Росія відмовилась проводити переговори про транзит газу у травні — Нафтогаз
Російська сторона відмовилася від проведення тристоронніх переговорів щодо укладання нового контракту про транзит газу до Євросоюзу через українську газотранспортну систему у травні, після інавгурації президента Зеленського.
Про це повідомив комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко.
Раніше проведення наступного раунду тристоронніх переговорів про транзит газу за участю представників України, Росії та ЄС, очікували одразу після інавгурації, тобто у травні-червні 2019 року.
«Враховуючи, що російська сторона відмовилася проводити тристоронні переговори в травні, тобто вже після обрання нового президента України, на червень переговори теж не були узгоджені, то стає очевидним, що вони свідомо затягують цей процес. І тут спекуляції щодо впливу виборів президента чи парламенту є лише виправданнями», — повідомив Вітренко.
За його словами, російська сторона очікує на рішення щодо дозволу на будівництво обхідного газопроводу «Північний потік-2» у Данії. Від рішення уряду Данії залежить, чи запустить Газпром цей газопровід вчасно, тобто з 1 січня 2020 року. Запуск обхідного газопроводу дозволить Росії відмовитися від послуг української ГТС.
Водночас Вітренко не виключає, що Росія може у будь-якому разі обмежити постачання газу до ЄС після 1 січня 2020 року, що призведе до росту цін на газ у ЄС та Україні.
«РФ може свідомо піти на сценарій, коли вони просто обмежать поставки газу у Європу до контрактних мінімумів, це призведе до підвищення цін у Європі (і для України), і потім з позиції сили РФ буде тиснути на Європу щоб перешкоди для «Північного потоку-2» були усунені», — додав Вітренко.
Він ще раз підкреслив, що Україні необхідно провести анбандлінг (розділення) Нафтогазу так, щоб не втратити можливості подати проти Газпрому ще один позов до Стокгольмського арбітражу та виграти там 11-14 мільярдів доларів.
Раніше повідомлялось, що Євросоюз очікує на відновлення переговорів про транзит газу одразу після виборів президента.
Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярдів доларів.
Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.
Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.
21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.
На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.
Напередодні переговорів уНафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.