слова президента РФ Володимира Путіна про залежність України від російського газу є початком переговорів про нову угоду щодо транзиту газу через Україну.

Так вважає голова Нафтогазу Андрій Коболєв.

«Ну що ж, як ми і очікували, Москва почала переговори щодо продовження транзиту газу одразу після завершення виборів в Україні. Цей раунд провів російський президент з далекого Пекіну. Про потребу Росії у транзиті і готовність Газпрому укладати контракт на стандартних європейських умовах, звісно, не було жодного слова. Було про те, як Україна замерзне», — написав він у Facebook.

Коболєв зазначив, що Росія хоче укласти нову угоду про транзит, бо «Газпром» не встигне побудувати і запустити обхідні газопроводи до кінця дії контракту між РФ і Україною, тобто до кінця 2019 року.

«Нагадаю, на відміну від 2009 року, «Газпром» не може перекрити Україні газ. «Газпром» винен гроші Нафтогазу, а не навпаки. Україна впровадила у себе законодавство ЄС, яке встановлює чіткі правила і вимоги користування газовою інфраструктурою. Власне, ані у Газпрому, ані у Нафтогазу значного поля для маневру немає», — додав очільник Нафтогазу.

Він наголосив, що ця заява Путіна — «артпідготовка» перед тристоронніми переговорами щодо транзиту в травні.

27 квітня під час візиту в Пекін Путін заявив, що Україна залишиться без газу, якщо не буде російського транзиту.

Він також нагадав, що глава «Газпрому» Олексій Міллєр пропонував Україні напряму купувати газ у Росії під час візиту кума Путіна Віктора Медведчука та народного депутата Юрія Бойка в Москву. У Росії запевняють, що цей газ буде на 25% дешевший.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів у Нафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.

Поділитись: