Олексія Навального отруїли співробітники спецгрупи ФСБ під прикриттям — про це йдеться у розслідуванні Bellingcat

Російського опозиціонера Олексія Навального отруїли співробітники секретного підрозділу Федеральної служби безпеки (ФСБ) Росії. Група з восьми спецпризначенців діяла під прикриттям Інституту криміналістики ФСБ.

Про це йдеться у спільному розслідуванні журналістів The Insider, Bellingcat, CNN та Der Spiegel.

Розслідувачі змогли з'ясувати імена восьми чоловіків, причетних до спецоперації з отруєння Навального «Новічком» завдяки моніторингу даних білінгу їх телефонів.

Раніше журналісти The Insider та Bellingcat через білінг виконавців отруєння офіцера ГРУ Сергія Скрипаля змогли з'ясувати, що отруйну речовину передавали з наукового центру «Сигнал».

У новому розслідуванні вони проаналізували дані білінгу директора центру Артура Жирова та вийшли на вісьмох співробітників ФСБ, які підтримували з ним регулярний зв'язок. Виявилось, що всі вони були пов'язані з Інститутом криміналістики ФСБ.

Журналісти з'ясували, що до операцій з отруєння причетні щонайменше 15 людей, 8 із них були залучені до отруєння Навального.

Як зазначають журналісти, усі учасники злочинної групи мають різний бекграунд ㅡ від медиків до фахівців із хімічної зброї. Так, до невдалого вбивства російського опозиціонера, за даними розслідування, причетні:

  • Станіслав Макшаков (полковник, працював в інституті, що займався програмою розробки «Новічка»);
  • Олег Таякін (псевдонім «Тарасов», медик);
  • Олексій Александров («Фролов», колишній лікар швидкої, військовий лікар);
  • Іван Осипов («Спиридонов», лікар);
  • Костянтин Кудрявцев («Соколов», військовий, закінчив Російську академію військового хіміко-біологічного захисту);
  • Олексій Кривощеков (колишній посадовець Міноборони РФ);
  • Михайло Швець («Степанов», співробітник ФСБ);
  • Володимир Паняєв (співробітник ФСБ, до отруєння Навального жив із ним в одному будинку).

Журналісти проаналізували бази даних авіаперельотів і з'ясували, що стеження за Олексієм Навальним почали ще з січня 2017 року, тобто одразу ж після того, як він заявив, що хоче взяти участь у президентських виборах.

Кожного разу, коли Навальний вирушав у поїздку, за ним слідкували два-три оперативники, а їх склад постійно змінювався. Вони купували квитки на паралельні з Навальним авіарейси (наприклад вилітали з іншого аеропорту в Москві) та використовували то справжні, то вигадані імена.

Найбільш активно ФСБ слідкували за Навальним у 2017 році, коли той оголосив про бажання брати участь у виборах президента, та у 2020-му. Усього ці співробітники ФСБ здійснили 47 поїздок за тими ж напрямками, що й Олексій Навальний.

Не перша спроба отруєння Навального?

Як стверджують розслідувачі, за два місяці до отруєння Олексія Навального в Томську оперативники почали активніше спілкуватися. 3 липня опозиціонер разом із дружиною мав вилетіти до Калінінграда, щоб провести 15-денну відпустку на березі Балтійського моря.

За ними вилетіли і троє оперативників, Александров («Фролов»), Швець та Паняєв, які в цей період неодноразово говорили телефоном із полковником Макшаковим, а той ㅡ зі своїм начальством.

Співробітники готелю, де зупинилися Навальні, підтверджували, що за день до їх приїзду «прийшло кілька людей у ​​цивільному, розмовляли з начальством, потім заходили в номери, щось там робили та пішли».

Уже на четвертий день відпустки Юлія Навальна скаржилася на різке погіршення здоров'я, проте жінка не втрачала свідомість і за деякий час одужала.

Розслідувачі припускають, що це була невдала спроба отруєння. Отруйні речовини типу «Новічка» можуть не викликати особливих симптомів до тих пір, поки інгібування холінестерази не досягає 75-80%. Тобто якщо жертва отримала меншу дозу, ніж летальна, вона може відчути лише тимчасові моторні або дихальні проблеми.

Що сталося з Навальним?

Російському опозиціонеру стало погано вранці 20 серпня, коли він летів із Томська до Москви. Літак екстрено посадили в Омську, політика госпіталізували. Він упав у кому. Доклавши зусиль, німецьким лікарям удалося вивезти Навального на лікування до клініки «Шаріте». 7 вересня в Навального покращився стан здоров'я. Його вивели з медичної коми, у якій він був 18 днів.

Низка експертів із Німеччини, Франції та Швеції підтвердили, що Навального отруїли речовиною з групи «Новічок». Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) також виявила в організмі російського опозиціонера Олексія Навального отруєння речовиною, яка структурно схожа на «Новічок».

Речовина, яку знайшли в крові та сечі опозиціонера, формально не заборонена (адже її немає у списку ОЗХЗ).

Росія всіляко заперечує причетність до отруєння Навального та обурюється тим, що Берлін відмовляється передати результати свого розслідування, хоча про це Москва просить ще з кінця серпня. Сам опозиціонер вважає, що до його отруєння причетний особисто президент Росії Володимир Путін.