Плохой, заручники і «штурм». Історія чоловіка, який захопив автобус

«Я старався, щоб ніхто не постраждав», — такі слова промовив 23 липня у суді відомий тепер не лише в Україні Максим Кривош на псевдо «Плохой», який два дні тому захопив автобус у Луцьку з 13 заручниками. Тоді він вимагав від 24 чиновників назвати себе «терористами у законі», а від президента порадити всім дивитися фільм «Земляни» про експлуатацію тварин. Суд взяв чоловіка під варту на два місяці без можливості внесення застави. Йому інкримінують тероризм, захоплення заручників, посягання на життя правоохоронців та незаконне зберігання бойової зброї. Ця історія може коштувати йому від 7 до 15 років або довічного позбавлення волі.
«Дубно-Луцьк»
«Він їздив десь тричі на тиждень з Дубна до Луцька», — розповідає нам водій Микола з луцької автостанції, пригадуючи, що возив Максима Кривоша рейсовим автобусом. «Завжди сам, нормальний чоловік. Що я можу сказати?».
Цього тижня Кривош приїхав за два дні до захоплення, поселився у центрі міста — в готелі «Україна», що розташований неподалік місця захоплення й межує з Головним управлінням поліції у Волинській області та прокуратурою. «Він розраховувався готівкою. Заїхав вдень. Спершу взяв номер на одну добу, згодом продовжив ще на одну. Справляв враження адекватної людини, реєструвався на своє прізвище», — розповіли в готелі.
Працівники місцевої автостанції кажуть, що Кривош довго підбирав автобус саме зі шторками і нібито рейс Берестечко-Краснилівка став випадковим. «Він просто стояв і дивився, в якому автобусі найбільше людей, я так думаю. І де більш-менш — він туди останнім зайшов. Це показали камери. Я вважаю, що він це зробив вибірково. Тому що зараз, під час карантину, мало людей», — каже працівниця автостанції Алла.
Цей рейс відправляється щодня о 9:05. Телефонний дзвінок до поліції від Максима «Плохого» пролунав о 9:25. Місце зупинки транспорту з заручниками теж не планове, оскільки автобус не йде таким маршрутом. Вочевидь, кажуть водії автостанції, такими були вимоги терориста до водія. «Ну а коли вам підставлять автомат до голови, то ви ж будете робити те, що скажуть, їхати, куди скажуть». Керував захопленим автобусом водій не з Луцька, але він тривалий час працює на цьому маршруті. «Водій нічого не може зробити, бо він відгороджений від салону. Він абсолютно не керує ситуацією».
Звідки Максим Кривош взяв зброю — наразі слідство встановлює, але її було чимало: пістолет, автомат та бойові гранати. На відео із камер спостереження видно, як людина схожа на Кривоша, заходить до автобуса останньою, з важкою сумкою, де, ймовірно, і лежали гранати. Сам Кривош назвав запитання про зброю недоцільним.
Минуле «Плохого»
До Луцька Максим Кривош приїхав із Дубна, де нібито проживав зі своєю дружиною та сином. Водночас слідчі в суді зазначили, що чоловік наразі не має постійного місця проживання. Це підтвердив і сам підозрюваний.
Сусіди розповідають про певну замкнутість та часом агресивність чоловіка. «Одного разу мені сказав, що пристрелить. Боялися йому слова сказати тут», — каже сусід Анатолій. Конфлікти з місцевими мешканцями виникали здебільшого через безпритульних собак, яких нібито підгодовував та приручав Максим. «Він тут розводив їх. А потім вони почали на людей нападати, ми через це сварилися. Ну хочеш розводити — так роби це по-людськи. Піди на берег, зроби вольєр та тримай тих собак. Ми ж не проти, ми теж люди. Але треба робити з розумом. А то — того покусали, тій сукню порвали, тому те, тому те. Я йому сказав, що як його не було — все спокійно було, а зараз немає спокою з тими собаками. А він мені каже: «Я тобі зроблю спокій. Буде тобі спокій!», — розповідає сусід. За словами мешканців будинку, тривалий час Кривош працював у ломбарді, останнім часом — невідомо де. Його дружину характеризують, як дуже приємну та інтелігентну, вона працювала викладачкою в музичній школі. Жінка приїздила до Кривоша у Луцьк, але говорити з нею він відмовився. «Зазвичай ми застосовуємо в переговорах допомогу рідних та друзів. Цього разу це не спрацювало», — розповів консультант керівника управління з питань антитерористичної діяльності СБУ у Волинській області Юрій Жулковський.
До переїзду в Дубно Максим Кривош жив у Луцьку з батьками та братом. Поїхавши за адресою, ми дізнались від сусідів, що його батьки були викладачами: батько — професор в університеті, мати — вчителька у школі. Остання загинула в автокатастрофі у 2013 році, коли везла дітей на екскурсію, кажуть знайомі. До трагедії батько пішов з університету, за словами сусідів, через сильний стрес на роботі. Потім мав психічні проблеми, згодом помер. «У нього (батька — ред.) були дві вищі освіти, він дуже розумний чоловік. Але щось там на роботі якась сталася ситуація, і в нього був нервовий зрив», — каже сусідка. Інші розповідають, що його поведінка здавалася їм неадекватною. «Він взагалі був не в собі. Діти часто гралися на вулиці, а коли бачили його, кричали «Кривош!» і тікали. Він просто погано виглядав останнім часом, як безхатько. Дуже страшно виглядав. Але що з ним сталось, я не знаю», — пригадує сусідка.
Сам Кривош навчався в духовній семінарії, але пішов, бо розчарувався. На запитання, чи має він певну образу на когось, — відповідає, що на людей — ні, а лише — «на неправду». Також Кривош пояснює, що взяв псевдонім «Плохой», «щоб не сказали, що я нібито кращий за когось».
Максим має молодшого брата Бориса. Останній відмовився з нами говорити. Саме він, за словами сусідів, допомагав родині Кривоша, коли того двічі ув’язнювали за розбій, створення ОЗГ. А сам Максим написав книгу в місцях несвободи «Філософія злочинця», де роздумує про життя, ідеали, злочинців. Як повідомили hromadske у видавництві, яке опублікувало його книгу, чоловік звернувся до них у 2014 році та сказав, що хотів би через книгу розповісти своїм рідним про життя у в’язниці. Там зазначили, що нічого забороненого в ній не побачили й надрукували. У книзі Кривош пише, що злочини також бувають справедливими, а злочинці — благородними. В’язницю ж він називає фундаментом держави. Найважливішою подією життя, відповідно до книги, вважає народження сина.
Заручники
«Добре до нас ставився, нічого не скажу. В туалет він нам пропонував на відро, а на вулицю не відпускав», — розповіла одна зі звільнених заручниць Наталя Боса. За інформацією захоплених, він зайшов останнім в автобус, сів на заднє сидіння, а тільки-но автобус почав рухатися, підійшов до водія та повідомив, що він захопив транспорт. Після цього зробив кілька пострілів у стелю.
«Були моменти, коли він погрожував. Щоб вікна не відчиняли. З іншого боку, намагався бути ввічливим, не кричав. Коли стріляв, то бабці на першому сидінні стало зле, її трясло після пострілів, так він її заспокоював. Виявилося, що він взяв з собою воду, заспокійливі таблетки, від головного болю, і пропонував все це нам», — розповів один із заручників Андрій.
«Це звичайні люди, які їхали просто рейсовим автобусом — від 15-річного хлопця до бабусі, яка була звільнена однією з перших. У лікарню ніхто не звертався, їхній стан задовільний», — розповів журналістам начальник СБУ на Волині Павло Данюков. Усіх заручників після звільнення допитали правоохоронці та відпустили додому.
Спецоперація
«Він намалював свій світ у голові, придумав свою помсту цьому світу, сформулював якісь тези. Це такий собі криміналітет, який довго сидів у в'язниці, намалював своє поняття справедливості і цінності людського життя», — прокоментував поведінку Максима Кривоша міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Переговори з Кривошем тривали близько 10 годин. Були залучені сили СБУ, поліції.
