Саакашвілі заявив, що приїде в Грузію на муніципальні вибори 2 жовтня. На батьківщині його заочно засудили

Колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі заявив, що збирається повернутися на батьківщину 2 жовтня — в цей день у країні мають відбутися муніципальні вибори. У Грузії проти політика порушена кримінальна справа.

Про свої наміри Саакашвілі заявив у Facebook 27 вересня.

За його словами, 2 жовтня вирішується доля Грузії, тож він не може спостерігати за процесом збоку — хоче захищати волевиявлення громадян і «разом із [ними] взяти участь у порятунку» країни.

«Ми всі повинні піти на вибори й проголосувати, зафіксувати свою позицію. Після того, як закриються ділянки, ми повинні вийти в центри наших міст, сіл і разом захистити завойовану перемогу», — цитує Саакашвілі «Грузия.Онлайн».

На підтвердження своїх слів Саакашвілі виклав фото бронювання авіарейсу з Києва до Тбілісі, який прибуває 2 жовтня о 23:05. Якщо вірити цьому бронюванню, разом із політиком летітиме і його мати — Гіулі Аласанія.

Пригоди Саакашвілі в Україні

Уперше в Україні Саакашвілі з'явився у 2015 році, отримавши українське громадянство від тодішнього президента Петра Порошенка і ставши главою Одеської обласної державної адміністрації. А через два роки, в липні 2017-го, Порошенко вже позбавив Саакашвілі громадянства України.

Причиною такого кроку стали політичні розбіжності між експрезидентом Грузії й тоді ще чинним президентом України, зокрема пряма критика Порошенка і звинувачення в корупції з вуст Саакашвілі — свого колишнього однокурсника в Інституті міжнародних відносин.

А втім, уже в травні 2019 року новообраний президент Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. А через рік — призначив главою Виконавчого комітету реформ при президенті України. Через це Грузія викликала свого посла в Києві Теймураза Шешенідзе для консультацій.

Тоді грузинська влада заявляла, що з боку України як стратегічного партнера «категорично неприйнятно» призначати на високу посаду людину, яка засуджена в Грузії за «тяжкою статтею» і перебуває в міжнародному розшуку.

Так, у 2018 році Саакашвілі заочно засудили до трьох років ув'язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Гиргвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі. Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів.

Теймураз Шешенідзе повернувся до Києва лише у квітні 2021 року — після телефонних перемовин Зеленського й президентки Грузії Саломе Зурабішвілі.

Чим важливі муніципальні вибори в Грузії?

2 жовтня в Грузії мають відбутися вибори до місцевих органів влади. Минулого року у Грузії фіксували політичну кризу: після результатів першого туру парламентських виборів опозиційні політики відмовилися надалі брати участь у виборах, а своїх прихильників закликали не голосувати.

Після цього у країні підписали так звану угоду Шарля Мішеля про вихід із політичної кризи, яку представив голова Європейської Ради. У документі зазначено, що в Грузії у 2022 році можуть відбутися дострокові парламентські вибори, якщо на осінніх виборах до місцевих органів влади керівна партія «Грузинська мрія» не зможе набрати 43% голосів.

«Грузинська мрія» вже встигла вийти з цієї угоди, але опозиція переконана, що політичні зобов'язання все ще залишаються в силі. Але останній скандал із публікацією записів прослуховування може вплинути на рейтинг владної партії.

Кілька місцевих ЗМІ повідомили, що спецслужби країни прослуховували понад 100 священнослужителів, зробивши тисячі прихованих записів, які потім потрапили в інтернет. Окрім того, прослуховували нібито й іноземних дипломатів. Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив про змову проти держави та церкви.