Представники забороненого в Росії «Талібану» прибули на переговори до Москви. У Кремлі кажуть ㅡ це необхідні контакти
Делегація політичного офісу угруповання «Талібан» 8 липня прибула у Москву на переговори. Ця терористична організація заборонена в Росії, однак у Кремлі кажуть, що переговори необхідні на тлі ситуації на кордоні Афганістану й Таджикистану.
Про це пише «Интерфакс».
Зокрема, прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що глава країни знає про візит талібів, і зазначив, що ці контакти необхідні на тлі напруженої ситуації в Афганістані.
Водночас на питання, чи готова Росія визнати представників «Талібану» в ролі уряду Афганістану, якщо руху вдасться узяти під свій контроль усю територію країни, Пєсков відмовився відповідати прямо.
«Тут навряд чи доречні Можливі за сприятливих обставиневентуальні міркування, тому не вважаю за можливе якось відповідати на це питання», ㅡ відповів він.
Офіційний представник «Талібану» Мохаммад Сухейль Шахін заявив, що делегація вважає за необхідне зустрітися з представниками Росії для обговорення подій в Афганістані, оскільки РФ ㅡ важлива регіональна держава, а також щоб «почути занепокоєння і дати роз'яснення ситуації в країні».
«Це звичайна зустріч, нічого особливого. Ми й у майбутньому будемо зустрічатися», ㅡ сказав Шахін.
Проте зустрічатися з главою МЗС Росії Сергієм Лавровим під час візиту в Москву делегація не планує.
Водночас китайському виданню South China Morning Post «Талібан» заявив, що вже контролює 85% територій Афганістану та гарантує безпеку для китайських інвесторів і працівників, якщо вони повернуться.
Шахін також заявив, що присутність іншого угруповання ㅡ «Аль-Каїди» ㅡ в Афганістані вже «у минулому» і таліби не дадуть їй діяти на території країни, пише «Интерфакс».
Що відбувається в Афганістані?
На тлі виведення військ США з Афганістану таліби активізували протистояння з Кабулом. До ранку 5 липня бойовики взяли під контроль низку населених пунктів на ділянці афгансько-таджицького кордону загальною протяжністю 910 кілометрів.
Понад тисячу військовослужбовців Афганістану на тлі наступу угруповання «Талібан» перетнули кордон із сусіднім Таджикистаном. Прикордонники дозволили афганським військовим залишитися на території країни.
На тлі загострення ситуації в Таджикистані відбулося засідання Ради безпеки, де ухвалили рішення спрямувати додаткові сили на таджицько-афганський кордон, зокрема мобілізувати 20 тисяч військовослужбовців.
Крім того, президент країни Емомалі Рахмон обговорив ситуацію з російським президентом Володимиром Путіним — той пообіцяв надати Таджикистану «всю необхідну підтримку», але не уточнюється, про що йдеться.
Для Росії ситуація в Афганістані важлива принаймні через те, що із сусідніх Таджикистану, Туркменістану й Узбекистану до неї приїздять багато мігрантів. Крім того, в Таджикистані розташована 201-а військова база російської армії з трьома-шістьома тисячами військових.
Раніше ЗМІ повідомляли, що США можуть усе ж залишити обмежений контингент для охорони посольств та аеропорту в Кабулі. Але представник «Талібану» Шахін в інтерв’ю BBC заявив, що бойовики наполягають на повному виведенні всіх іноземних військ.
Саме це і є передумовою початку мирного процесу, про який сторони домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ з Афганістану таліби й Кабул повинні розпочати внутрішній діалог для політичного розв'язання свого протистояння.
Уряд Афганістану побоюється, що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками. Водночас США не раз запевняли, що продовжать підтримувати афганські війська матеріально та фінансово.
Війна в Афганістані триває з 1970-х років. Останній етап протистояння почався у 2015 році, після виведення основної частини військ НАТО з Афганістану.
Війська США увійшли до Афганістану приблизно 20 років тому після терактів 11 вересня 2001 року. Це найтриваліша військова кампанія в американській історії. За час конфлікту, за даними американських ЗМІ, в Афганістані загинули понад 2,4 тисячі американських військових. Основним противником США був «Талібан», який на той момент контролював країну. Поступове виведення військ почалося у 2011 році.