Радник Байдена: США оприлюднюють дані розвідки, щоб зупинити війну, а не розпочати
Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що США оприлюднюють розвідувальні дані, щоб зупинити війну Росії проти України, а не розпочати її.
Про це він сказав CNN.
«Наша позиція полягає в тому, що ми не дамо Росії можливості зробити тут сюрприз — звалити щось на Україну чи світ», — каже радник Байдена.
За його словами, США дбають, щоб оприлюднювати для світу ту інформацію, яку вважають прозорою і чіткою, «наскільки це можливо», і діляться цими даними якомога ширше. «Це те, що ми робили й будемо робити надалі», — наголосив Салліван.
Він зазначив, що не можна точно передбачити, коли Росія здійснить наступ, але, на думку США, РФ може розпочати масштабні воєнні дії в Україні будь-якого дня — зокрема протягом найближчого тижня, до закінчення Олімпіади в Пекіні 20 лютого.
Салліван також додав, що, на думку розвідки США, якщо Росія здійснить вторгнення в Україну, вона може провести операцію під чужим прапором як привід для вторгнення.
Нещодавно Салліван припустив, що якщо станеться наступ Росії на Україну, то він, найімовірніше, почнеться з авіаційних бомбардувань і ракетних атак.
А що відбувається зараз?
За даними джерел The Guardian, Байден нібито сказав іншим лідерам країн НАТО та ЄС, що, за даними США, президент РФ Володимир Путін вирішив здійснити вторгнення в Україну найближчими днями.
Європейський дипломат сказав, що США захотіли терміново зателефонувати союзникам, щоб поділитися новими розвідданими.
Згодом стало відомо, що низка країн порадила своїм громадянам залишити територію України через російську загрозу. А Південна Корея навіть наказала своїм громадянам виїхати з України та погрожує відповідальністю у разі невиконання. Згодом стало відомо, що США евакуюють з України частину дипломатів і припиняють надавати консульські послуги.
Водночас президент Володимир Зеленський запевняв, що вивезення дипломатів деяких країн з України ще не означає неминучого загострення. А посли ЄС та Великої Британії вирішили залишитися в Києві, а Євросоюз не закриватиме свої представництва в Україні.
Що передувало?
Росія ще наприкінці 2021 року виступила з вимогою до НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс відповіли й не погодилися на такі вимоги.
Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною. За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових. А в Білорусі з 10 і до 20 лютого відбуваються військові навчання з Росією.
В українській розвідці казали, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України взимку 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.
Водночас українська влада запевнила, що армія готова дати відсіч, а партнери на нашому боці. В МЗС закликали зберігати спокій, консолідуватися всередині країни й уникати дій, що розхитують стабільність та сіють паніку.