Чоловік наполягав на своїх вимогах, не дозволяв передати заручникам їжу та воду. О 18-й годині погодився взяти воду, яку передав начальник кримінальної поліції України Євген Коваль разом із телефоном для розмови з президентом. Після Кривош вистрілив у Коваля, але куля пройшла повз. «Я не стріляв у поліцейського. Це неправда. Те, що стріляв правда, але не в поліцейського», — прокоментував у суді Кривош.
Після переговорів із президентом України та розміщення на Facebook відео із закликом дивитися фільм «Земляни» чоловік відпустив перших трьох заручників — жінку похилого віку, вагітну та неповнолітнього. «Він перебував у нервовому стані, але все ближче до кінця розумів, що ми виконуємо свої зобов'язання. Фрагменти перемовин і певні психологічні фактори зробили свою справу, тому нам вдалося досягти цього результату. Він вийшов із транспортного засобу, поклав зброю, як ми йому і сказали», — сказав начальник кримінальної поліції Євгеній Коваль. У мережі з’явилося відео, де чоловік виходить з автобуса та нібито здається правоохоронцям, а після цього під’їхав БТР та було підірвано шумову гранату. Правоохоронці пояснили, що це потрібно було для того, щоб переконатися у відсутності іншої зброї в підозрюваного.
«У нас були підозри, що в автобусі залишився вибуховий пристрій. Ми домовилися, щоб він залишив в автобусі сумку. Але мали пересвідчитися, що у нього немає дистанційного керування пристроєм, бо в автобусі залишалися заручники. Йому давали вказівки підняти-опустити руки, постояти. Ми сканували місцевість приладами виявлення небезпеки. Лише після цього до нього підійшли співробітники поліції та СБУ», — пояснили у службі безпеки.
Після затримання Кривоша президент Володимир Зеленський видалив відео. «Ми з ним говорили 7-10 хвилин. Ми домовилися, що він зробить перший крок. Він відпустить кількох наших людей. Я попросив його відпустити пораненого, вагітну жінку й дитину. Він сказав, що пораненого немає, що це був блеф. Тому домовилися, що він відпустить трьох людей і я після цього запишу відео. Після того як відео вийде в соцмережі, він через пів години випускає всіх людей. Приблизно так і відбулось. 30-40 хвилин, і він відпустив заручників. І для мене все це очевидно. Це очевидні для мене кроки. Якщо ми можемо щось робити без штурму, якщо ми можемо не ризикувати життям хоча б однієї людини то… я з такими принципами живу, жив і буду жити», — сказав президент.
Кривош у суді не коментував розмову з президентом, зазначивши, що все розповість під час оголошення вироку.
Спільники
Напередодні у Харкові повідомили про підозру 43-річному затриманому, який ймовірно мав контакти із Максимом Кривошем. У прокуратурі зазначили, що чоловіку інкримінують «незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими пристроями». Йому загрожує до 7 років ув’язнення.
«Досудовим розслідуванням було встановлено, що напередодні харків'янин отримав поштове відправлення від особи, яка захопила заручників у місті Луцьк. Зі слів харків’янина, він отримав монети. Зараз цю інформацію перевіряють», — сказали у прокуратурі Харківської області. Також він повідомив, що затриманий у Харкові чоловік, як було з'ясовано, мав і інші контакти з Кривошем. Водночас у СБУ не розголошують деталей про затриманих і кажуть, що зв’язок треба ще довести: «Люди, які зараз затримані, їхня спільність наразі встановлюється. У них вилучено вогнепальну зброю, гранати, вибухівку. Але саме в цьому провадженні їхня можлива співучасть встановлюється. Тому все по ходу слідства».
Кривош запевняє, що не має спільників, але не говорить, де взяв зброю. Також він наголошує на тому, що «всіх скоро очікує продовження». Слідчі ж зазначають, що Кривош пройде психіатричну експертизу.