Росія готова продовжити транзит газу через Україну у разі «врегулювання всіх судових спорів» з Нафтогазом

У російському уряді заявили, що готові продовжити транзит газу через українську газотранспортну систему після завершення чинної угоди про транзит (тобто після 31 грудня 2019 рок) у разі «справедливого врегулювання всіх судових спорів» між Нафтогазом та Газпромом.

Про це повідомив перший заступник апарату російського уряду Сергій Приходько в інтерв’ю російській урядовій агенції «ТАСС».

«Що стосується транзиту російського газу через територію України, то ми готові його зберегти на економічно рентабельних умовах, але у випадку справедливого врегулювання всіх судових спорів між Газпромом та Нафтогазом», — повідомив Приходько.

Він також додав, що навіть у випадку завершення будівництва російського морського газопроводу в обхід України «Північного потоку-2», транзит газу через українську ГТС все одно збережеться.

Нагадаємо, що загальна сума виграшів Нафтогазу у Стокгольмському арбітражі проти Газпрому складає 4,6 мільярда доларів. Водночас Нафтогаз готовий подати ще один позов до арбітражу на 11-14 мільярдів доларів.

Напередодні у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів уНафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.