«Провокація та підробка»: в ФСБ відреагували на розслідування про отруєння опозиціонера Навального
Заяви про нібито причетність співробітників ФСБ до отруєння російського опозиціонера Олексія Навального «Новічком» є провокацією, яку неможливо здійснити без підтримки іноземних спецслужб. А телефонна розмова нібито з одним із виконавців отруєння ㅡ підробка.
Про це заявили в Центрі громадських зв'язків (ЦГЗ) ФСБ Росії, пише «Интерфакс».
Там заявили, що спосіб підміни номера абонента є «відомим прийомом іноземних спецслужб, який раніше не раз використовували в антиросійських акціях». На думку представників ФСБ, у такий спосіб могли виключити можливість встановлення учасників розмови.
«У зв'язку з цим організовано перевірку, за результатами якої буде надана процесуальна оцінка», ㅡ заявили в ФСБ.
Також представники російської спецслужби заявили, що розслідування, яке опублікував Олексій Навальний, ні що інше, як «спланована провокація, спрямовану на дискредитацію ФСБ Росії та співробітників органів федеральної служби безпеки».
Раніше на традиційній щорічній пресконференції президент Росії Володимир Путін заявив, що журналістське розслідування про отруєння Навального в Томську є «легалізацією матеріалів американських спецслужб», хоча фактично визнав те, що ФСБ могла стежити за опозиціонером.
«Пацієнт берлінської клініки (мається на увазі Навальний — ред.) користується підтримкою спецслужб США. А це цікаво. Тоді спецслужби, звісно, повинні за ним доглядати. Кому він потрібен? Якби ми хотіли, напевно, довели б до кінця», ㅡ заявляв Путін.
Про яке розслідування йдеться?
14 грудня журналісти-розслідувачі видань The Insider, CNN та Der Spiegel спільно з Bellingcat опублікували масштабне розслідування про отруєння опозиційного російського політика Олексія Навального в серпні цього року.
За допомогою білінгу телефонів виконавців отруєння офіцера ГРУ Сергія Скрипаля, якого теж отруїли «Новічком», вони змогли з'ясувати, що отруйну речовину передавали з наукового центру «Сигнал».
Під час аналізу даних дзвінків директора цього центру Артура Жирова журналісти вийшли на вісьмох співробітників ФСБ, які підтримували з ним регулярний зв'язок. Виявилося, що всі вони були пов'язані з Інститутом криміналістики ФСБ, а також регулярно стежили за Олексієм Навальним від січня 2017 року, тобто одразу ж після того, як він заявив, що хоче взяти участь у президентських виборах.
Сам Навальний отримав інформацію про розслідування від журналістів ще до публікації, тож вирішив самостійно подзвонити своїм імовірним отруювачам. За словами прессекретарки Навального Кіри Ярмиш, опозиціонер телефонував кільком зі своїх імовірних отруювачів, проте, почувши його голос, ті одразу кидали слухавку.
Підтримати розмову вийшло тільки з одним з імовірних отруювачів ㅡ співробітником ФСБ Костянтином Кудрявцевим (принаймні про це заявляє Навальний). У розмові, яка тривала майже годину, чоловік зізнався в участі в операції з отруєння опозиціонера та розповів невідомі раніше деталі.
Проте критики Навального заявляють, що співробітник ФСБ, який нібито впродовж кількох місяців стежив за політиком, не міг не впізнати його голос.
Що сталося з Навальним?
Російському опозиціонеру стало зле вранці 20 серпня, коли він летів із Томська до Москви. Літак екстрено посадили в Омську, політика госпіталізували. Він упав у кому. Доклавши зусиль, німецьким лікарям удалося вивезти Навального на лікування до клініки «Шаріте». 7 вересня в Навального покращився стан здоров'я. Його вивели з медичної коми, у якій він був 18 днів.
Низка експертів із Німеччини, Франції та Швеції підтвердила, що Навального отруїли речовиною з групи «Новічок». Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) також виявила в організмі російського опозиціонера Олексія Навального отруєння речовиною, яка структурно схожа на «Новічок».
Речовина, яку знайшли в крові та сечі опозиціонера, формально не заборонена (адже її немає у списку ОЗХЗ).
Росія всіляко заперечує причетність до отруєння Навального та обурюється тим, що Берлін відмовляється передати результати свого розслідування, хоча про це Москва просить ще з кінця серпня. Сам опозиціонер вважає, що до його отруєння причетний особисто президент Росії Володимир Путін.