«Нині вже»: Карантин, тюрма та метро
Як буде працювати держава в умовах карантину? 17 березня Рада ухвалила спеціальний закон про коронавірус. Він передбачає штраф та позбавлення волі за порушення карантину та умисне інфікування відповідно. Скасовуються масові заходи більше 10 людей, закриваються ТРЦ, ресторани, розважальні заклади та фітнес-центрі. Продуктові магазини, банки, аптеки та АЗС працюватимуть.
Закривається метро в Києві, Дніпрі та Харкові. з Із 18 березня скасовуються міжміські міжрегіонального автобусні та залізничні сполучення. У громадському транспорті має бути не більше 10 осіб, це контролюватимуть водії транспорту та поліція.
Керівникам дозволили відправляти працівників на віддалену роботу додому. Скасували штрафи за прострочену комуналку, а ФОПи тимчасово звільняються від сплати ЄСВ.
Медпрацівникам, що борються з наслідками розповсюдження коронавірусу будуть платити надбавки 200%.
В ефірі «Нині вже» на hromadske ми поговорили про ситуацію в різних регіонах:
Карантин у Києві:
Микола Поворозник, перший заступник голови Київської міської державної адміністрації, на запитання, як пересуватися громадським транспортом за правилами, які передбачають, що треба обов’язково носити маски, зазначив, що попри дефіцит масок, таке рішення є вірним: «Ніхто не був готовий до того що відбувається. Ми маємо бути відповідальними, краще не виходити з дому, щоб оберегти себе і оточуючих, якщо виникла така необхідність – треба купити маску, або виготовити власноруч».
«Громадський транспорт (окрім метро) працюватиме в штатному режимі, але ми все ж просимо всіх лишитися вдома», – додав Поворозник.
Карантин у Чернівцях:
В області, де наразі найбільше випадків коронавірусу, працює штаб з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Як розповіла hromadske Наталя Гусак, заступниця голови Чернівецької ОДА, штаб перевіряє розважальні заклади, які обмежили роботу.
«Стосовно підготовки, як працюють наші лікарі, насправді ми у січні встигли закупити засоби індивідуального захисту, встигли закупити ліки. Працюємо в штатному режимі тому, мені здається, достатньо ефективно, з точки зору, скільки і зразків надсилаємо в Центр громадського здоров’я для перевірки, оскільки маємо і перші позитивні результати. Вже 8 людей виписано з інфекційного відділення, у яких були підозри на covid-19. І перший раз ми отримали перший зразок позитивний нашого першого пацієнта, тобто перший негативний результат у нього», – зазначила Гусак.
Карантин у Дніпрі:
Михайло Лисенко, заступник міського голови розповів hromadske,що в області виділили майже 100 млн грн для закупівлі обладнання та ліків для боротьби з коронавірусом. Водночас, він зазначив, що поліція не зможе проконтролювати кількість людей у громадському транспорті:
«У нас 70 екіпажів патрульної поліції і більше 100 маршрутів. Це неможливо виконати. Першочергове завдання – це свідомість самих людей. По-іншому це працювати не буде», – додав він і також закликав дотримуватись заходів безпеки.
Карантин у Сєвєродонецьку:
Контрольні пункти пропуску на окуповану територію працюють, але обмежено, розповів журналіст hromadske Іван Бухтіяров. «З підконтрольного Україні боку на бік окупованої території можуть пересуватися лише ті, хто мають реєстрацію на непідконтрольній території і відповідно навпаки: з окупованого боку на наш бік можуть перейти КПВВ уже ті, хто мають реєстрацію, тобто не довідку переселенця, а саме те, що в народі називається пропискою – таких людей є досить небагато, і за перший день дії цих обмежень потік людей через КПВВ зменшився в 6 або 7 разів по різних КПВВ по-різному. Очевидно, що буде тільки зменшуватися, бо ті, хто хотів повернутися додому, вони це зроблять буквально в перші дні і це вже будуть лічені випадки, коли люди пересуватимуться через контрольні пункти в’їзду-виїзду».
По Донецькій області остання цифра – 9 підозр на захворювання коронавірусом: більшість з них – 5 у Маріуполі, по 2 в Слов’янську та Краматорську. Експрес-тестів немає, їх очікують до кінця тижня.
«По Луганській області теж було біля пів дюжини випадків, коли людей підозрювали на коронавірус, але жоден з них не підтвердився. І до речі, цікаво у Донецькій області, коли був перший випадок підозри на коронавірус, почалась паніка невеличка. Люди все розкупили в аптеках – захисти індивідуального захисту. І після того було ще кілька підозр, але про це вже не поспішали оголошувати, вони зрештою не підтвердились. Поки вони не підтвердились, про них не казали, бо побачили хвилю паніки після 1 випадку і чиновники перестраховувались», – розповів журналіст.
Нагадаємо, з 12 березня по всій Україні почався карантин у зв’язку з розповсюдженням у світі коронавірусу. Так, усі навчальні заклади, включно з приватними, закрили на три тижні, до 3 квітня. Також в країні обмежили масові зібрання понад 200 людей.
З 16 березня Україна на два тижні закриває кордон для іноземних громадян, щоб обмежити поширення коронавірусу.
Ввечері 16 березня Кабінет міністрів ухвалив рішення зупинити роботу метрополітенів, а також скасувати авіа, залізничне та автобусне сполучення між містами та областями України.
Йдеться про такі обмеження:
- З 12:00 18 березня припиняється міжміське й міжобласне автомобільне, залізничне та авіасполучення;
- У маршрутних таксі, автобусах, тролейбуса та вагонах трамваїв не може бути понад 10 пасажирів;
- Робота метрополітенів (це Київ, Харків та Дніпро) буде зупинена з 17 березня;
- Рух власних автомобілів не обмежується