Штам коронавірусу «Омікрон» виявили вже у 77 країнах. Але ВООЗ вважає, що варіант може бути в більшості держав
Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Аданом Гебреєсус повідомив, що штам коронавірусу «Омікрон» офіційно виявили у 77 країнах світу.
Про це він сказав 14 грудня на брифінгу щодо COVID-19.
Гебреєсус припустив, що «Омікрон» є уже в більшості країн, навіть якщо його ще офіційно не зафіксували.
«”Омікрон” поширюється зі швидкістю, якої ми не спостерігали за жодним попереднім штамом», — зазначив він.
Гендиректор ВООЗ також попередив, що хоч після інфікування новим штамом хвороба протікає легше, «велика кількість випадків може знову перевантажити непідготовлені системи охорони здоров’я».
Наголосив Гебреєсус і на темпах вакцинації. За його словами, 41 країна досі не змогла вакцинувати навіть 10% населення, а 98 країн ще не досягли показника 40% вакцинованого населення.
Зазначимо, що в Україні наразі не зафіксували «Омікрон», проте інфікування цим штамом виявили у декількох державах, що межують із нами: у Росії, Угорщині, Словаччині та Румунії.
Рада нацбезпеки та оборони 13 грудня прогнозувала, що «Омікрон» може з’явитися в Україні вже до 20 грудня.
Що за новий штам?
Штам, який наразі має назву B.1.1.529 або «Омікрон», вперше виявили у Ботсвані, а потім у Південно-Африканській Республіці та Гонконгу — в мандрівника з Південної Африки.
Вчені заявили, що новий штам має 32 мутації в білку-«шипі» коронавірусу, за допомогою якого вірус проходить у клітини та розмножується. Частина вакцин працює так, що доставляє в клітини ген із закодованим білком-«шипом», клітина синтезує цей білок, а організм людини виробляє імунну відповідь. Саме тому науковці занепокоєні, що нові мутації можуть погіршити ефективність вакцин проти COVID-19.
Дослідження «Омікрону»
Перші лабораторні тести в Південній Африці за 8 грудня показали, що антитіла до коронавірусу від вакцини Pfizer можуть бути в 40 разів менш ефективними проти «Омікрону», ніж проти звичайного коронавірусу. Тоді ж у Pfizer заявили, що під час лабораторних тестів курс їхньої вакцини з трьох уколів зміг виробити достатньо антитіл, аби бути ефективним проти нового штаму.
Так, в Ізраїлі виявили, що курс вакцинації проти коронавірусу трьома дозами Pfizer забезпечує значний ступінь захисту проти нового штаму «Омікрон». Кажуть, що бустерні щеплення можуть стати ключем до захисту від зараження.
А японський науковець виявив, що «Омікрон» поширюється на ранній стадії захворювання вчетверо активніше, ніж «Дельта».
У Сполучених Штатах експерти спостерігали за першими інфікованими новим штамом та оприлюднили дані про перебіг захворювання. Схоже, воно протікає в легкій формі.
Автор: Маркіян Климковецький
- Поділитися: