Напередодні в Луцьку озброєний чоловік захопив автобус, а його пасажирів узяв у заручники. У соцмережах він вимагав, аби всі найвпливовіші чиновники записали відеозвернення, у яких зізнаються, що вони «терористи в законі», а Володимир Зеленський мав сказати: «Фільм "Земляни" 2005 року — дивитися всім». Президент виконав вимогу — після цього чоловік відпустив усіх заручників. Про ситуацію написало багато світових медіа, після чого стрічку почали активно шукати різними мовами. Ми вирішили переглянути це кіно й зрозуміти, чи варте воно уваги поза подіями в Луцьку.

Про що фільм?

У ньому йдеться про експлуатацію тварин у різних сферах діяльності людини — від одомашнювання та харчової промисловості до медичних досліджень і виробництва одягу. Прем’єра стрічки відбулася 2005-го року на американському фестивалі активістського кіно Artivist Film Festival. Її режисер — зоозахисник Шон Монсон. Він працював над картиною протягом 6 років і зумів залучити до неї відомих митців: закадровий текст читає володар «Оскара» актор Хоакін Фенікс, а музику до фільму написав Moby.

У стрічці використовують кадри з прихованих камер, які активісти й учасники проєкту проносили на підприємства, що використовують тварин — шкуродерні, зоомагазини, лабораторії, фабрики, ферми тощо. Глядачам показують жорстокі методи поводження з тваринами. Структурно картина ділиться на 5 частин: про приручення тварин, використання їх у виробництві їжі, одягу, розвагах і науці. У закадровому тексті порушено також проблему права тварин на життя та свободу.

Що кажуть про це кіно?

Арсен Аваков уже після затримання зловмисника в Луцьку назвав фільм хорошим. Це той випадок, коли з главою МВС можна погодитися. Рейтинг фільму на IMDB — 8,7. Стрічка отримала схвальні відгуки в середовищі активістів, а автор програмової для зоозахисників праці «Звільнення тварин», австралійський філософ Пітер Сінґер, назвав її головним фільмом, який має подивитися кожна людина. «Земляни» виграли нагороду за найкраще документальне кіно на Artivist Film Festival. Також картина отримала нагороди фестивалів у Бостоні та Сан-Дієґо.

Навіть незгодним із позиціями авторів «Землян» усе ж є сенс подивитися цей фільм, адже він став важливим прецедентом для дискусії про право людини на використання тварин — у сучасному світі ця проблема стає дедалі актуальнішою, тож у розмовах про це ви натраплятимете або на прямі посилання на стрічку, або на аргументи, які вона здіймає. Кіно є у вільному доступі, його можна переглянути безкоштовно мовою оригіналу.

«Землянам» уже 15 років — а є щось новіше?

Після виходу картини 2005-го року справді зняли багато нових стрічок і серіалів на цю тему. Продовжує працювати з нею і сам автор «Землян» Шон Монсон: у 2015 році вийшов фільм-продовження — «Єдність» (англ. Unity). Кіно розповідає про те, що об’єднує людей із тваринами та природою загалом. Стрічку озвучили світові зірки, серед яких Аарон Пол, Доктор Дре, Гелен Мірен, той-таки Хоакін Фенікс і ще один володар «Оскара», Джефрі Раш.

А цього року режисер виклав у вільний доступ короткометражку «Свобода» (англ. Liberty), у якій оповідач «Землян» Хоакін Фенікс долучається до звільнення корів зі справжньої шкуродерні — він вивозить звідти теличку з телям до спеціального притулку для тварин. Також триває підготовка до зйомок повнометражного фільму «Істоти» (англ. Beings), який має стати третьою стрічкою в серії — разом із «Землянами» та «Єдністю».

Поділитись: