Штам «Омікрон» поширюється у бронхах у 70 разів швидше, ніж «Дельта». Це може пояснити його швидку передачу — вчені

Науковці з Гонконзького університету під час експериментів виявили, що штам коронавірусу «Омікрон» розмножується у бронхах у 70 разів швидше, ніж штам «Дельта». Це може свідчити про більшу заразність варіанту.

Дослідження, яке ще не пройшло рецензію, тому може містити помилки й неточностіПрепринт дослідження опублікували на сайті університету, пише The Guardian.

Вчені вивчали зразки тканин із бронх і легенів і виявили, що «Омікрон» швидко поширюється у бронхах через 24 години після зараження штамом. Зазначається, що оригінальний вірус SARS-CoV-2 та штам «Дельта» реплікуються у бронхах значно повільніше.

Попри те, що бронхи не є верхніми дихальними шляхами, вчені вважають, що через швидке поширення саме у цій частині дихальних шляхів люди здатні швидше та легше передавати вірус іншим.

Водночас під час експериментів помітили, що «Омікрон» поширювався у легенях у 10 разів повільніше, ніж «Дельта» та оригінальний коронавірус. На думку дослідників, це може свідчити про те, що захворювання протікатиме в легшій формі.

Проте доктор Майкл Чан Чі-Вай, який очолював експерименти, каже, що результати дослідження потрібно сприймати з обережністю. За його словами, важкість захворювання залежить не лише від того, як швидко поширюється вірус, а й від того, як реагує імунна система кожної людини. Так, дуже заразний вірус, інфікуючи більше людей може призвести до серйознішого перебігу захворювання, навіть якщо сам вірус менш патогенний.

Що це за штам?

Штам, який наразі має назву B.1.1.529 або «Омікрон», вперше виявили у Ботсвані, а потім у Південно-Африканській Республіці та Гонконгу — в мандрівника з Південної Африки.

Вчені заявили, що новий штам має 32 мутації в білку-«шипі» коронавірусу, за допомогою якого вірус проходить у клітини та розмножується.

Частина вакцин працює так, що доставляє в клітини ген із закодованим білком-«шипом», клітина синтезує цей білок, а організм людини виробляє імунну відповідь. Саме тому науковці занепокоєні, що нові мутації можуть погіршити ефективність вакцин проти COVID-19.

Дослідження «Омікрону»

Перші лабораторні тести в Південній Африці за 8 грудня показали, що антитіла до коронавірусу від вакцини Pfizer можуть бути в 40 разів менш ефективними проти «Омікрону», ніж проти звичайного коронавірусу.

Тоді ж у Pfizer заявили, що під час лабораторних тестів курс їхньої вакцини з трьох уколів зміг виробити достатньо антитіл, аби бути ефективним проти нового штаму.

Так, в Ізраїлі виявили, що курс вакцинації проти коронавірусу трьома дозами Pfizer забезпечує значний ступінь захисту проти нового штаму «Омікрон». Кажуть, що бустерні щеплення можуть стати ключем до захисту від зараження.

А японський науковець виявив, що «Омікрон» поширюється на ранній стадії захворювання вчетверо активніше, ніж «Дельта».

У Сполучених Штатах експерти спостерігали за першими інфікованими новим штамом та оприлюднили дані про перебіг захворювання. Схоже, воно протікає в легкій формі.