Полонених зі списку рф справді планували обміняти, а країни ЄС домовилися про €50 млрд для України: головне за 26 січня
У день падіння російського літака Іл—76, 24 січня, справді планували обміняти 65 українських оборонців зі списку, опублікованого росією, заявили в Координаційному штабі. Міноборони виграло суд щодо неотриманих мін на 1,5 млрд грн, про які розповідало hromadske. Усі 27 членів ЄС погодилися підтримати багаторічний пакет допомоги Україні на 50 млрд євро. Зібрали головні новини за 26 січня.
Полонених зі списку рф дійсно мали обміняти
Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими підтвердив, що 24 січня планувалося обміняти 65 українських оборонців, імена яких опублікували російські пропагандисти після падіння літака Іл-76 у Бєлгородській області рф.
Водночас опитані родичі українських військових із цього списку, переглянувши відео з матеріалів російських пропагандистів із місця авіатрощі, не знайшли ознак, що їхні родичі перебували на літаку.
Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов учергове підкреслив, що наразі немає достеменної інформації щодо того, хто міг насправді перебувати на борту російського Іл-76.
Міноборони виграло суд щодо неотриманих мін
Міністерство оборони виграло суд на більш ніж 1,5 мільярда гривень у справі щодо компанії «Львівський арсенал» та непоставлених мін. Раніше розслідувачі hromadske розповідали про цей контракт.
У межах справи на рахунки та інше рухоме та нерухоме майно, що належать фірмі, наклали арешт.
Директор компанії Юрій Збітнєв уперше прокоментував свій невдалий контракт. У розмові з журналістами hromadske він сказав, що «радше зберіг мільярд, аніж його витратив».
Водночас після зустрічі з розслідувачами hromadske Збітнєв сів у машину Toyota Camry 2022 року випуску. Цей автомобіль зареєстрований на водія бізнесмена і був куплений у березні 2023 року — одразу після того, як «Арсенал» зірвав контракт із Міноборони.
Країни ЄС погодили €50 млрд для України
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль оголосив, що попередньо всі 27 членів ЄС погодилися підтримати багаторічний пакет допомоги Україні на 50 млрд євро.
Шмигаль сподівається, що 1 лютого Європейська рада ухвалить виділення фінансової підтримки України. Вона потрібна, щоб повною мірою профінансувати всі пріоритетні виплати держбюджету.
Репродуктивний матеріал загиблих військових не утилізуватимуть
Юристка Олени Бабич розповіла, що консультувала вдову загиблого військовослужбовця, яка виявила, що не може скористатися репродуктивними клітинами загиблого чоловіка, який раніше здійснив кріоконсервування своєї сперми.
За словами юристки, в усьому винен закон №8011 про забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство чи материнство, який депутати ухвалили в листопаді 2023 року.
Він начебто забороняє використовувати сперму військового після його загибелі, а тому з березня клініки будуть зобовʼязані утилізовувати їхній біоматеріал.
У Міністерстві охорони здоров’я заперечили цю інформацію і пояснили, що йдеться насамперед про державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій. Тобто закон дозволяє родинам військових безоплатно зберегти репродуктивні клітини та використати їх для продовження роду захисників.
Як зміняться виплати переселенцям
Кабінет Міністрів схвалив автоматичне продовження виплат для всіх внутрішніх переселенців до 1 березня, а далі — запрацюють нові правила допомоги.
Так, після 1 березня виплати автоматично продовжаться ще на 6 місяців для категорій переселенців, які не мають можливості працювати.
Крім того, продовжать виплати тим родинам, у яких розмір доходу не перевищує 9 444 грн на одну людину.
Ще 17 «слуг» хочуть скласти мандат
Наразі у Верховній Раді залишається 401 народний депутат. Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія розповів, що заяви про складання мандату написали 17 депутатів від його політичної сили. За його словами, у парламенті наближається «велика криза».
Працівники ТЦК прийшли до міськради
На засідання міської ради міста Червоноград Львівської області прийшли працівники ТЦК із повістками для десятка депутатів, яких закликали прийти уточнити дані.
Водночас працівник військкомату зазначив, що основна частина депутатів Червонограду вже була в місцевому ТЦК. Свої дані не оновили лише 10 обранців.
На ЗАЕС спливає термін експлуатації ядерного палива
В «Енергоатомі» попередили про нову загрозу ядерній та радіаційній безпеці на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС. Там кажуть, що в усіх шести реакторах незабаром спливе дозволений виробником термін перебування ядерного палива.
Подальша експлуатація такого палива порушує умови технічних специфікацій, які встановлені з урахуванням норм безпеки.
Інші важливі новини за день:
- Україна повернула тіла 77 полеглих захисників.
- Кількість загиблих від обстрілу Харкова зросла до 11: у лікарні померла жінка.
- Війська рф вдарили ракетами по місту на Донеччині: поранені шестеро людей, зокрема діти.
- Берлін розкрив, яку військову допомогу планує надавати Україні у 2024 році.
- Україна та Данія проведуть форум оборонних індустрій. Фокус — на виробництві дронів.
- Поліція Києва проведе службове розслідування щодо посадовця, у якого НАЗК знайшло необґрунтовані активи.