🎧 «Проблема ерекції на цьому етапі розвитку науки вирішена». Як онкопацієнтам зберегти сексуальне життя в діагнозі
У 15—му епізоді подкасту «Я і воно: як пережити онко» автор Яна Сєдова повертається до теми сексуального життя в діагнозі. Але цього разу мова піде про чоловіків—пацієнтів.
Які види раку безпосередньо впливають на цю функцію, що пропонує сучасна медицина і чи може вона допомогти в найважчих випадках, наприклад, при втраті статевих органів? Про фізіологічні зміни і методи лікування сексуальних розладів у онкодіагнозі розповідає Ігор Чорнокульскій, уролог, андролог, сексопатолог, кандидат медичних наук.
Що стосується психологічної допомоги чоловікам, то тут складність у тому, що лише деякі готові говорити з фахівцями про свої фобії. Чи існують гендерні особливості сприйняття діагнозу і що може підтримати пацієнта — своїм досвідом і спостереженнями ділиться онкопсихолог клініки TomoClinic і співзасновник Української псіхоонкологіческой асоціації Антон Покалюхін.
Онкодіагнози, безпосередньо пов'язані з порушенням сексуальної функції у чоловіків:
— рак яєчок (сексуальна функція тут страждає менше, але можуть виникнути проблеми з репродуктивною функцією, тому пацієнту рекомендують заморозити сперматозоїди);
— рак передміхурової залози (якщо видаляється простата, то оргазм відсутній, але є і нервозберігаючі операції, які допомагають зберегти ерекцію);
— рак статевого члена.
Пацієнти з раком передміхурової залози найчастіше скаржаться на сексуальні розлади, з іншого боку, саме серед них частіше зустрічаються ті, хто зберігає активність навіть у похилому віці.
Хімієтерапія і променева терапія можуть вплинути на сексуальну активність, але все ж, у першу чергу багато що залежить від темпераменту і настрою пацієнта.
А якщо говорити про променеву терапію на низ живота, то в першу чергу страждають ті клітини, який діляться: кістковий мозок, сперматозоїди, тканина яєчка, яке виробляє гормони. Простата менш схильна до якихось змін у цьому випадку.
Наявність метастаз у тих зонах, які відповідають за ерекцію, можуть її погіршити. Але буває і навпаки, коли це призводить до тривалої ерекції протягом десятків годин — пріапізму. У цьому випадку показане хірургічне втручання, оскільки кров може згорнутися: під час процедури проколюють печеристі тіла (вони знаходяться в еректильній тканині стовбура чоловічого статевого члена) і прибирають кров, яка загусла, після чого промивають фізіологічним розчином. Пріапізм небезпечний тим, що тканина печеристих тіл, що відповідають за ерекцію, може відмирати.
У разі проблем з потенцією, здоровим пацієнтам зазвичай призначають або рослинні препарати, які стимулюють вироблення гормону, або сам гормон. Але така стимуляція небезпечна, оскільки може спровокувати прогресію пухлини, якщо вона є. Тому пацієнтам у похилому віці обов'язково радять здати онкомаркер ПСА — простатичний специфічний антиген.
Чоловіча сексуальна функція часто пригнічується через депресивні стани, тому незалежно від онкологічного діагнозу, безумовно, важливу роль відіграє темперамент пацієнта і те, яке місце сексуальна функція займала в житті чоловіка.
Слухайте подкаст «Я і воно: як пережити онко» на платформах Castbox, Soundcould, Apple Podcasts, Google Podcasts.
Підписуйтеся на канал «Я і воно: як пережити онко» на Castbox, Apple Podcasts, Google Podcasts.