Росіяни заявили, що роздали понад 527 тисяч паспортів людям у «ДНР» та «ЛНР» і зупинятися не збираються
На окупованих на сході України територіях із квітня 2019 року роздали понад 527 тисяч російських паспортів, а «робота з прийому» жителів «ДНР» і «ЛНР» у громадянство Росії триває. Про це в неділю, 2 травня, повідомило ТАСС із посиланням на відповідь міністерства внутрішніх справ РФ.
Тоді як «майже 530 тисяч» жителів окупованих територій отримали російські паспорти, майже двом тисячам російське МВС відмовило, оскільки вони або мали обмеження на в’їзд до РФ, або непогашену судимість, або «становлять загрозу безпеці» Росії.
Раніше заступник голови комітету Державної думи РФ із питань СНД, євразійської інтеграції та зв’язків зі співвітчизниками Віктор Водолацький заявляв, що всього на Донбасі живе 538 тисяч російських громадян.
Водолацький також заявляв про «прогнози», згідно з якими до кінця 2021 року російські паспорти матиме до мільйона жителів окупованих територій. Про наміри продовжувати роботу з «паспортизації» на Донбасі заявили і в російському МВС.
За оцінками українських посадовців, російські паспорти на Донбасі можуть мати від понад 400 до близько 500 тисяч. На думку «Східної правозахисної групи» та омбудсменки Людмили Денісової, блокуванням роботи пропускних пунктів бойовики свідомо пришвидшують «паспортизацію» на Донбасі.
Паспортизація на Донбасі
У 2019 році президент РФ Володимир Путін дозволив видавати російські паспорти жителям окупованих територій Донбасу у спрощеному порядку. Перші російські паспорти на Донбасі почали видавати у червні 2019 року.
Українська влада заявила про невизнання таких паспортів і вважає це черговим етапом окупації Донбасу Москвою. Також влада заявила, що громадян, які отримають паспорти, можуть позбавити громадянства України.
Позицію України підтримав Євросоюз, зазначивши, що не визнаватиме ці документи. Це ж закликали робити держави-учасниці Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).
Водночас міністр реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков заявляв, що після звільнення окупованої частини Донбасу жителі, які мають російські паспорти, зможуть залишитися там і вважатимуться іноземцями.