Шлях до Вашингтона. Що відомо про майбутню зустріч Зеленського з Трампом?

Планувалось, що президенти України та США вперше зустрінуться у Варшаві 31 серпня на заходах, присвячених 80-й річниці початку Другої світової війни. Однак Трамп залишився у США, щоб слідкувати за ураганом «Доріан», який загрожує штату Флорида. Замість нього в Польщу їде віцепрезидент Майк Пенс.

Варшава мала б стати першою зупинкою на шляху Володимира Зеленського до Вашингтона, аби «перевірити, чи виникає між лідерами хімія». Такі короткі попередні зустрічі стали звичними для Білого дому, оскільки для Трампа чимало значить особиста симпатія чи антипатія до глав держав.

Ще в травні Дональд Трамп особисто запросив Зеленського в американську столицю. Деякі дипломати та політики вказували, що візит до США мав відбутися ще в серпні. Чи це так? Як скоро може відбутися візит шостого президента до Білого дому і чого від нього чекати — розповідає Громадське.

Домашнє завдання України

На початку липня Валерій Чалий, на той час — посол України в США, в інтерв’ю «Голосу Америки» сказав, що візит буде підготовлений у серпні-вересні. 19 липня Зеленський звільнив з посади цього дипломата, близького до експрезидента Порошенка, і не призначив нового. Заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль 14 серпня повідомила, що візит майже погоджений.

Тоді як співрозмовник Громадського в американському Сенаті уточнив, що мови про будь-який серйозний візит до Вашингтона у серпні в час відпусток і бути не могло. Головне — зустріч має сенс лише після призначення уряду і початку роботи Ради. Інакше такий візит ризикує перетворитися на «пшик», мати лише символічне значення і не бути ефективним. Новий уряд на чолі з Олексієм Гончаруком Верховна Рада призначила лише 29 серпня.

Спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер підкреслює, що перед візитом Зеленського Україна має виконати домашнє завдання.

«Ми хочемо близько працювати з новою командою над втіленням всіх оголошених намірів та ініціатив. І ми б хотіли, щоб на момент візиту президента Зеленського до Білого дому ми могли б говорити і про те, чого досягла українська влада, і про наші досягнення у двосторонній співпраці», — сказав він в інтерв’ю каналу «Прямий».

Іншою передумовою візиту є призначення нового посла України в США. Це пояснює і зовнішньополітичний радник експрезидента Порошенка Костянтин Єлісєєв:

«Звичайно, дуже важливо прискорити призначення нашого посла у Вашингтоні. Його роль важлива хоча б з точки зору технічних питань підготовки зустрічі».

Перед тим, як їхати на зустріч у Білому домі, не завадить також мати і вже кілька підписаних реформаторських законів. Таку пораду Зеленському дає колишній посол США в Україні Стівен Пайфер.

У колонці для журналу «Новое Время» він пише: «В минулому розвиток подій в Україні розчарував як українців, так і її друзів на Заході. І якщо Зеленський зможе навести переконливі аргументи, що на цей раз усе буде інакше — що він і його новий парламент ухвалять рішучі кроки — він повернеться додому, забезпечивши надійну основу для україно-американських відносин».

Президент України Володимир Зеленський розмовляє зі спеціальним представником Держдепартаменту США з питань України Куртом Волкером під час зустрічі в Києві, 20 травня 2019 рокуЛазаренко Микола/POOL/УНІАН

Нормандський формат або Генасамблея ООН?

Якщо США планують таки прийняти Володимира Зеленського у Білому домі, то це може статися після зустрічі «Нормандської четвірки». Її мають провести у Парижі наприкінці вересня — потенційно другій зупинці Володимира Зеленського на шляху до Білого Дому.

Редакторка авторитетного французького видання Le Monde, відповідаючи на питання Громадського, пояснила, що Єлисейський палац готовий прийняти зустріч в Нормандському форматі у вересні після того як «Росія продемонструє прогрес в обміні полоненими». За даними української влади, цей процес наразі активно триває, а деяких українських політв’язнів вже перевели до СІЗО у Москві і готують до обміну.

