Шанс поширити COVID-19 залишається навіть після щеплення. ВООЗ рекомендує мандрівникам дотримуватись правил карантину
У Всесвітній організації охорони здоров'я заявили, що мандрівники мають дотримуватись правил карантину та проходити обов'язкову самоізоляцію навіть після вакцинації, оскільки залишається шанс передати вірус оточенню.
Про це заявила заступниця генерального директора з програм ВООЗ, докторка Сумія Свамінатан.
Вона зазначила, що наразі у ВООЗ немає доказів того, що люди, які зробили щеплення, не можуть передавати вірус іншим. Щоб запобігти можливому поширенню коронавірусу, мандрівники мають дотримуватись карантинних обмежень країн, які вони відвідують.
«Думаю, поки ми не дізнаємося більше, ми повинні припустити, що люди, яким було зроблено щеплення, також повинні дотримуватися тих самих запобіжних заходів, поки не буде встановлений певний рівень групового імунітету у населення», ㅡ каже докторка Свамінатан.
Що з вакцинацією у світі?
Першою масове щеплення населення від COVID-19 почала Велика Британія. Там першу вакцину від Pfizer/BioNTech ще 8 грудня отримала стала 90-річна Маргарет Кінан.
Всі країни-члени Європейського Союзу отримали вакцини 26 грудня, а вже з наступного дня у Європі почали вакцинацію населення. Для того, щоб жодна з країн не мала переваг, вакцину доправили до всіх країн одночасно.
Однак Угорщина та Німеччина випередили всі інші країни Євросоюзу й почали вакцинацію на день раніше від них — 26 грудня. Першу вакцину у Німеччині ввели 101-річній пацієнтці Едіт Квойцаллі, котра живе в будинку для літніх людей.
А які вакцини вже є?
Наразі вже є низка вакцин, ефективність яких доведена третім (останнім) етапом клінічних досліджень. Зокрема, компанії Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) оголосили про ефективність їхньої вакцини у 95%. Однак її можна зберігати лише за –70 градусів за Цельсієм.
Європейська комісія 21 грудня схвалила вакцину Pfizer та BioNTech від COVID-19 та надала умовний дозвіл на її продаж у країнах-членах ЄС.
Про таку ж ефективність заявила ще одна американська компанія Moderna. Ця вакцина не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів. Вартість вакцини від компаній Pfizer і BioNTech становитиме $19,5, від Moderna — $25-37 за дозу. Однак для вакцинування одній людині необхідно вводити дві дози.
А ось вакцина британської фармацевтичної компанії AstraZeneca показала середню ефективність у 70% за підсумками проміжних випробувань у Великій Британії та Бразилії. Втім, розробник стверджує, що ці дані ще не остаточні.
У низці країн уже навіть розпочали вакцинувати населення. Зокрема, у США та Великій Британії.
Коли Україна отримає вакцину?
Як повідомляли у ВООЗ, Україна зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVID-19 у другому кварталі 2021 року. 8 мільйонів доз вакцини (тобто для 4 мільйонів населення) передадуть безкоштовно у межах співпраці з Фондом глобального доступу до вакцин проти коронавірусу (COVAX). В аптеках вакцина може з'явитися аж восени.
У МОЗ також заявляли, що Світовий банк виділить Україні на закупівлю вакцин 100 млн доларів. Крім того, уряд виділив 1,3 млрд грн на імунопрофілактику населення проти COVID-19. Частина цих коштів має бути спрямована на вакцину від COVID-19. В бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень. Яку саме вакцину закуповуватиме Україна, наразі невідомо.