Статус Саакашвілі: що політик робитиме в Польщі та чи повернеться він в Україну?
Міхеіла Саакашвілі затримали в Києві 12 лютого. Уже за кілька годин його відправили до Польщі за процедурою реадмісії. Політик продовжує співпрацювати з українськими адвокатами та сподівається повернутися до України.
Міхеіла Саакашвілі затримали в Києві 12 лютого. Уже за кілька годин його відправили до Польщі за процедурою реадмісії. Політик продовжує співпрацювати з українськими адвокатами, готує «великі мітинги» та сподівається повернутися до України.
Який статус Саакашвілі, що він робитиме в Польщі та чи має він можливість повернутися — розбиралося Громадське.
«Польська сторона мене дуже добре прийняла, українська сторона повелася скандально і вчинила беззаконня. Я люблю Польщу, але моя боротьба — в Україні та Грузії. Я боротимусь до кінця», — заявив Саакашвілі в коментарі RMF 24.
В аеропорту політика зустрічала Малгожата Ґошєвська, депутатка польського Сейму від правлячої партії «Право і Справедливість». Політики залишили летовище на одному автомобілі, який чекав в аеропорту. У Польщі його ніхто не затримував і далі Саакашвілі може їхати до будь-якої країни Євросоюзу, розповіла Громадському речниця прикордонної служби Польщі Аґнєшка Ґоляс:
«Що Саакашвілі робитиме далі, ми не знаємо. Він — вільна людина, може залишитись у Польщі або поїхати до будь-якої іншої країну Євросоюзу. Закону це не порушує, все згідно з правилами».
Речниця додала, що згідно із законом, він має 14 днів, щоб вирішити, що він робитиме далі.
Сам Саакашвілі в коментарі німецькому виданню Bild заявив, що незабаром збирається повернутися до України.
«Уже оголошено великі демонстрації, і я законно повернуся до України. Ми виграємо цю битву», — сказав він. Також політик звернувся до ЄС та Ангели Меркель щодо надання йому підтримки.
У вівторок, 13 січня, Саакашвілі дав прес-конференцію у Варшаві, під час якої заявив, що найближчі тижні проведе в Європі. Також він сказав, що не збирається звертатися за політичним притулком у Польщі:
«Протягом наступних днів я вирішу, що робитиму далі. Я планую відвідати родину в Нідерландах. Далі пересуватимусь по Європі та займатимусь політичною діяльністю», — розповів Саакашвілі.
Чи повернеться Саакашвілі до України?
Адвокати Міхеіла Саакашвілі — Павло Богомазов і Руслан Чорнолуцький повідомили Громадському, що продовжують співпрацювати з політиком. Саакашвілі безумовно планує повернутись до України, стверджують вони, втім, коли саме — наразі невідомо.
Богомазов водночас уважає, що повернення політика до Польщі — протизаконне.
«Сказати, що це було за рішення станом на сьогодні з державних органів ніхто не може. Документ Міхеілові вони так і не надали, ми відправили адвокатські запити, думаю в межах судових справ ці документи рано чи пізно нададуть», — повідомив він.
За його словами, реадмісія, якою влада пояснила депортацію Саакашвілі, має відбуватись іншим чином.
«Сама реадмісія як окреме рішення не застосовується. Це механізм, який зазвичай застосовується у сукупності із судовим рішенням на примусове видворення іноземця, який сам не захотів добровільно виїхати.
Тобто порядок мав бути такий: вони, вважаючи що він тут незаконно перебуває, дають йому певний припис на повернення до Польщі. Якщо він у вказаний час не виконує припис, правоохоронці повинні звернутися до суду щодо примусового видворення — триває суд, Саакашвілі мали б помістити під домашній арешт тощо. І тільки після цього його мали б видворити. Цього не було», — пояснив адвокат.
Захисники подали позов про законність дій щодо реадмісії Саакашвілі. У коментарі Громадському адвокат Руслан Чорнолуцький пояснив, що формально Саакашвілі може повернутися до України в разі, якщо позов задовольнять і реадмісію визнають незаконною.
«Розглядатимуть у всіх інстанціях, включно з Європейським судом з прав людини. Хоч ми і не можемо довіряти нашій судовій системі, але ми підкоряємося закону і пройдемо всі ці інстанції. Якщо Україна відмовить у всіх інстанціях у задоволенні нашого позову, ми захищатимемо Саакашвілі в Європі», — додав Чорнолуцький.
Водночас речник Держприкордонслужби Олег Слободян повідомив Громадському, що шанси Саакашвілі потрапити на територію України «практично дорівнюють нулю». У ДПСУ додали, що не існує жодних законних шляхів, які дозволять Саакашвілі повертатися «без прориву».
26 липня президент Порошенко своїм указом позбавив Саакашвілі українського громадянства.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Дав і взяв: чому Порошенко позбавив громадянства Саакашвілі.
10 вересня Саакашвілі перетнув український кордон, коли натовп прихильників «заніс» його на українську сторону, прорвавши кордон правоохоронців. 22 вересня суд визнав Саакашвілі винним у незаконному перетині кордону України.