Однак кум Володимира Путіна та новообраний депутат Віктор Медведчук у коментарі Громадському сказав, що зустріч четвірки неможлива, поки не будуть виконані вимоги Москви. І додав, що «наскільки йому відомо», французька сторона також підтримала це: «Пан (президент Франції Еммануель — ред.) Макрон сказав, що зустрічі заради зустрічі бути не може». 

Водночас 30 серпня у телефонній розмові з Зеленським Макрон підтвердив, що хоче зустрітися у цьому форматі найближчим часом.

Радник Трампа з Нацбезпеки Джон Болтон заявив про готовність США приєднатися до Нормандського формату (нині представлений лідерами Франції, Німеччини, Росії й України – ред.), якщо цього забажають усі його учасники. Водночас він скептично поставився до самого факту такої зустрічі: «Немає сенсу проводити нову конференцію, якщо не думаєш, що матимеш кращий результат, ніж після попередньої такої конференції».

На думку очільника Дипакадемії і дипломата Сергія Корсунського, перша зустріч президентів України й США може відбутися на полях Генасамблеї у Нью-Йорку, на яку вперше поїде Зеленський, тобто з 17 по 23 вересня.

Однак зустрічатися з Трампом саме тоді — погана ідея, – переконують співрозмовники Громадського у Сенаті: «Усі 180 країн від Індонезії до Гани будуть намагаються заодно зустрітися з Трампом. Цей візит просто загубиться серед десятків інших. А Україна для нас надто важлива».

Все ж, на думку Сергія Корсунського, мати кілька зустрічей з Трампом до офіційного візиту до Вашингтона — це корисно.

«Було б нерозумно зустрічатися одразу в Білому домі. Нехай вони зустрінуться у Польщі (коментар записувався до повідомлення про скасування візиту Трампа до Варшави — ред.). Або на полях інших міжнародних форумів. Нагоди для цього є. Треба зрозуміти, з ким ми маємо справу. А потім вже можна їхати до Білого дому», — розповів Корсунський Громадському.

Єлисейський палац готовий прийняти зустріч в Нормандському форматі (на фото — президенти Франції Еммануель Макрон та України Володимир Зеленський у Парижі, 17 червня 2019 року)EPA-EFE/JULIEN DE ROSA

Чому візит до Білого дому важливий?

Для першої особистої зустрічі 2017 року експрезидент України Петро Порошенко підготував для Трампа подарунок: шматок пенсильванського вугілля. Він мав символізувати партнерство і дотримання домовленостей.

«Це дуже сподобалось і справило враження на Трампа, бо він дуже любить отакі жести. І як результат, розмова замість 20-ти хвилин тривала півтори години», — згадує Костянтин Єлісєєв, який готував ту зустріч.

Сьогодні колишній радник Порошенка попереджає, що візит Зеленського до Білого дому може взагалі не відбутися.

«З досвіду я знаю, що американці можуть спробувати підмінити візит до Білого дому, який є політично більш вагомим, на якусь іншу зустріч поза Вашингтоном. Це є викликом для нової команди дипломатів», — застерігає у розмові з Громадським Єлісєєв..

Про символічну важливість зустрічі президентів саме у Білому домі пише і газета New York Times: «Це ознака підтримки країни президентом США, який не надто охочий засуджувати російську агресію».

Сергій Корсунський, якому теж доводилося готувати візити українських президентів до США, закликає звертати менше уваги на символи, а більше на наповнення візиту. Зокрема, він зазначив, що за Порошенка відносини між Україною та США втратили динаміку. Тож Зеленському необхідно їхати у Вашингтон максимально підготовленим: «Ці речі мають бити в точку, це має бути стовідсотково такий меседж, такий порядок денний, який дасть одразу позитивний результат».

Візит у Вашингтон можна також використати для укладання угод про економічну співпрацю. Одну з таких вже анонсували: Україна, США та Польща планують підписати тристоронній контракт на постачання американського скрапленого газу в Україну через Польщу.

