Президент Казахстану заявив, що тіла «бойовиків», які брали участь у заворушеннях, вкрали з моргів
Президент Казахстану Касим—Жомарт Токаєв заявив, що в протестах брали участь «закордонні бойовики», але їхні тіла з моргів та вулиць забрали «інші терористи відомого походження».
Про це він розповів на нараді глав країн Організації договору колективної безпеки (ОДКБ), пише «Новая газета».
«З упевненістю заявляю про безпосередню участь терористів, зокрема закордонних бойовиків, в агресії проти Казахстану. Невипадково бандити нападали ночами на морги, забирали та відвозили тіла своїх загиблих спільників», — заявив він.
Президент додав, що ці «бандити» також забирали тіла бойовиків із поля бою. За словами Токаєва, це практика міжнародних терористів «відомого походження» — саме так вони замітають сліди.
Токаєв також пообіцяв надати докази підготовки «терористичної агресії» проти Казахстану, але пізніше. Раніше він заявляв, що владі довелося мати справу як з місцевими, так й іноземними «бандитами й терористами».
У Казахстані вже не вперше звинувачують учасників протестів у країні у бандитизмі чи проплаченості. Наприклад, 9 січня у Казахстані затримали чоловіка з Киргизстану нібито за участь у протестах. Медіа Казахстану поширили відео, де чоловік каже, що йому заплатили.
Однак згодом з'ясувалося, що це джазовий музикант Вікрам Рузахунов із Киргизстану. Його родичі вважають, що хлопця катували. За їхніми словами, музиканта запросили в Алмати на концерт. Він придбав квиток в Алмати 16 грудня 2021-го та вилетів у місто ввечері 2 січня. Зрештою 10 січня після розголосу у ЗМІ Рузахунова відпустили.
Що відбувається у Казахстані?
Люди вийшли на протести після того, як уряд підвищив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.
Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.
Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально.
Після цього в Казахстані оголосили надзвичайний стан, а Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати.
На тлі масових протестів у країні президент Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу». У відповідь на це країни ОДКБ відправили до Казахстану свій контингент.
Скільки військових та протестувальників загинули або постраждали унаслідок протистояння, наразі невідомо. Офіційний Telegram-канал МОЗ Казахстану 9 січня писав про 164 загиблих, але згодом відомство від цієї заяви відхрестилося. Журналісти та активісти з Алмати також повідомляли про смерті учасників акцій протесту.