Саакашвілі проти України: ЄСПЛ визнав неприйнятним позов політика щодо порушення його прав
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав неприйнятним позов експрезидента Грузії Міхеіла Саакашвілі проти України щодо порушення його прав через позбавлення українського громадянства.
Про це йдеться у повідомленні на сайті ЄСПЛ.
«Європейський суд з прав людини одноголосно визнав заяву неприйнятною. Рішення є остаточним», — йдетьсяу заяві.
Нагадаємо, колишній президент Грузії Саакашвілі отримав український паспорт у 2015 році. Тодішній президент Петро Порошенко видав указ, що прийняття Саакашвілі до громадянства України становить державний інтерес для країни.
До того часу Саакашвілі вже був залучений в українську політику, йому також пропонувалася посада першого віцепрем'єра України. А втім, 2017 року Петро Порошенко припинив громадянство Саакашвілі — жодних заяв стосовно цього ні президент, ні співробітники адміністрації не робили.
Саакашвілі заявив у ЄСПЛ про різні порушення своїх прав у 2017 році, а також наступного року, після порушення проти нього кримінальної справи, арешту та видворення з України.
ЄСПЛ зазначає, що Саакашвілі посилався на статті Європейської конвенції з прав людини:
- про заборону нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження;
- право на свободу та недоторканність;
- презумпцію невинуватості;
- право на повагу до приватного життя та житла;
- свободу зібрання;
- право на ефективний засіб правового захисту;
- межі застосування обмежень прав.
За всіма скаргами, крім однієї, ЄСПЛ установив, що Саакашвілі не скористався всіма доступними йому правовими шляхами на національному рівні. А решта скарг за статтею про право на ефективний засіб юридичного захисту «були явно необґрунтованими».
Після травня 2019 року президент Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство і той відновив свою політичну діяльність. Суд наголошує, що тоді ніщо не заважало Саакашвілі розглядати свої претензії в Україні.
Після його повернення слідчі органи справді оприлюднили деякі попередні висновки щодо ймовірних порушень прав Саакашвілі у 2017-2018 роках. Однак він не надав ЄСПЛ жодних оновлень про свою ситуацію з березня 2018 року.
Що передувало?
26 липня 2017-го Петро Порошенко припинив громадянство Саакашвілі. У вересні того ж року Саакашвілі незаконно перетнув державний кордон Польщі та України, що підтверджується рішеннями місцевого та апеляційного судів. У зв’язку з цим йому заборонили в’їзд в Україну до 2021 року.
Вже у грудні 2017-го Саакашвілі як лідер партії «Рух нових сил» організував у центрі Києва кілька протестів. Співробітники СБУ та ГПУ затримали колишнього президента Грузії на даху будинку в Києві, де він жив. А втім, доставити в СІЗО не змогли — його соратники спочатку заблокували автівки силовиків, а відтак буквально вирвали політика в них із рук.
12 лютого 2018 року Саакашвілі все ж затримали у Києві. Згодом прикордонники повідомили, що його повернули до країни попереднього перебування, тобто в Польщу, за процедурою реадмісії. Через два дні політик заявив, що отримав посвідчення особи в Нідерландах.
Перебуваючи в Україні, Саакашвілі був фігурантом у трьох кримінальних провадженнях, які розслідують українські правоохоронці. Перша справа була пов’язана з організацією акцій протесту й так званими грошима Курченка. Безпосередньо щодо цієї справи його допитували в СБУ.
Саакашвілі подав позов проти України до Європейського суду з прав людини 26 березня 2018 року. Після поновлення українського громадянства та повернення в Україну Саакашвілі знову виїхав у жовтні 2021 року і зараз перебуває під вартою в Грузії.
У 2018 році його заочно засудили у Грузії до трьох років ув'язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Гіргвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі. Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів.
У червні 2023 року президентка Грузії Саломе Зурабішвілі запропонувала випустити колишнього президента Міхеіла Саакашвілі з в'язниці, надягнувши на нього електронний браслет.
Авторка: Анетт Абрамова