Сергій Корсунський пояснює, що на зустрічі президентів слід говорити про довгострокові плани, адже в незалежності від того, хто стане наступним президентом США, ця країна вибудовує стратегію на десятиліття.

Дипломат вважає, що Володимиру Зеленському у Вашингтоні слід також презентувати українське бачення дипломатичного рішення конфлікту з Росією: «Повірте, у Трампа в голові рішення стосовно Росії немає. Він хоче, щоб це питання вирішувалося. Питання – як».

В МЗС України на питання, що саме буде темою зустрічі, відповіли, що йдеться про «увесь комплекс питань українсько-американського стратегічного партнерства і взаємодії двох держав як у двосторонньому форматі, так і на міжнародній арені, зокрема, у контексті підтримки з боку США суверенітету й територіальної цілісності України й готовності американської сторони всебічно сприяти реалізації масштабної програми реформ у нашій країні».

Зустріч п'ятого президента України Петра Порошенка (ліворуч) та президента США Дональда Трампа, в Білому дому у Вашингтоні, США, 20 червня 2017 рокуЛазаренко Микола/POOL/УНІАН

Чи завадить візиту Рудольф Джуліані?

За інформацією The New York Times, підготовку до візиту ускладнили дії особистого адвоката Дональда Трампа Рудольфа Джуліані.

Той зустрічався з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком у Мадриді і «наполегливо закликав» нову українську владу розслідувати дві «політично заряджені» справи. Попри відсутність доказів, Джуліані повторює, що Україна, а не тільки Росія, втручалася у вибори президента США.

Раніше The New York Times опублікувала матеріал про те, що керівник виборчої кампанії Трампа Пол Манафорт відмивав гроші «Партії регіонів». Джуліані ж, попри наявність інших доказів, звинувачує у викритті Манафорта ексдепутата БПП Сергія Лещенка.

Друга справа, в якій оточення Трампа вирішує власні внутрішньополітичні проблеми, – ймовірний конфлікт інтересів тодішнього віцепрезидента США, а нині потенційного суперника Трампа на виборах президента Джо Байдена. Син політика Хантер Байден працював у раді директорів української газовидобувної компанії Burisma.

Радник Зеленського Андрій Єрмак наполягає, що вони з Джуліані не обговорювали зв’язок між розслідуваннями і візитом Зеленського у США.

І українські, і американські дипломати погоджуються, що роль Джуліані перебільшена.

Експосол США в Україні, а нині аналітик «Атлантичної ради» Джон Гербст прокоментував це питання Громадському: «Містер Джуліані не обіймає посад в уряді США, але він близький до Трампа і виконував завдання для нього. Оскільки зустріч у Варшаві підтверджена (коментар записувався до повідомлення про скасування візиту Трампа до Варшави — ред.), вочевидь, що б Джуліані не робив, це не мало ефекту».

Особистий адвокат Дональда Трампа Рудольф Джуліані (в центрі) спілкується з журналістами на південній галявині Білого дому у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 30 травня 2018 рокуEPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Колишній радник із зовнішньої політики Джона Байдена Майк Карпентер вважає, що, незважаючи на можливий спротив Джуліані, в адміністрації все ж зацікавлені у тому, щоб візит відбувся і був успішним: «В адміністрації Трампа є багато професіоналів, деяких я знаю особисто, які хочуть підтримати Україну. В той же час, здається, Україна — не пріоритет, оскільки інакше він би згадував про неї частіше у публічному просторі».

Сергій Корсунський теж сумнівається, що Джуліані може висувати передумови візиту Зеленського до Вашингтона: «Він може вплинути на атмосферу візиту, на концепт дискусій, але він не визначає нічого. У Трампа є його вище оточення, яке ухвалює рішення. Є позиція Державного департаменту, яка для нас є дуже позитивна».

Експерти таких інституцій, як Brookings Institute, Атлантична Рада, шкодують, що президента України втягують у непросту гру — внутрішньополітичне змагання США, і додають, що новій владі необхідно сформулювати позицію щодо цієї ситуації. Під час зустрічі в Білому домі Трамп може згадати про роботу сина свого опонента в Україні. Володимир Зеленський має бути до цього готовий.