Регулятор хоче перевірити облгази за можливі зловживання щодо перепродажу газу

Національна комісія, що здійснює державне регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) звернулось до Державної регуляторної служби за дозволом про проведення перевірок у 30 операторів газорозподільчих мереж (облгазів) за можливі зловживання щодо перепродажу газу, призначеного для потреб населення, промисловим компаніям.

«НКРЕКП звернулась до Державної регуляторної служби з проханням дозволити провести позапланову перевірку роботи 30 операторів газорозподільних систем в режимі добового балансування», — повідомила голова НКРЕКП.

Зокрема, регулятор хоче перевірити облгази через порушення Кодексу ГТС. Відповідну скаргу на облгази подав Укртрансгаз, що входить до групи Нафтогазу. Так, Нафтогаз запідозрив облгази у тому, що вони перепродують газ, який мають продавати населенню за зниженою ціною, промисловим компаніям, але вже за ринковою, вищою ціною.

 Зазначимо, що наразі Нафтогаз продає газ для потреб населення за цінами, нижчими за ринкові, в той час як промислові споживачі платять ринкові тарифи. Газ населенню реалізується через так звані газзбути — посередники на ринку. Часто, такі компанії завищують показники споживання газу населенням для того, аби придбати у Нафтогазу газ за зниженою ціною. Потім цей газ перепродається промисловим споживачам за ринковою ціною, а газзбути отримують прибуток у вигляді різниці у тарифах.

Різницю у тарифах для населення компенсує держава з бюджету.

Саме тому однією з ключових вимог МВФ до українського уряджу є зрівняння цін на газ для населення та промисловості з метою нівелювання схеми, що дозволяє наживатися на різниці у цінах на газ.

Крім цього, НКРЕКП вже розпочав перевірку 8 облгазів за донарахування додаткових обсягів спожитого газу у платіжках українців.

13 березня стало відомо, що суд заборонив одному з облгазів Фірташа донараховувати додаткові обсяги спожитого газу.

Загалом НКРЕКП планує перевірити 19 облгазів. За даними регулятора, ці установи донараховували українцям до 10% обсягів спожитого газу за «приведення до стандартних умов».

Нагадаємо, що наприкінці 2018 року облгази почали надсилати споживачам платіжки зі збільшеними, донарахованими обсягами споживання. 23 листопада 2018 року НКРЕКП заборонила облгазам здійснювати такі донарахування у платіжках. Облгази цю заборону проігнорували, а 15 лютого 2019 року подали на НКРЕКП до суду.

Стандартні умови — це умови постачання газу, відповідно до яких температура повітря має складати 20 градусів тепла за Цельсієм, а тиск 760 міліметрів ртутного стовпчика. Проте ці умови майже ніколи не дотримуються, через що обсяги спожитого газу можуть відрізнятися від тих, за якими розраховувались платіжки.

6 грудня у Нафтогазі заявляли, що облгази компанії «РГК», що належить Дмитру Фірташу, штучно збільшують заборгованість споживачів за газ для того, аби унеможливити їхній перехід до інших постачальників газу, зокрема Нафтогазу.

Після цього на засіданні уряду заявили, що проведуть перевірку облгазів через збільшення заборгованості у платіжках громадян за газ.

Компанія «РГК» Дмитра Фірташа займає монопольне становище на ринку розподілення газу та його продажу для потреб населення та промисловості. Зокрема, компанії належать 20 облгазів по всій Україні.